Zagreb Book Festival održat će se od 21. do 27. svibnja, a problematizirat će utjecaj tehnologije na društvo, pojedince, književnost, ali i umjetnost u cjelini. Aktualnim temama poput selfie kulture knjigu žele približiti javnosti
‘Domaća je knjiga dobila novi zamah i ponovno ušla u fokus'
Kako bismo umjetnost, a posebno knjige, približili javnosti, odabrali smo vrlo aktualne teme, poput selfie kulture, objasnila je Petra Ljevak.
Direktorica Zagreb Book Festivala najavila je kako će u središtu pozornosti ovogodišnjeg međunarodnog književnog festivala biti utjecaj modernih tehnologija na društvena zbivanja, pojedince te umjetnost.
POGLEDAJTE VIDEO:
Miroslav Gašparović, ravnatelj Muzeja za umjetnost i obrt, u kojem će se od 21. do 27. svibnja održavati festivalske tribine, predavanja i prezentacije knjiga, istaknuo je kako je u današnje vrijeme teško održavati književne festivale.
- Zagreb Book Festival uspjeli smo uklopiti u našu izložbu “Šezdesete u Hrvatskoj – Mit i stvarnost” - rekao je Gašparović.
Koordinatorica programa Ivana Bodrožić objasnila je kako je upravo 1960-ih počeo sustavni razvoj modernih tehnologija.
- Tih se godina svijet okrenuo prema individualnosti i tada je počelo sve ono što danas baštinimo - istaknula je Bodrožić, dok je Ljevak dodala kako Festival počiva na vrlo jednostavnoj ideji povezivanja autora i čitatelja.
Igor Vikić, urednik kulture u tjedniku Express, rekao je da je tijekom posljednjih godina porastao interes za književnost, što pokazuje i zanimanje čitatelja za Expressov prilog Best Book.
Suradnica na programu Diana Matulić objasnila je da su u žarištu ovogodišnjeg festivala domaći autori.
- Domaća je knjiga, zahvaljujući autorima poput Damira Karakaša i Kristijana Novaka, dobila novi zamah te ponovno došla u fokus - ispričala je Matulić.
Bodrožić je najavila da će četvrti Zagreb Book Festival problematizirati narcisoidnost, medije, obrazovanje oko kojeg se danas u svijetu lome koplja, ali i umjetnu inteligenciju koja ima sve više utjecaja na naše živote. U Muzeju suvremene umjetnosti gostovat će više od 80 domaćih i stranih autora. O raznim temama raspravljat će Borivoj Radaković, Ivica Prtenjača, Olja Savičević Ivančević, Tanja Mravak, Boris Jokić, Dean Duda, Boris Dežulović, Željka Matijašević, Morana Kasapović, Ivica Đikić, Sanja Polak, Bojana Dalbelo-Bašić, Pavel Gregorić, Kruno Lokotar, Željko Ivanjek i Boris Rašeta.
U Zagreb dolazi i Julija Donaldson, autorica najpoznatijih i najnagrađivanijih slikovnica današnjice, kao što je “Grubzon”.
- Djecu od prvih dana moramo učiti važnosti čitanja - zaključila je Matulić.