Europska svemirska agencija će sondu srušiti na komet 67P, isti komet koji ju je i proslavio. No, rušenje neće biti uzaludno jer će sonda pritom prikupljati podatke
Dramatični kraj misije: Sonda Rosetta srušit će se na komet
Letjelica Europske svemirske agencije Rosetta proslavila se istraživanjem kometa 67P Čurjumov-Gerasimenko. Upravo je Rosseta 12. studenoga prošle godine postala prva ljudska letjelica koja je uspješno sletjela na neki komet. No, uskoro se njenoj misiji koja je počela još 2004. godine bliži kraj. Sljedeće godine Rosseta će ostati bez goriva.
No, barem će dobiti dojmljiv 'filmski' završetak. Europska svemirska agencija će sondu srušiti na komet koji ju je i proslavio. No, neće to biti uzaludno rušenje. Rosetta će se kometu približavati vrlo polagano i pritom snimati fotografije površine kometa u visokoj rezoluciji. Omogućit će to znanstvenicima i prikupljanje drugih znanstvenih podataka, prije nego se sonda ugasi.
Rosseti je trebalo više od 10 godina da uhvati komet. Nakon što je mjesecima bila u njegovoj orbiti, Rosseta je ispustila jedan svoj dio (sondu Philae) na površinu kometa 67P. Philae je emitirao podatke 57 sati prije nego je utihnuo. No, ovog ljeta se na tren 'probudio'. Rosseta je u međuvremenu nastavila proučavati komet te otkrila dosad najpouzdanije podatke o kometima, uključujući kompleksnu površinsku dinamiku kometa te čak i to da komet ima svoju malenu vlastitu klimu.
Sljedeće godine istječe budžet misije, a komet s Rossetom u pratnji će već zaći duboko u svemir, predaleko da bi se Rosseta napajala solarnim panelima.
Znanstvenici su odlučili da je najbolji kraj - srušiti Rossetu na komet te tako prikupiti još novih podataka. Očekuje se da će se rušenje dogoditi u rujnu 2016. godine.