Uvođenje zajedničkog informacijskog sustava zemljišnih knjiga i katastra ključna je reforma jer će ubrzati mnoge druge odluke od strane države, u prvom redu izdavanje građevinskih dozvola
'Do kraja godine parafiskalni nameti manji za 330 mil. kuna'
Premijer Tihomir Orešković najavio je u srijedu da će se do kraja ove godine dodatno smanjiti parafiskalni nameti tvrtkama u visini 0,1 posto BDP-a ili za oko 330 milijuna kuna te će se uvesti zajednički informacijski sustav zemljišnih knjiga i katastra.
Uvođenje zajedničkog informacijskog sustava zemljišnih knjiga i katastra ključna je reforma jer će ubrzati mnoge druge odluke od strane države, u prvom redu izdavanje građevinskih dozvola, kazao je Orešković na konferenciji "Poslovna klima u Hrvatskoj - prilika ili izazov" u Hrvatskoj gospodarskoj komori (HGK).
Neke od mjera koje Vlada planira provesti su i pojednostavljenje zakonodavnog okvira te reforma javne uprave, rekao je Orešković, napominjući kako dolazi iz poslovnog svijeta i kako je upoznat s problemima poduzetnika.
- Vjerujem da će reforme koje Vlada planira olakšati poslovanje - naglasio je premijer.
Mali i srednji poduzetnici su srce svake zemlje kada je u pitanju gospodarski rast, kazao je premijer te dodao kako će Vlada osnovati fond s oko 500 milijuna eura namijenjen malim i srednjim poduzetnicima.
Hrvatska, dodao je, može koristiti i iskustva drugih zemalja, odnosno iskoristiti modele koji već postoje kako bi ubrzala procese, primjerice u sektoru poljoprivrede i slično.
Premijer je podsjetio kako je jučer u Saboru predstavio prijedlog proračuna za ovu godinu.
- Proračun je prvi dio četverogodišnjeg plana da se zemlja izvuče iz duboke krize, a drugi dio su reforme koje su prošli tjedan predstavljene Europskoj komisiji - kazao je premijer.
HGK će podržati Vladu u provođenju reformi
Predsjednik HGK Luka Burilović najavio je kako će Vlada imati podršku Komore u provođenju reformi.
- Hrvatska ima potencijala, ima vrijedne ljude, ali treba prekinuti dugogodišnju krizu upravljanja. Najveći uteg za poduzetnike su stalne izmjene zakona, administrativne barijere i antipoduzetnička klima koja vlada - rekao je Burilović.
Ističe kako će i Komora svoje napore usmjeriti ka bržem povlačenju sredstava iz EU fondova, a naglasio je i nužnost usklađivanja obrazovanja s potrebama gospodarstva.
Kao neke od projekata na kojemu HGK radi izdvojio je digitalnu komoru, internacionalizaciju gospodarstva, centar industrijskog razvoja, dualni sustav obrazovanja, start-up Hrvatska, itd.
I veleposlanik Savezne Republike Njemačke u Hrvatskoj Thomas Eberhard Schultze ističe važnost jačanja poduzetničke klime, pojednostvljenja ishođenja dozvola, osobito na lokalnoj razini te razvoj strukovnog obrazovanja.
- Ova godina će biti dobra za Hrvatsku ako se provedu sve reforme. U tom će slučaju doći do rasta i to značajnog - smatra Schultze.