Domagoj Hunjak (20) iz Nove Gradiške jedini u zemlji proizvodi električne pastire. Za sada prozvodi dva modela električnih pastira koji se razlikuju po visini voltaže
Električni pastir ČOBI - čuva vaše životinje i tjera štetočine
Napravio sam prvog pastira jer su uvozni skupi, a bio nam je potreban kako bismo od divljih svinja zaštitili polje nedaleko od Nove Gradiške, kaže nam Domagoj Hunjak čiji je certificirani električni pastir ČOBI jeftiniji od onih iz inozemstva za 10 do 15 posto. Radi se o ogradi pod naponom.
Velika potpora u poslu su mu majka Marija i otac Mladen.
- Teško da bih bez njih pokrenuo proizvodnju. Otac ide sa mnom na teren i kod kupaca montira električne pastire dajući im stručne upute o uporabi - kaže Domagoj.
Jedni pastiri mogu se napajati kontinuirano ako je u blizini izvor električne energije ili se akumulator donosi na punjenje, a drugi model ima ugrađeni solarni panel koji kontrolirano puni akumulator i potpuno je autonoman. Tvrtka Hunjakovih Volt djeluje nešto više od godine i bilježi stalni rast. Proizvode oko 50 komada svaki mjesec, a pokaže li se veće zanimanje, moguće je da će još nekoga morati i zaposliti.
- U Banovini pastire kupuju vlasnici pokretnih košnica koji ih ograđuju i štite od medvjeda. Potrebe za zaštitom su puno veće, kao i u Slavoniji gdje divlje svinje opustoše polja s kukuruzom, a naknade šteta su smiješne - smatra Mladen Hunjak.
ČOBI tjera konje, svinje, lisice, ovce...
Za sada Volt prozvodi dva modela elekričnih pastira, ČOBI 100 i ČOBI 150, koji se razlikuju po visini voltaže kojom se odvraćaju životinje. Za konje je dovoljno 8000 volta, dok za sitnije životinje - svinje, ovce, lisice i čagljeve treba i 12.000 volti napona.