WHO preporučuje veću ratu primjene Sectio Cesarea, odnosno Carskoga reza od 10- 15 % ckelokupnog broja porođaja. Uzevši u obzir mortalitet i morbiditet prije svega. Svakako postoje indikacije gdje je neminovno i nemoguće drugačije izvesti porođaj, bez primjene carskoga reza, a postoje doista prednosti na osnovu kojih se mnoge majke odlučuju ići na to. Ipak sam apsolutni protvnik, pod svaku cijenu ići na to, kao što u članku i objašnjava" moderni porođaj", iz prvenstveno jednoga razloga, a ima ih još mnogo, a taj je -narkoza i to što je to ipak operativni zahvat. Dakle ima svojih minusa kao i prirodni porođaj, a sa druge strane i prednosti. Da ih ne nabrajam i.a ih mnogo...Apsolutno i isključivo bih savjetovala majke samo i opet, samo sa liječnicima u dogovoru napraviti i hrabar korak ako treba, jer carski nije bezazlen zahvat, ma kako bio rutinski, kao što danas i jeste, uz naj naj opremu i tehniku u Op. Ipak je to operacija na trbušnoj duplji, te nosi sobom također određene neugodnosti i rizike.
Dk
Deaktivirani korisnik
16.10.2018.
Odustani
Mnoge stvari u životu predstavljaju rizik, pa tako i porođaj, bilo da se radi na prirodan način ili carskim rezom. Ako se porođaj ne pripremi kako treba, tj. ak
o se na ultrazvuku ne utvrdi kako treba veličina i položaj fetusa, i ako se na napravi psihofizička procjena majke, za očekivati su moguće komplikacije. Doktori na porođajnim odjelima uopće si ne daju truda da ispravno naprave procjenu (čast iznimnim doktorima) i zbog toga se dešavaju grozne stvari, a najgore je kada od zdravog fetusa nakon porođaja bude bolesno dijete sa trajnim invaliditetom.
Prikaži još ↓
Dk
Deaktivirani korisnik
16.10.2018.
Odustani
Tako je Big. Apsolutno jedini ispravan stav je priprema na porođaj i to sa kompetentim liječnikom. Moram priznati da me čudi toliki pritisak na liječnike i moda
, ad hoc za carske rezove. Nadam se neće ostati trajna, pogotovo što postoje nove vrste anestezija kao što je epiduralna, ili drugačije tehnike za obezboljavanje, kao što je npr. porođaj u vodi. Odluka za carski rez, radi se kada za to postoji opravdanje. I nijedan liječnik nesmije to zaboraviti. Tenutno je doista u svijetu trend, porođaj završiti na ovaj način, no ponavljam, mora se imati u vidu kako je to, ipak ozbiljna kirurška intervencija i odluku o njemu treba prepustiti isključivo odgovornomu liječniku.Oporavak nakon carskog reza duže traje.Nakon poroda bi trebalo bi napraviti barem 2 godine pauze prije sljedeće trudnoće, pogotovo ako se želi roditi vaginalnim putem. Rizik od infekcija i krvnih ugrušaka je također veći, ne mogu se izbjeći niti lijekovi.Ožiljak od carskog reza zauvijek će i ostati, što možda i nije problem, ako se govori o vanjskom. Unutarnji mnogo više treba. I na kraju, neovisno o tlmu kako roditi, uvijek će postojati dobre i loše strane i teško ćemo čuti dva jednaka iskustva.Tako da bih savjetovala svim majkama da budu oprezne.Jedino u doista indikativnim situacijama. Sve drugo je neodgovorno.
Prikaži još ↓
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu 24sata te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona .