Istraživanja su pokazala da jedan od razloga za to što su tinejdžeri skloni riziku mogu biti promjene u mozgu, no dokazano je da i utjecaj vršnjaka značajno može povećati sklonost ka riziku
Društvo s kojim je ima najveći utjecaj na ponašanje tinejdžera
Većina roditelja tinejdžera prestravljena je kad djecu moraju 'pustiti' u svijet i pitaju se kako će se snaći, odnosno kakve će odluke donositi i hoće li ostati ona dobra, mirna djeca koja ne rade probleme, piše psihologinja Jutta Joormann za portal Psychology Today.
Neka istraživanja ukazuju da bi jedan od uzroka za promjene u ponašanju mogla biti činjenica da kod adolescenata još nije razvijen prefrontalni korteks, dio mozga zadužen za planiranje, regulaciju i pomoć u tome da promislimo o mogućim posljedicama odluka koje donosimo prije nego što ih provedemo u djelo. Taj se dio mozga mijenja upravo u toj dobi, što može biti jedan od razloga za to što adolescenti imaju manji stupanj kontrole nad svojim ponašanjem.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Drugi razlog zbog kojega su tinejdžeri skloni donositi rizičnije odluke vjerojatno je povezan s činjenicom da imaju povećanu osjetljivost za nagradu. To podrazumijeva stupanj u kojem uživamo u nekoj vrsti nagrade - primjerice u hrani, novcu, komplimentima. Naime, i dio mozga koji upravlja sustavom nagrađivanja (striatum) također se dramatično mijenja tijekom adolescencije.
Naravno, promjene u mozgu značajno utječu na ponašanje, no nije sve samo do njih. U jednoj studiji istraživači su uspoređivali kako vršnjaci utječu na rizične odluke kod djece u dobi između 14 i 18 godina, a onda i na mlade (19 - 22 godine) te odrasle (24-29 godina).
Studija se bavila odlukama u stvarnim situacijama tijekom vožnje, u simuliranom sustavu Stoplight. Za neke rizične odluke na raskršćima ponuđena je nagrada, ali i visoka kazna u slučaju da se automobilom 'sudare' sa drugim sudionicima.
Ispitanici su najprije ispitani sami, potom su u laboratorij mogli uvesti prijatelje, dok je kontrolnoj skupini rečeno da ih prijatelj vršnjak gleda u drugoj sobi, kako bi se pratio utjecaj takve informacije.
Dok su bili sami u 'automobilu', adolescenti su se ponašali slično kao i mladi i odrasli. U prisustvu vršnjaka češće su donosili rizične odluke i imali više sudara, dok se mladi i odrasli ni tada nisu ponašali drugačije.
Nešto je manji utjecaj vršnjaka kad je bilo rečeno da samo gledaju u drugoj sobi, što pokazuje da su u društvu vršnjaka tinejdžeri imali potrebu impresionirati ih. To ukazuje na povećanu potrebu, odnosno osjetljivost prema potrebi za nagradom - prihvaćanjem u društvu.
Ukratko, čak i ako imate tinejdžera koji se inače ponaša pažljivo i vodi računa o sigurnosti, utjecaj vršnjaka može povećati sklonost donošenju rizičnih odluka, kažu istraživači. Ipak, postoje istraživanja koja ukazuju na to da adolescenti pokazuju veću kontrolu impulsa od odraslih kolega Dakle, poklonite im povjerenje, uz dozu opreza i razgovor prije nego sjednu u automobil s prijateljima.