MALI POMAGAČI Djeca koja u ranoj dobi sudjeluju u kućanskim poslovima su uspješnija. Donosimo tablicu kućanskih poslova primjerenih dobi djeteta
Dvogodišnjaci mogu pomagati, a oni s 10 i pripremati obroke
Dijete teba uključiti u obavljanje kućanskih poslova čim pokaže interes. Veća je vjerojatnost da će djeca koja imaju ‘obaveze’ u ranoj dobi imati više uspjeha u školi, bolje odnose s drugima i uspješniju karijeru, rekla nam je psihologinja Sanja Ivanušević Grgas.
POGLEDAJTE VIDEO SPECIJAL:
Pokretanje videa...
Ideja da dijete voli učiti kroz rad nije nova. Maria Montessori, psihijatrica i pedagoginja, osnovala je svoju prvu školi u saveznoj državi New York 1911., bazirajući se na ideji da djeca više uče iz onoga što rade nego iz onoga o čemu slušaju te da urođeno žele biti potrebni i od pomoći. Ona je tvrdila da sposobnosti koje djeca steknu u ranom djetinjstvu imaju važnu ulogu u razvijanju uravnoteženog, poduzetnog i kompetentnog ponašanja.
- Mala djeca rado sudjeluju iz potrebe za samostalnošću, želje za igrom, istraživanjem i oponašanjem odraslih - kaže Ivanušević Grgas za klokanica.24sata.hr.
Kako naučiti dijete da usvoji radne navike i kad je pravo vrijeme za to, objasnila nam je Ljiljana Vukšić, ravnateljica Dječjeg vrtića Mali istraživač.
- Kad govorimo o usvajanju radnih navika djece u svemu, pa i pospremanju igračaka, moramo naglasiti da je dijete upijajuća spužva koja već od rođenja usvaja određena ponašanja uvidom u ponašanje nas odraslih koji ga okružujemo. Često se ljutimo na djecu zbog nekih ponašanja ne pomišljajući na to koliko smo mi svojim osobnim ponašanjem pridonijeli tome da se naše dijete ovako ponaša. Činjenica je da su radne navike nešto što djeca, između ostalog, stječu i svakodnevnim uvidom u svijet odraslih koji ih okružuje. Ali i načinom na koji se mi odrasli postavljamo prema djetetu te zbog potrebe njegova sudjelovanja u onom što se zovu obveze. Suživot djece i odraslih trebao bi biti ravnopravan kako u obvezama tako i u odgovornostima za svakodnevne aktivnosti koje čine temelj življenja i bitno određuju kvalitetu obiteljskog života - objašnjava ravnateljica.
Naglašava kako roditelji često pokleknu pred svojim djetetom i sami pospreme djetetove igrače. To nije dobro za razvoj djetetovih vještina i stjecanje novih iskustava.
Stoga, nije loše provjeriti poznatu Montessori tablicu kućanskih poslova za djecu i razmisliti o ideji koja stoji iza nje. U Montessori tablici prikazani su kućanski poslovi primjereni dobi djeteta.