I dok studija pokazuje da bi mogla funkcionirati nastamba u kojoj će živjeti prvi kolonizatori, pitanje je hoće li Mars One skupiti novac i ikad poletjeti na Mars
Dom na Marsu: Riješili pitanje kako će kolonija preživljavati
Projekt Mars One, kojem je cilj na Crvenom planetu izgraditi prvu ljudsku koloniju, često su ismijavali zbog golemih ambicija i još većih troškova koje bi takva misija povukla za sobom. No, voditelji ovog projekta sada kažu da imaju i plan koji će osigurati da kolonizatori na Marsu i prežive u svojim nastambama.
Idejni prijedlog njihove nastambe izradila je američka kompanija Paragon Space Development, a oni kažu da nisu otkrili nešto što bi spriječilo izvedivost sustava. Nastamba je dizajnirana tako da spaja sustave za kontrolu atmosfere i vode te topline, a budući astronauti imat će na raspolaganju i sustav koji će iz tla u Marsu izvlačiti vodu te proizvoditi dušik i argon iz atmosfere Mars te sustav za preradu otpada.
Paragon je angažiran da obavi studiju izvedivosti ovog sustava, a direktor tvrtke Grant Anderson kaže da ćemo istraživati i kolonizirati druge planete za naših života, ako će biti volje i sredstava.
Naravno, kako ovakav sustav nigdje nije bio implementiran, Arno Wielders iz Mars One tima rekao je kako će trebati u obzir uzeti i jedinstvene izazove koje će predstavljati ekstremni uvjeti na Marsu. Barry Finger koji u Paragonu vodi odjel za sustave za održavanje života uvjeren je da sa današnjim tehnologijama i alatima ljudi mogu preživjeti i uspjeti na Marsu.
Hoće li ikad išta poletjeti?
Cijeli projekt koji je zamišljen s iznimno ambicioznim i kratkim vremenskim okvirom zasad se temelji samo na studijama i projektima, no nismo vidjeli kako će izgledati letjelice koje bi već za koju godinu trebale označiti pripremu cijele misije i letjeti na Mars. Uz to, cijela misija treba i milijarde dolara te je upitno i hoće li uspjeti prikupiti taj iznos.