Početkom ove godine Europski parlament i Vijeće složili su se s prijedlogom Europske komisije da se ojača mandat Agencije za europsku graničnu i obalnu stražu tako da joj se daju odgovarajuće ovlasti
Europski graničari prvi put su raspoređeni izvan EU-a
Agencija za europsku graničnu i obalnu stražu pokreće prvu operaciju na teritoriju susjedne treće zemlje raspoređivanjem svojih timova na albansko-grčkoj granici u suradnji s albanskim graničarima, objavila je u utorak Europska komisija.
Od srijede, 22. svibnja Agencija će uz potpunu suglasnost svih uključenih zemalja rasporediti svoje timove zajedno s albanskim službenicima graničnog nadzora na grčko-albanskoj granici kako bi se bolje upravljalo granicama i povećala sigurnost na vanjskim granicama EU-a.
"Prvim raspoređivanjem timova europske granične i obalne straže izvan EU-a otvaramo novo poglavlje u našoj suradnji s Albanijom i cijelom regijom zapadnog Balkana u području migracija i upravljanja granicama. To je velika prekretnica i povijesni korak koji će ovu regiju približiti EU-u koordiniranom suradnjom i uzajamnom potporom u suočavanju sa zajedničkim izazovima, kao što su bolje upravljanje migracijama i zaštita naših zajedničkih granica", izjavio je u Tirani, gdje je obilježen početak operacije, povjerenik za migracije i unutarnje poslove Dimitris Avramopoulos.
Timovi europske granične i obalne straže moći će pružiti potporu albanskim službenicima za granični nadzor pri obavljanju kontrola na graničnim prijelazima i sprečavanju neovlaštenih ulazaka. Sve operacije i raspoređivanja na albanskoj granici s Grčkom obavljat će se uz potpunu suglasnost albanskih i grčkih nadležnih tijela.
Na početku operacije Agencija će rasporediti 50 službenika iz 12 država članica EU-a (Austrije, Hrvatske, Češke, Estonije, Finske, Francuske, Njemačke, Latvije, Nizozemske, Rumunjske, Poljske i Slovenije) te 16 ophodnih automobila i jedan kombi s termovizijskom opremom radi pružanja potpore Albaniji pri nadzoru državne granice i suzbijanju prekograničnog kriminala.
Pojačanom suradnjom između prioritetnih trećih zemalja i Agencije za europsku graničnu i obalnu stražu pridonijet će se boljoj kontroli nezakonitih migracija, poboljšanju sigurnosti na vanjskim granicama EU-a i jačanju sposobnosti Agencije da djeluje u neposrednom susjedstvu EU-a te približiti to susjedstvo EU-u, navodi Komisija.
Agencija za europsku graničnu i obalnu stražu može raspoređivati osoblje i provoditi zajedničke operacije na državnim područjima zemalja u susjedstvu EU-a pod uvjetom da je prije toga sklopljen sporazum o statusu između EU-a i predmetne zemlje. Sporazum s Albanijom dogovoren i potpisan u listopadu 2018. stupio je na snagu 1. svibnja 2019. To je prvi takav sporazum koji je postao operativan s nekom partnerskom zemljom na zapadnom Balkanu.
Slični sporazumi parafirani su sa Sjevernom Makedonijom (srpanj 2018.), Srbijom (rujan 2018.), Bosnom i Hercegovinom (siječanj 2019.) i Crnom Gorom (veljača 2019.) i u postupku su finalizacije.
Početkom ove godine Europski parlament i Vijeće složili su se s prijedlogom Europske komisije da se ojača mandat Agencije za europsku graničnu i obalnu stražu tako da joj se daju odgovarajuće ovlasti kako bi se mogla suočavati sa zajedničkim europskim izazovima u upravljanju migracijama i granicama.
Time će se omogućiti zajedničke operacije i raspoređivanja u zemljama izvan neposrednog susjedstva EU-a.