![Dr. Roić: 'Alkohol u ranoj dobi oštećuje mozak, a posljedice se vide kad dijete odraste'](https://img.24sata.hr/DE5SdBe1oh8_PqH6ueDe3I3efP0=/414x267/smart/media/images/2020-10/pxl-130317-15929322.jpg)
U Klaićevu je primljeno šestoro djece pod utjecajem alkohola. Svima je trebala liječnička pomoć. Dr. Roić objasnio je kakve sve posljedice ostavlja alkohol na dječji mozak i da nema primjerene količine za djecu
News
Komentari 44U Klaićevu je primljeno šestoro djece pod utjecajem alkohola. Svima je trebala liječnička pomoć. Dr. Roić objasnio je kakve sve posljedice ostavlja alkohol na dječji mozak i da nema primjerene količine za djecu
Osim dječaka (15), u petak navečer smo primili još petero djece s intoksikacijom etilnim alkoholom. Svi su dobro. Četvero smo otpustili, u tijeku je otpust zadnja dva pacijenta. Toksikološki nalazi na eventualne droge kod svih su negativni. Naši liječnici proveli su standardne mjere dijagnostike i terapije i imali smo jednu lavažu želuca, rekao nam je ravnatelj Klinike za dječje bolesti u Klaićevoj Goran Roić.
Kako smo pisali u petak, stotine maloljetnika na Jarunu, Bundeku, ali i u mnogim zagrebačkim parkovima, uz alkohol su slavili zadnje dane nastave. Učenik (15) popio je litru votke i u ozbiljnom stanju dovezli su ga u Klaićevu bolnicu.
- Za djecu i mlađe od 18 godina alkohol je vrlo opasan. Mozak u razvoju veoma je osjetljiv na alkohol i, ako se uzima u ranoj dobi, može izazvati i trajne posljedice. Alkohol utječe na hipokampus, osjetljivi dio mozga odgovoran za osjećaje, pamćenje i učenje. Alkohol oštećuje živčana vlakna koja prenose poruke živčanim stanicama. Alkohol utječe na kanale koji reguliraju protok kalcija u staničnoj strukturi te u stanice ulazi dva puta više kalcija nego što je normalno, što uzrokuje gubitak krajnjih živčanih završetaka i poremećaj moždane funkcije - kaže nam dr. Roić i dodaje:
Alkohol je najčešće korištena 'droga' među mladima.
Alkohol utječe i kod odraslih na sposobnost opažanja i donošenje odluka. U dječjoj dobi, te nuspojave su još opasnije.
- Za djecu i mlađe od 18 godina alkohol jest alkohol je jako opasan; mozak u razvoju jako je osjetljiv na alkohol i ukoliko se uzima u ranoj dobi može izazvati i trajne posljedice. U dječjoj dobi to je još opasnije jer djeca nisu zrela i nema ju razvijene sve svoje spoznajne i iskustvene vještine i sposobnosti (npr. sposobnost donošenja promišljenih odluka i sl.), pa konzumiranje alkohola u toj dobi bitno utječe na kognitivni i psihoemocionalni razvoj, a što se u kasnijoj dobi teško ili nikako da nadoknaditi - objašnjava dr. Roić.
Alkohol utječe na osjetljivi dio mozga odgovoran za osjećaje, pamćenje i učenje. Utjecaj alkohola je izraženiji na djeci, a ostavlja trajne posljedice.
- U kasnijoj dobi, konzumacija alkohola tijekom djetinjstva može uzrokovati višu incidenciji drugih psihičkih bolesti i poremećaja poput depresije, poremećaja ponašanja, poremećaja pažnje. Alkohol oštećuje živčana vlakna koja prenose poruke živčanim stanicama. Alkohol utječe na kanale reguliraju protok kalcija u staničnoj strukturi te u stanice ulazi 2 puta više kalcija nego što je normalno i to uzrokuje gubitak krajnjih živčanih završetaka i poremećaj moždane funkcije. Za najveći dio živčanih vlakana, oštećenje nije trajno, ali ne oporave se sve funkcije.
Česte posljedice su gubitak pamćenja, rizična seksualna ponašanja, popuštanje u školi, promjene ponašanja, konflikti s vršnjacima i okolinom u pijanom stanju ili pak problemi sa zakonom.
- Prošireno je je vjerovanje među mladima da je alkohol neophodan za dobru zabavu i opuštanje. Alkohol i dječja dob nikako ne idu zajedno. Iz navedenih razloga, za mlade i djecu u razvoju NE postoji sigurna ni dozvoljena doza alkohola. Briga, edukacija i preventiva je najbolji lijek za ovaj problem - objašnjava.
Smatra se, kaže, da je oštećenje mozga slično oštećenju jetre.
- Stanice se oporavljaju, ali one nisu iste kao prije. Nakon oporavka one su strukturalno promijenjene, što rezultira promjenom u prijenosu poruke i promjenom u načinu rada mozga. Česte su posljedice gubitak pamćenja, rizična seksualna ponašanja ili vožnja pod djelovanjem alkohola, popuštanje u školi, promjene ponašanja, konflikti s vršnjacima i okolinom u opitom stanju ili problemi sa zakonom - kaže dr. Roić.
Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+