Obavijesti

Lifestyle

Komentari 0

Doktori za knjige: 'Poderane stranice se lijepe japanskim papirom, a novine laminiramo'

Doktori za knjige: 'Poderane stranice se lijepe japanskim papirom, a novine laminiramo'
3

Korice knjige se najčešće rade od teleće kože jer su se i u prošlosti korice radile od njih. Ako se želi u potpunosti očuvati knjiga, mora se koristiti isti materijal

U NSK na Danima otvorenih vrata 'doktori za knjigu', odnosno restauratori i konzervatori pokazali su kako knjige koje su oštećene ponovno vraćaju u život i čuvaju njihov izvorni oblik. Radionica je bila podijeljena na četiri 'odjela', od kojih je svaki imao svoju zadaću u obnovi. Prvi proces koji su pokazali je kako se lijepe poderane stranice iz knjige.

POGLEDAJTE VIDEO:

Pokretanje videa...

Vinkovčanka Ella (17) pročita do 40-ak knjiga godišnje: 'Dižem se u četiri ujutro kako bih čitala' 00:50

Za to se koristi tanki, gotovo pa prozirni japanski papir koji se na poderanu stranicu lijepi posebnim 'ljepilom' metilcelulozom. Nanese se u tankom sloju preko japanskog papira, zatim se pokrije običnim papirom i na sve to se stavi kamen te se čeka da se osuši. Sušenje traje 15-20 minuta, a najbitnije je da se ne pretjeruje s ljepilom.

Ako su stranice zgužvane, imaju posebnu peglicu kojom ih se izravnava. Na idućem stolu objasnili su kako obnavljaju stare novine. Proces se zove laminacija, a riječ je o plastificiranju listova pomoću polietilenske folije. Nakon što se listovi novina stave u 'sendvič' od folije, stranice idu u poseban uređaj koji ih plastificira i zatim se novine pohranjuju.

Nakon toga slijedi proces uvezivanja koji se radi pomoću špage, a može biti dvostruki, jednostruki, izbočeni... Restauriranje korica nekad uključuje i izradu metalnih kopči ili rekonstrukciju ornamenata utisnutih zlatotiskom.

Zavirite u najljepšu knjižnicu na svijetu, od kada je napravljena u njoj ništa nije mijenjano
Zavirite u najljepšu knjižnicu na svijetu, od kada je napravljena u njoj ništa nije mijenjano

Na kraju dolazimo do obnove korica knjige, a one se najčešće rade od teleće kože jer su se i u prošlosti korice radile od njih. Ako se želi u potpunosti očuvati knjiga, mora se koristiti isti materijal. Koža se prvo obrađuje tako da se nožem iznutra reže onaj mekši dio da se koža stanji kako bi bolje prianjala uz knjigu.

Ako su oštećenja manja, dijelovi kože se usitnjuju i lijepe na te oštećene dijelove. Nakon toga se stavljaju u 'prešu' kako bi se korice što bolje primile za knjigu te pohranjuju u drvene kutije. Što se tiče čuvanja knjiga, najbitnije je da nisu blizu vlage i da je temperature od 18 do 20°C.

Od prvih slova do zauvijek – Alfa je izdavačka kuća s više od pedeset godina tradicije
Od prvih slova do zauvijek – Alfa je izdavačka kuća s više od pedeset godina tradicije

Također, knjige ne smiju biti u dodiru sa svjetlom kako ne bi požutjele, a prostorija u kojoj su pohranjene mora se provjetravati. Zaposlenici koji brinu o knjigama moraju ih provjeravati da nema tragova oštećenja. 

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 0
Znojite se po noći? Evo zašto se to događa i kako si pomoći
NEUGODNA POJAVA

Znojite se po noći? Evo zašto se to događa i kako si pomoći

Sasvim je normalno znojiti se tijekom noći. Stalno se znojimo, a dodatak tople posteljine i pidžame to može učiniti vjerojatnijim. Iako se misli da je znojenje u snu veći problem ljeti, ono se događa i zimi