Potpredsjednik Europske komisije rekao je da bi ponovna uspostava arbitražnog procesa bila dobar znak, no Milanović je to odbacio: 'Arbitraža više ne postoji'
EK u pismu podržala arbitražu; Premijer: To nije njihov posao!
Potpredsjednik Europske komisije (EK) Frans Timmermans u četvrtak je potvrdio kako je s predsjednikom Komisije Jean-Claudeom Junckerom supotpisao pismo koje su primile naša i slovenska vlada.
- Komisija želi da članice riješe granični spor jer bi to olakšalo provedbu europskog zakonodavstva u svim zemljama članicama. Jasno je da je arbitraža dobar način za rješavanje toga spora - rekao je Timmermans.
Dodao je i da bi ponovna uspostava arbitražnog procesa bila dobar znak i pritom je istaknuo kako EK nije strana u sporu.
Milanović: Arbitraža je propala i za nas više ne postoji
Premijer Zoran Milanović je u četvrtak iz Londona poručio da ga smeta kad se Europska komisija bavi nečim što joj nije posao.
- Taj sporazum je propao zauvijek, on je kompromitiran. Hrvatski sabor ga je jednoglasno odbacio, on za nas više ne postoji. Mislim da to Britanci jako dobro razumiju i oni su nam s Amerikancima davali podršku - izjavio je Milanović.
Rekao je da je Europskoj komisiji pristojno odgovorio na pismo i podsjetio da Hrvatska nudi druge pravne načine civiliziranog rješavanja sporova.
- Primio sam pismo, pristojno na njega odgovorio, složio se s navodom da to nije posao Europske komisije i ponovio našu spremnost da izađemo pred neko drugo etablirano sudište - rekao je Milanović i dodao: 'Arbitražna komisija je kompromitirana, a ljudi koji su dali ostavke su počinili neka kaznena djela. To je bilo namjerno, svjesno, zlonamjerno djelovanje. Nakon toga vratiti se u isti sastav? Teško'.
Kako se doznaje, Milanović je u pismu poručio da ne postoji pravna osnova za angažman Europske komisije u ovom slučaju te da Komisija ne bi trebala biti uključena ni u ovaj, kao ni u jedan drugi od brojnih graničnih sporova između država članica. Određivanje granica, poručila je Vlada, ne pada pod nadležnost Europske komisije te bi se Komisija tako trebala i ponašati, a ni jedan od graničnih sporova nema utjecaja na primjenu zakona.
Hrvatski sabor još je u srpnju jednoglasno podržao da Hrvatska izađe iz Arbitražnog sporazuma nakon što je izbio skandal jer se slovenski član arbitraže dogovarao sa slovenskom diplomatkinjom o iznošenju argumenata za slovensku stranu.