Obavijesti

Lifestyle

Komentari 2

'Energetska pića nisu za mlada bića': Zabranite djeci taj otrov koji pije čak polovina tinejdžera

'Energetska pića nisu za mlada bića': Zabranite djeci taj otrov koji pije čak polovina tinejdžera

Okrugli stol o energetskim pićima, djeci i maloljetnicima otkrio je da je u porastu broj malih Hrvata koji piju velike količine energetskih pića, ugrožavajući tako svoje zdravlje

Pod sloganom 'Energetska pića nisu za mlada bića' Hrvatski zavod za javno zdravstvo organiziralo je 15. prosinca 2022. okrugli stol o energetskim pićima i maloljetnicima. Prvi put su prikazani podaci o konzumaciji energetskih pića među učenicima u Hrvatskoj u 2022. godini: U 2022. godini energetska pića rijetko ili češće pije 31,6 posto učenika i 23,1 posto učenica u dobi od 11 godina, 48,9 posto učenika i 48,8 posto učenica u dobi od 13 godina i 63,4 posto učenika i 60 posto učenica u dobi od 15 godina. U odnosu na 2018. godinu zabilježeno je: smanjenje kod dječaka u sve tri dobne skupine, a kod djevojčica smanjenje samo u dobi od 15 godina. Smanjila se razlika između dječaka i djevojčica pa su s 13 godina izjednačeni.

POGLEDAJTE VIDEO: Energetska pića

Pokretanje videa...

sokovi 00:37

U 2022. godini svakodnevno pije energetska pića 5,9 posto učenika i 2,3 posto učenica u dobi od 11 godina, 4 posto učenika i 3,8 posto učenica u dobi od 13 godina i 6,4 posto učenika i 3,9 posto učenica u dobi od 15 godina. U odnosu na 2018. zabilježen je porast kod djevojčica u sve tri dobne skupine, te porast kod dječaka u dobi od 11 i 15 godina. U 2022. godini rijetko ili češće pije energetska pića s alkoholom 12,6 posto učenika i 6,9 posto učenica u dobi od 11 godina, 15,8 posto učenika i 18,4 posto učenica u dobi od 13 godina i 37,2 posto učenika i 34,5 posto učenica u dobi od 15 godina.

Zabrinjava podatak o velikim količinama energetskih pića koje pije znatan udio maloljetnika: 1-2 posto učenica i 2-4 posto učenika u posljednjoj prilici su popili tri i više limenki energetskog pića (750 ml i više). Možemo zaključiti da u 2022. u odnosu na 2018. bilježimo određene pokazatelje blagog smanjenja povremena konzumacija, no porasla je rizična konzumacija:svakodnevna konzumacija energetskih pića i konzumacija energetskih pića s alkoholom.

Zagreb: Okrugli stol pod nazivom " Energetska pi?a nisu za mlada bi?a

Djeca i tinejdžeri prema preporukama Američke akademije za pedijatriju iz 2011. godine ne bi trebali konzumirati energetska pića, no procjenjuje se da u svijetu energetska pića konzumira njih 30-50 posto.

Na raspravi o toj temi dr.sc. Iva Pejnović Franelić, prim.dr.med., službenica za vezu Ureda Svjetske zdravstvene organizacije u Hrvatskoj govorila je o javnozdravstvenom značaju zaslađena i energetskih pića. Dr.sc. Ivana Pavić Šimetin, prim.dr.med., zamjenica ravnatelja HZJZ-a prikazala je najnovije podatke iz HBSC istraživanja. Izv.prof.dr.sc. Daniel Dilber, dr.med., pedijatar, subspecijalist pedijatrijski kardiolog, pročelnik Zavoda za pedijatrijsku kardiologiju Klinike za pedijatriju, KBC Zagreb, govorio je o kardiološkoj problematici pijenja energetskih pića. Dr.sc. Lea Pollak, dipl.ing, voditeljica Odjela za dodatke prehrani i biološki aktivne HZJZ-a govorila je o sastojcima energetskih pića.

Djevojke više koriste društvene mreže i razne aplikacije, dok dječaci više igraju video igrice
Djevojke više koriste društvene mreže i razne aplikacije, dok dječaci više igraju video igrice

Prezentirani su upravo objavljeni promotivno-edukativni materijali. Namijenjeni su učiteljima i drugim stručnjacima a mogu se koristiti i u vršnjačkoj edukaciji kao pomoćni materijal u educiranju maloljetnika i odraslih. Radi se o letku, prezentaciji za edukaciju odraslih i prezentaciji za edukaciju djece. Promotivno-edukativni materijali su objavljeni na ovoj poveznici kako bi bili javno dostupni za sve zainteresirane. U raspravi su sudjelovali brojni drugi stručnjaci i predstavnici institucija te je zaključeno sljedeće:

✓ energetska pića trebaju biti što teže dostupna maloljetnicima

✓ svaki oblik reklamiranja ovih proizvoda maloljetnicima je neprihvatljiv

✓ nužne edukacije ne samo djece nego i roditelja o zdravstvenim aspektima i rizicima za zdravlje.

Hrvatski zavod za javno zdravstvo je uz podršku Ministarstva znanosti i Ministarstva znanosti i obrazovanja uspostavio epidemiološko praćenje upotrebe energetskih pića među učenicima u dobi 11, 13 i 15 godina u okviru Međunarodnog istraživanja o zdravstvenom ponašanju mladih (engl. Health Behaviour in School-aged Children; HBSC; istraživanje Svjetske zdravstvene organizacije).

Zagreb: Okrugli stol pod nazivom " Energetska pića nisu za mlada bića

Što su energetska pića?

Energetska pića su bezalkoholna pića koja sadrže visoke razine metil-ksantina (uključujući kofein) i šećera u kombinaciji s drugim sastojcima kao što su taurin, ginseng, guarana i B vitamini. Količina kofeina u energetskom piću najčešće se kreće od 80 miligrama do 300 miligrama po boci ili limenci napitka , a količina šećera čak do 27 žličica šećera. Reklamiraju se kao proizvodi za podizanje energije, mentalne budnosti i koncentracije, no taj je osjećaj kratkotrajan i nakon njega razina energije brzo počne opadati opada. Energetska pića potrebno je razlikovati od beskofeinskih sportskih i izotoničnih napitaka koji sadrže elektrolite i služe za osiguranje hidracije tijekom tjelesne aktivnosti. Energetska pića su, uz vodu u boci, najbrže rastući proizvod u industriji pića. Od 2013. godine, prodaja energetskih napitaka svake godine raste za oko 5 postotnih bodova, a u 2020. godine ukupna vrijednost globalnog tržišta dosegla je 61 milijardu američkih dolara. S porastom popularnosti javila se i zabrinutost zbog štetnih učinaka konzumacije energetskih pića. Američka akademija za pedijatriju (AAP) objavila je 2011. godine svoju preporuku da djeca i adolescenti ne bi trebali konzumirati energetska pića, a 2013. godine Američko liječničko udruženje (AMA) dalo potporu zabrane reklamiranja energetskih napitaka mlađima od 18 godina kao "mjeru zdravog razuma koju možemo poduzeti kako bismo zaštitili zdravlje američke djece" . Zdravstveni rizici povezani s konzumacijom energetskih napitaka prvenstveno su povezani s njihovim sadržajem kofeina. Predoziranje kofeinom može povećati broj otkucaja srca (ponekad do palpitacije) i krvni tlak, dovesti do mučnina i povraćanja, uzrokovati izraženu hipokalcemiju, metaboličku acidozu, konvulzije, poremetiti obrasce spavanja ili uzrokovati nemir, tjeskobu ili uznemirenost, a u nekim slučajevima čak i dovesti do smrti.

Djeca mogu biti izložena većem riziku od štetnih učinaka nego odrasli. Osim spomenutih štetnih učinaka kofeina, ne treba zaboraviti ni dugoročne zdravstvene posljedice povezane s prekomjernim unosom šećera kao što su zubni karijes, pretilost i šećerna bolest tipa. Istraživanja su pokazala da je za djecu i mlade koji konzumiraju energetske napitke manje vjerojatno da će doručkovati prije odlaska u školu, a vjerojatnije da će tijekom dana pojesti brzu i nezdravu hranu. Istraživanja također pokazuju da je konzumacija energetskih napitaka povezana s višesatnim gledanjem TV-a ili igranjem videoigara te sa sudjelovanjem u sportskim aktivnostima. Potrebno je naglasiti kako se konzumacija energetskih pića nikako ne preporučuje tijekom vježbanja jer kombinacija gubitka tekućine zbog znojenja i diuretskog učinka kofeina može dovesti do ozbiljne dehidracije.

Brojni se dokazi u literaturi mogu pronaći u prilog tvrdnji da je konzumacija energetskih napitaka djece i adolescenata snažno i dosljedno povezana s rizičnim ponašanjima kao što su pušenje i korištenje ilegalnih droga, kao i konzumacija alkohola i opijanje.

Kombinacija energetskih pića s alkoholom

Miješanje energetskih napitaka s alkoholom sve je popularnije među mladima, no ono istovremeno nosi niz potencijalnih opasnosti. Umor je jedan od načina na koji tijelo inače osobi govori da je popila dovoljno, no u slučaju miješanja alkohola i energetskih pića stimulacijski učinci kofeina mogu prikriti depresivni učinak alkohola, kao i dojam koliko je osoba zapravo popila. To može potaknuti osobu da pije još i više nego što bi to činila bez kombiniranja alkohola s energetskim pićem. Osim toga, i energetska pića i alkohol su diuretici, tj. uzrokuju gubitak vode u tijelu. Dehidracija može spriječiti sposobnost tijela da metabolizira alkohol te povećati intoksiciranost, a time i mamurluk sljedeći dan.

Opasan trend: Osnovnoškolci se natječu tko će popiti više energetskih pića. Mogu ih ubiti
Opasan trend: Osnovnoškolci se natječu tko će popiti više energetskih pića. Mogu ih ubiti

Zašto se energetska pića konzumiraju?

Veliki problem predstavlja reklamiranje energetskih pića. Iako su glavna ciljna skupina proizvođača energetskih pića mlade odrasle osobe, reklame su često vrlo atraktivne upravo djeci. Posebni su problem reklame koje su usmjerene sportašima i sportskom uspjehu kao i marketinške poruke koje promoviraju mladima poznate osobe koje su im uzor. Uobičajene trgovačke prakse čine ove proizvode lako dostupnim mladim ljudima potičući impulzivnu kupnju. Energetska pića se tako obično prodaju u rashladnim uređajima uz gazirana zašećerena pića što implicira da su prikladna zamjena za ta pića, a isto tako i pored alkoholnih pića što poziva na njihovu konzumaciju s alkoholom. Također su često smješteni u blizini blagajne u trgovinama. Okus se dosljedno navodi u literaturi kao jedan primarnih pokretača kupovine i konzumacije energetskih napitaka, a isto tako i povećanje energije i koncentracije te osjećaj odmornosti i budnosti. Sylvetsky i sur. (2020) smještaju razloge za konzumaciju energetskih pića među mladima u pet kategorija: 1) percipirana potreba (zadovoljiti žudnju, utažiti žeđ); 2) fizičke i kognitivne koristi ( odmornost i budnost, poboljšanje energije i koncentracije); 3) emocionalne i međuljudske koristi (ublažavanje ljutnje, olakšavanje druženja); 4) senzorna svojstva (okus); i 5) vanjski znakovi (dostupnost).

Zagreb: Okrugli stol pod nazivom " Energetska pića nisu za mlada bića

Koliko se energetska pića konzumiraju?

Prema preporukama Američke akademije za pedijatriju 2011. godine, djeca i tinejdžeri ne bi trebali konzumirati energetska pića, no procjenjuje se da energetska pića konzumira njih 30-50 posto. Prema podacima HBSC istraživanja 2018. godini energetska pića uopće nije pilo 55,1 posto učenika i 76,7 posto učenica u dobi od 11 godina, 32,2 posto učenika i 52,3 posto učenica u dobi od 13 godina i 28 posto učenika i 41,1 posto učenica u dobi od 15 godina.

U 2022. godini energetska pića uopće nije pilo 68,3 posto učenika i 77 posto učenica u dobi od 11 godina, 51,1 posto učenika i 51,3 posto učenica u dobi od 13 godina i 36,6 posto učenika i 40 posto učenica u dobi od 15 godina. Ovaj podatak govori o povremenoj konzumaciji koja ponajprije ovisi o dostupnosti energetskih pića. Nešto je niža povremena konzumacija kod dječaka 2022. u odnosu na 2018. dok je kod djevojčica povremena konzumacija približno ista ili malo viša u 2022. godini u odnosu na 2018. godinu. Time se ujedno smanjuje spolna razlika u povremenoj uporabi energetskih pića koja je u 2018. bila više izražena nego u 2022. godini.

