Obavijesti

Europa gradi zeleno. Može li si Hrvatska to priuštiti?

Europa gradi zeleno. Može li si Hrvatska to priuštiti?
3

Veleposlanik i šef delegacije EU u Hrvatskoj, Paul Vandoren, u sklopu Better Building Brunch, obratio se prisutnima iz redova politike i gospodarstva i analizirao trenutno stanje

U sklopu projekta Niskoenergetska kuća A-Ž donosimo vijesti iz ekologije.

Nedavno je održan Better Building Brunch u organizaciji Savjeta za zelenu gradnju s ciljem razmjene iskustva ljudi, tvrtki i institucija različitih profila koje promiču principe zelene ekonomije i održivog razvoja u Hrvatskoj. Gost govornik, veleposlanik i šef delegacije EU u Hrvatskoj, Paul Vandoren, obratio se prisutnima iz redova politike i gospodarstva, te najavio da Hrvatsku čekaju mnoge promjene ulaskom u EU, posebice po pitanju zelene ekonomije.

Trenutačno postoji široka percepcija kako ne treba ići u Hrvatsku zbog previše korupcije i birokracije. P. Vandoren

Vandoren je također istaknuo: „ Ako Hrvatska želi imati koristi od pristupanja Europskoj uniji, mora se informirati i pripremiti kako bi mogla iskoristiti velika financijska sredstva iz EU fondova”. Vandoren je upozorio da novac neće biti dodijeljen bez ulaganja napora, nego samo ako Hrvatska bude imala potrebne administrativne kapacitete. 

Ocijenio je Hrvatsku kao trenutno neprivlačnom investicijskom destinacijom: ”Trenutačno postoji široka percepcija kako ne treba ići u Hrvatsku zbog previše korupcije i birokracije”.

Ako su se neki od prisutnih osjećali prozvani od strane šefa delegacije EU, gradonačelnik Jastrebarskog zasigurno nije bio među njima. Promičući održivi ekonomski razvoj temeljen na brizi za okoliš, Jastrebarsko je od strane Financial times-a nedavno proglašeno europskim gradom budućnosti. Za postizanje ove laskave titule gradonačelnik Zvonimir Novosel priznaje da je bilo potrebno puno edukacije, razmjene iskustva i proširivanja vidika i dodaje: „Kao cijelo društvo moramo učiti, ali nemamo puno vremena. Europa je tu, nosi neka nova pravila i standarde. Moramo svoje ciljeve prilagoditi europskom standardu.“

Ako Hrvatska želi imati koristi od pristupanja Europskoj uniji, mora se informirati i pripremiti. P. Vandoren 

No, promjene ne činimo da bismo zadovoljili Europu, već kako bismo dugoročno podigli kvalitetu i standard života u Hrvatskoj. Iako se mnogi opiru promjenama, jer vjeruju da je kriza loše vrijeme za njih, drugi vjeruju kako je prihvaćanje novih poslovnih modela temeljenih na održivom razvoju nužno. 

Vedrana Likan je stoga istaknula:“Razvoj održive i zelene hrvatske ekonomije, uključujući i eko-poljoprivredu, zelenu gradnju, obnovljive izvore energije, eko-turizam i još mnogo drugih mogućnosti direktno će utjecati na konkurentnost Hrvatske na europskom i globalnom nivou.”

Kako bi potaknuo zelenu gradnju, gradonačelnik Jastrebarskog podijelio je s nama recept za uspjeh: „Ne želimo da birokracija bude prepreka građanima i investitorima koji žele graditi niskoenergetske objekte, zato smo olakšali izdavanje dozvola i smanjili komunalne naknade za takve objekte.„

Zvonimir Novosel sigurnim koracima grabi prema cilju koji je postavio prethodni gradonačelnik  Mihael Zmajlović, sadašnji ministar zaštite okoliša i prirode, ali skromno priznaje kako se mora još puno educirati. Isto preporučuje i građanima: „treba se informirati o prednostima takve gradnje, čak i ako je početna investicija nešto veća, ona dugoročno donosi uštede prilikom življenja.“

„Banke, fondovi i druge državne institucije moraju učiniti korak da građanima to ne bude teret nego poticaj da krenu u investiciju jer to donosi korist i malom investitoru ali i državi. Volio bih da to bude način života i promišljanja, ne samo u Jaski i Zagrebu već u cijeloj državi“, zaključio je Novosel.

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.