Novootkrivena diploma odnosi se na lažnu ispravu Filozofskog fakulteta u Novom Sadu, preko koje je netko više od 20 godina predavao engleski hrvatskim učenicima, dok je kod svjedodžbe riječ o lažnoj svjedodžbi kuharice
Divjak otkrila: Neki 'lažnjak' je 20 godina predavao engleski...
Ministrica znanosti i obrazovanja Blaženka Divjak otkrila je da su pronađene još dvije lažne isprave zaposlenika u školama u Hrvatskoj.
Konkretno, novootkrivena diploma odnosi se na lažnu ispravu Filozofskog fakulteta u Novom Sadu, temeljem koje je netko više od 20 godina predavao engleski hrvatskim učenicima, dok je kod svjedodžbe riječ o lažnoj svjedodžbi kuharice, priopćili su iz Ministarstva.
S lažnom diplomom u tri škole u Međimurju predavala kemiju i biologiju
Općinsko državno odvjetništvo u Čakovcu je 2. prosinca podiglo pred Općinskim sudom u Čakovcu optužnicu protiv hrvatske državljanke (1985.) zbog počinjenja kaznenih djela krivotvorenja isprave.
Optužnicom se 34-godišnjakinju tereti da je tijekom 2012. i 2013. godine u tri osnovne škole na području Međimurske županije zasnovala radni odnos na temelju predane krivotvorene potvrdnice jednog hrvatskog sveučilišta u kojoj je bilo navedeno da je diplomirala na tom sveučilištu i stekla visoku stručnu spremu i stručni naziv profesor biologije i kemije.
- Sveučilište nikad nije izdalo tu potvrdnicu jer okrivljenica nikad nije diplomirala niti stekla visoku stručnu spremu - javlja Općinsko državno odvjetništvo u Čakovcu.
Međunarodni dan borbe protiv korupcije
Danas se obilježava Međunarodni dan borbe protiv korupcije. Kao jednu od antikorupcijskih mjera, Ministarstvo znanosti i obrazovanja sredinom siječnja pokrenulo je proces provjere vjerodostojnosti isprava u svim osnovnim i srednjim školama u Hrvatskoj. Do sada je otkrivena 31 nevjerodostojna isprava - 18 diploma, 13 svjedodžbi. Novootkrivena, 30. diploma odnosi se na lažnu ispravu Filozofskoga fakulteta u Novome Sadu, a osoba je u osnovnoj školi predavala engleski jezik više od 20 godina, 31. isprava odnosi se na lažnu svjedodžbu kuharice.
- Provjera diploma dokazano je jaka antikorupcijska mjera koja pokazuje da varalicama nije mjesto u sustavu koji se bavi onim najvažnijim, a to su djeca. Važno je da smo uspostavili proceduru da se pri svakom novom zapošljavanju obvezno provjeravaju diplome, čime se uspostavlja red i štiti sustav. Cilj ove mjere jest vratiti povjerenje u sustav odgoja i obrazovanja - istaknula je u povodu Međunarodnoga dana borbe protiv korupcije ministrica znanosti i obrazovanja prof. dr. sc. Blaženka Divjak.
- U dosad otkrivenim lažnim ispravama veći je udio žena nego muškaraca. Tako je s lažnim ispravama radilo 18 žena i 13 muškaraca. Od 18 osoba s krivotvorenim diplomama, njih 9 radilo je u osnovnim školama, 8 u srednjim školama, dok je jedna lažna diploma pronađena u Ministarstvu, što je i pokrenulo cijeli proces provjere - dodali su iz Ministarstva znanosti i obrazovanja.