Zagreb: Okrugli stol pod nazivom " Energetska pića nisu za mlada bića

U 2018. godini svakodnevno je pilo energetska pića 3 posto učenika i 1,4 posto učenica u dobi od 11 godina, 6,1 posto učenika i 3,2 posto učenica u dobi od 13 godina i 5,7 posto učenika i 3,8 posto učenica u dobi od 15 godina. Svakodnevna konzumacija energetskih pića koja govori o rizičnom obliku izloženosti, kod dječaka je porasla u 2022. godini u odnosu na 2018. godinu u dobi od 11 i 15 godina, a kod djevojčica je porasla u sve tri dobne skupine. Poseban rizik za zdravlje predstavlja pijenje energetskih pića zajedno s alkoholom. U 2018. godini nikada nije pilo energetska pića s alkoholom 90,1 posto učenika i 94,9 posto učenica u dobi od 11 godina, 80,7 posto učenika i 86,9 posto učenica u dobi od 13 godina i 63,4 posto učenika i 68,7 posto učenica u dobi od 15 godina. U 2022. godini nikada ne pije energetska pića s alkoholom 87,4 posto učenika i 93,1 posto učenica u dobi od 11 godina, 84,2 posto učenika i 81,6 posto učenica u dobi od 13 godina i 62,8 posto učenika i 65,5 posto učenica u dobi od 15 godina. Jednako kao kod svakodnevne konzumacije energetskih pića, kod konzumacije energetskih pića s alkoholom zamijećen je lagani porast u 2022. u donosu na 2018., osim kod dječaka u dobi od 13 godina. Podaci za 2022. godinu pokazuju da znatan udio učenika i učenica pije velike količine energetskih pića. U posljednjoj prilici tri i više limenki energetskog pića (750 ml i više) popilo je 2,2 posto učenika i 0,6 posto učenica u dobi od 11 godina, 3,9 posto učenika i 1,9 posto učenica u dobi od 13 godina i 3,9 posto učenika i 1,0 posto učenica u dobi od 15 godina (ovaj podatak nismo imali u anketi 2018. godine).

Vladi je sve lakše od toga da zabrani energetska pića djeci
Vladi je sve lakše od toga da zabrani energetska pića djeci

Zdravije alternative energetskim pićima

Lakše je stvoriti novu naviku tako da zamijeni staru pa je davanje alternativnih opcija jednostavan način za smanjenje konzumacije energetskih pića. Zdravije alternative energetskim pićima:

• Voda ili mineralna voda s komadićima voća

• Voćni čaj, topao ili hladan

• 100 posto prirodni sokovi

Ako se djeca žale da se osjećaju tromo i imaju malo energije, potaknite ih da energiju pokušaju povratiti na zdravije načine - odspavati, ustrajati u higijeni spavanja što podrazumijeva leći svaku večer u isto vrijeme i buditi se ujutro u isto vrijeme te osigurati svakodnevno najmanje 9 sati sna, izaći van i prošetati na svježem zraku, otuširati se hladnom vodom, pojesti voće ili popiti napitak koji je zdravija alternativa energetskom piću. 

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 2
Veliki godišnji horoskop: Stiže jako burna godina, evo koje promjene čekaju svaki znak
ŠTO DONOSI 2025.?

Veliki godišnji horoskop: Stiže jako burna godina, evo koje promjene čekaju svaki znak

Ovo je godina u kojoj učimo prepoznavati što je bitno za nas osobno i sa svojim talentima i darovima doprinositi zajednici i društvu. Svi ćemo doživjeti neki prijelaz od starog prema novom
Uz ove trikove kućni ljubimac će lakše podnijeti pucnjavu petardi
BIT ĆE VAM ZAHVALNI

Uz ove trikove kućni ljubimac će lakše podnijeti pucnjavu petardi

Iako su petarde i vatrometi neizbježni u ovom razdoblju godine, važno je da učinite sve što je u vašoj moći kako biste ublažili stres kod svog ljubimca i učinili mu ovaj period što podnošljivijim