Prošlo je skoro mjesec dana od rješenja kojim su djeca trebala biti premještena na bolje mjesto, no do toga još nije došlo. U rujnu se tamo ugušio 15-godišnjak, nitko ga nije dugo obišao u "sobi za hlađenje"
Djeca s teškoćama i dalje žive u spornom objektu u Rijeci. U njemu se u rujnu ugušio dječak
Prije gotovo mjesec dana Ministarstvo rada i socijalne politike je rješenjem naredilo da se iz podružnice Kraljevica-Oštro Centra za rehabilitaciju Rijeka izmjeste djeca koja tamo borave, "zbog neadekvatnosti prostora i organizacije rada". U toj je podružnici u rujnu preminuo dječak s teškoćama, inspekcijom su utvrđeni propusti te obaviješteno Općinsko državno odvjetništvo. Do danas, doznajemo, djeca još nisu iseljena. Trebala su biti premještena u objekt na Kozali u Rijeci, no kako su tamo smještene odrasle osobe s invaliditetom, od toga se odustalo.
- Ministarstvo i Centar zajednički razmatraju mogućnosti premještaja korisnika te je tijeku izrada plana koji će predstavljati najadekvatnije rješenje na dobrobit korisnika i samih radnika, odgovara ministarstvo na upit 24sata zašto djeca još nisu premještena i kad će do toga doći.
Nakon što je razriješena ravnateljica Centra Iva Letina, odgovaraju, imenovana je vršiteljica dužnosti ravnateljice te raspisan natječaj za izbor i imenovanje ravnatelja/ice, koji je u tijeku, napominju.
Ministarstvo smo pitali i provjerava li se u Centru izoliranje djece. Naime, njihova je inspekcija još lani izvanrednim nadzorom utvrdila kako se korisnike, djecu s teškoćama - zaključava u sobe. Naređeno im je da izrade protokol koji bi ograničio mjeru izolacije djece.
- U ožujku 2023. godine proveden je izvanredni inspekcijski nadzor povodom zaprimljene obavijesti Ureda pravobranitelja za osobe s invaliditetom o sumnji na povredu prava korisnika Centra za rehabilitaciju Rijeka, Podružnice Kraljevica - Oštro. Navedenim nadzorom utvrđeno je, između ostalog, kako se u odnosu na korisnike primjenjuju mjere izolacije bez protokola o postupanju te je inspekcija Ministarstva donijela rješenje prema kojemu se Centar obvezuje donijeti protokol o postupku primjene mjere prisile, u skladu s odredbama Zakona o zaštiti osoba s duševnim smetnjama. To je po naloženim mjerama učinjeno donošenjem protokola. Njime je propisana duljina trajanja mjere izolacije te su radnici po tome dužni redovito obilaziti korisnika radi praćenja njegovog stanja svakih 15 minuta. Obilasci se moraju evidentirati u individualne planove korisnika na koje se mjere primjenjuju. To se provjerava prilikom provedbe inspekcijskih nadzora, navodi Ministarstvo.
Na pitanje koliko djelatnika u Centru nedostaje, i koliko ih je nakon tragedije s dječakom otišlo iz podružnice, odgovaraju pak kako nedostaju stručni radnici poput socijalnog radnika, psihologa, edukacijskog rehabilitatora, logopeda, fizioterapeuta, radnog terapeuta, kao i pomoćni radnici. Ove godine je bilo 12 natječaja za nova zapošljavanja, bit će ih još 15. Dvije radnice su nakon tragedije dale otkaz.