Obavijesti

News

Komentari 0

Europske kompanije sve više se povlače s kineskog tržišta zbog 'nefleksibilnih' covid mjera

Europske kompanije sve više se povlače s kineskog tržišta zbog 'nefleksibilnih' covid mjera

Iskristalizirao se oštar kontrast između Kine i ostatka svijeta, budući da su druge zemlje dosljedno iskazivale spremnost na sudjelovanje u globalizaciji, dok se Kina kontinuirano okretala sebi, kažu iz EU komore

Kompanije gube povjerenje u Kinu zbog "nefleksibilnih" mjera suzbijanja covida 19, upozorila je u srijedu u izvješću europska poslovna udruga, uspozorivši na trend povlačenja s kineskog tržišta.

U proteklih godinu dana iskristalizirao se "oštar kontrast" između Kine i ostatka svijeta, budući da su druge zemlje dosljedno iskazivale spremnost na sudjelovanje u globalizaciji, dok se Kina kontinuirano okretala sebi, rekao je predsjednik Europske komore Joerg Wuttke.

"Svijet živi s kolektivnim imunitetom, a Kina čeka da se svijet riješi omikron varijante, što je, naravno, malo vjerojatno", rekao je Wuttke, misleći na striktnu kinesku politiku nulte tolerancije na covid.

Takva politika rezultirala je opetovanim uvođenjem lockdowna u pojedinim dijelovima zemlje i uglavnom zatvorenim granicama za međunarodna putovanja.

'Svijet je ušao u novo razdoblje turbulentnih promjena, treba spriječiti svako strano uplitanje'
'Svijet je ušao u novo razdoblje turbulentnih promjena, treba spriječiti svako strano uplitanje'

Kina smatra da je takva politika potrebna kako bi se spriječila preopterećenost zdravstvenog sustava i neprihvatljiv gubitak ljudskih života, napominje Reuters.

Europske kompanije zastupaju pak stav da bi se Kina trebala suzdržati od "nepredviđenih promjena mjera", produbiti suradnju s Europskom unijom i povećati broj međunarodnih letova.

Europska unija trebala bi pak proaktivno surađivati s Kinom i odbaciti pozive na povlačenje iz azijskog diva, poručuje udruga.

Autori izvješća utvrdili su da rekordan broj tvrtki nastoji preusmjeriti trenutna ili planirana ulaganja na druga tržišta.

Osim covida, europska udruga izdvojila je i zaustavljanje reforme državnih poduzeća, egzodus europskih državljana iz Kine, uz ograničenje putovanja kineskih radnika u inozemstvo, i intenzivniju politizaciju poslovanja.

Kina spada među malobrojne zemlje koje od putnika još uvijek zahtijevaju karantenu po dolasku, a Komora se po Wuttkeu i dalje nada da bi ograničenja mogla biti ublažena nakon kongresa vladajuće Komunističke partije, koji počinje 16. listopada.

Premijer Li Keqiang trebao bi se povući s dužnosti u ožujku iduće godine, a njegova je glavna zadaća na dužnosti čelnika vlade upravo upravljanje gospodarstvom.

Potpredsjednik vlade Liu He trebao bi u mirovinu i bit će ga teško zamijeniti, kaže Wuttke, budući da se uvijek zalagao za reforme.

"Moramo vidjeti kakva će biti postava koja će donositi gospodarske odluke, to bi nam moglo dati neke naznake u kojem će smjeru zemlja ići", kazao je.

 

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 0
Objavili karte: Evo kad dolazi novi snijeg. Bit će i do 25 cm
ZABIJELIT ĆE

Objavili karte: Evo kad dolazi novi snijeg. Bit će i do 25 cm

Čini se da ćemo u 2025. godinu ući bez većih oborina. Prve naznake novog snijega stižu malo kasnije
'Svećenik nije htio blagosloviti dom jer sam u drugom braku. Rekao mi je da se razvedem!'
SKANDAL U SLAVONIJI

'Svećenik nije htio blagosloviti dom jer sam u drugom braku. Rekao mi je da se razvedem!'

Nakon svega sin me u suzama pitao me hoću li se sad razvesti i gdje će oni. U šoku sam, rekla nam je Slavonka. Iz župe su nam odgovorili da se radi o nesporazumu