Ipak, Europski parlament ne može 'zatvoriti vrata srpskom narodu koji ima pravo sudjelovati u Europskoj uniji, rekao je Poljak Kazimierz Michal Ujazdowski
Europa je usvojila rezoluciju: Osudili Šešeljev govor mržnje
Europski parlament usvojio je u četvrtak na plenarnoj sjednici u Strasbourgu rezoluciju 'Srbija: slučaj optuženog ratnog zločinca Vojislava Šešelja'.
Prije glasovanja europarlamentarci su osudili Šešeljeve javne istupe nakon puštanja iz zatvora, upozorili na preispitivanje vjerodostojnosti Haškog suda, ali i ustvrdili da je Srbija posvećena izvršavanju aktivnosti na putu prema europskoj budućnosti i regionalnoj suradnji, javlja tportal.
Ruža Tomašić u potpunosti je podržala rezoluciju i njezin kritičan pristup, ne samo prema Šešelju, nego i 'onima koji mu svakodnevno omogućavaju da nastavi sa širenjem mržnje, povijesnim revizionizmom i propagiranjem velikosrpskog ekspanzionizma'.
- Ništa od ovog njegovog cirkusa ne bi došlo do izražaja da su se srpske vlasti odmah ogradile te osudile bolesne izjave i ponašanje Šešelja. Jasno mi je da su oni nekad bili kolege i najbliži suradnici, ali, kao današnji lideri Srbije, upravo bi njima trebalo biti u interesu zatvaranje ratnog i otvaranje novog, europskog poglavlja. Iznenađujuća mi je i razočaravajuća nevjerojatna neučinkovitost i pristranost Haškog tribunala koji nije ispunio svoju povijesnu zadaću, nego samo unio dodatan nemir u prostor država bivše države - rekla je Tomašić.
David McAllister, izvjestitelj Europskog parlamenta za Srbiju, poručio je da je glavna poruka rezolucije u tome da se osude 'grozni govor mržnje i ratna retorika'.
- Poticanje na mržnju nema mjesta u Europi 21. stoljeća. Podržavamo vladu i opoziciju u Srbiji, Srbija ima mogućnosti približiti se Europskoj uniji i to bi također trebala biti poruka naše današnje rasprave - napomenuo je McAllister.
Hrvatski europarlamentarac Ivan Jakovčić podsjetio je da odluka Haškog suda, koji je osnovan da bi osudio zločince, o puštanju Šešelja na privremenu slobodu potencijalno ponovno raspiruje mržnju.
- Koliko god da je neprimjereno govoriti o sudskim odlukama, moramo upozoriti da to sigurno neće doprinijeti miru i stabilnosti. Pozitivno je to što poziv na mržnju i nove sukobe nije naišao ni na kakvu ozbiljnu prođu u Srbiji i da su tamo uglavnom ignorirani Šešeljevi stavovi - rekao je Jakovčić.
Poljak Kazimierz Michal Ujazdowski apelirao je na Haški sud da je potrebno konačno donijeti presude kako bi došlo do pravde.
- Kako bi se izrekla pravda moramo se prisjetiti svih zločina, uključujući one koji su se dogodili za vrijeme komunizma, a nitko za njih nije osuđen. To se odnosi na istočnu Europu i Poljsku - rekao je Ujazdowski, dodajući da Europski parlament ne može 'zatvoriti vrata srpskom narodu koji ima pravo sudjelovati u Europskoj uniji, kao i svi narodi sa Zapadnog Balkana'.
Rezoluciju u cijelosti možete pročitati OVDJE, a OVDJE možete pogledati snimku rasprave.
EP pozvao srpske vlasti da istraže je li Šešelj prekršio zakone
Europski parlament poziva srpske vlasti da istraže je li Šešelj prekršio srpske zakone i da u potpunosti primijene zakonodavstvo kojim se govor mržnje, diskriminacija i poticanje na nasilje stavlja izvan zakona.
'Neka Haag preispita uvjete za privremeno puštanje'
Također, EP je pozvao i sud u Haagu i njegov Ured tužitelja da preispitaju postojanje uvjeta za privremeno puštanje na slobodu u novim okolnostima, te napominje da različita mjerila za praksu Tribunala u pogledu privremenog puštanja na slobodu neće doprinijeti ostvarenju ciljeva Međunarodnog kaznenog suda.