Zoran Vinković je komentirao terminologiju vezanu za homoseksualizam. Zaključio je kako za 'lezbače nema hrvatske riječi'. Jadranka Kosor ga je onda opomenula
'Da se pare mužjaci i mužjaci, ženke i ženke, nas ne bi bilo'
Sabor sjednicu nastavlja raspravom o izvješću o radu pravobraniteljice za ravnopravnost spolova za 2011. Saborom predsjedava potpredsjednica Jadranka Kosor.
Sanja Konig (HNS) dotakla se upravo toga što su žene manje plaćene te što manje od trećine žena sjedi na upravljačkim mjestima u tvrtkama.
- Pred nama je ogroman zadatak. Pred nama je zadatak to mijenjati - rekla je HNS-ovka.
Upozorila je kako se od deset slučajeva prijavljuje samo jedan. Klub HNS-a pridružio se osudi pravobraniteljice za diskriminatorne odluke Grada Splita vezano uz izmjenu prethodno dogovorene trase ovogodišnje Parade ponosa u Splitu.
- Ovakve odluke podižu tenzije i ponovo potiču na diskriminaciju i nasilje. Upravo je ovo velika prilika da Grad Split pokaže svoje drugo lice, jer podržavanje gay pridea je postalo mjerilo tolerancije u svim razvijenim državama svijeta - istaknula je.
Homoseksualizma se nešto kasnije, u pojedinačnoj raspravi, dotakao i Zoran Vinković (HDSSB).
- Već je u Bibliji zapisano da, kad bi se mužjaci i mužjaci parili, ženke i ženke, ni mi ni vi ovdje ne bi sjedili. Da sam gradonačelnik Splita isto bih to zabranio. Ako im se to sviđa, to mogu raditi u svoja četiri zida. Kao gradonačelnik Đakova ne bih dozvolio nikakvu paradu - rekao je Vinković te prokomentirao terminologiju vezanu za homoseksualizam.
- Ja osobno smatram da se radi o nastranosti i bolesti. Ne želim upotrijebiti riječ gay u hrvatskom Saboru, ali teže je biti peder u duši, ali svakako nije lako biti peder u ovom normalnom životu. Za lezbače još nemamo hrvatsku riječ - zaključio je te dodao kako bi bolje bilo razmišljati kako zaposliti 350.000 nezaposlenih, nego promovirati nešto što je bolest.
Kosor ga je potom opomenula:
- Podsjećam da je ovaj sabor donio Zakon protiv diskriminacije i da je diskriminacija ovdje strogo zabranjena - poručila mu je Kosor.
Vinković se kasnije javio i u replici te još raspravaljo o Paradi ponosa.
- Nemam ništa protiv da rade to u svoja četiri zida. Mjesto tim paradama nije na ulici. To je ono što ja ne mogu prihvatiti. Ne bih dozvolio da se takva parada odvija u nadbiskupijskom Đakovu - rekao je te dodao da je to mišljenje 90 posto Hrvata.
HNS-ovci su zatražili stanku od 10 minuta zbog Vinkovićeva ispada.
- Čuli smo homofobiju, prostakluk i nešto što nije dostojno najgore birtije, a kamoli Sabora. Ono što smo čuli u Saboru u suprotnosti je sa svim zakonima, ali i s Ustavom - prozvao je Vinkovića Igor Kolman.
'Josipović treba osuditi izjave starog četničkog vojvode Nikolića'
Zoran Vinković (HDSSB) i pred sabornicom je ponovio svoje stavove o homoseksualnosti.
- Nisam homofob. Nemam ništa protiv ikoga, ali sam protiv parade, koja je svjesna provokacija. Postavljam pitanje, što bi se desilo da prije utakmice Hajduka i Dinama u Splitu rivom prođe povorka BBB-ovaca ili, ako je utakmica u Zagrebu, da Trgom bana Jelačića prođe povorka Torcide? - zapitao se Vinković.
Komentirao je i eventualni odlazak predsjednika Josipovića na inauguraciju predsjednika Srbije Tomislava Nikolića.
- Mislim da prije svega trebao osuditi izjave srpskog predsjednika, starog četničkog vojvode Tomislava Nikolića, koji je izjavio da je Vukovar srpski bio i da će srpski i ostati. Vukovar je uvijek bio hrvatski i uvijek će biti. Na takve proslave ja apsolutno ne bih išao - rekao je Vinković te dodao kako sumnja da će se Nikolić ispričati.
- Ne vjerujem da takvi ljudi promjene mišljenje. Mislim da će se uvijek zalagati za onu granicu Karlobag, Karlovac i Virovitica - zaključio je.
Odlazak predsjednika Josipovića na Nikolićevu inauguraciju kometirali su i HDZ-ovci. Tomislav Karamarko podsjetio je na 'četničku prošlost' Tomislava Nikolića.
- Znamo što taj termin znači, pretenzije na hrvatski teritorij. On je i ratovao na hrvatskom teritoriju - podsjetio je predsjednik HDZ-a.
Smatra da je Nikolić dužan ispriku i da će se na putu prema EU morati dokazivati. Karamarko na inauguraciju ne bi otišao. Bivši ministar vanjskih poslova Gordan Jandroković smatra bespredmetnim razgovarati o tome.
- Ne znam ni jednu zemlju čiji bi predsjednik otišao na inauguraciju nekom predsjedniku nakon takve izjave, takvog stava. Iznio je jasne pretenzije na hrvatski teritorij - zaključio je Jandroković te dodao da se više ne trebamo bojati toga da će nas Srbija ugroziti.
- Mi smo u NATO-u i EU. Postoje neke izjave i stavovi koji nas zaista iritiraju, a srbijanski dužnosnici morat će naučiti da takve stvari više ne govore - rekao je.
'U 77% slučajeva žalilo se na spolnu diskriminaciju'
Pravobraniteljica Višnja Ljubičić obrazložila je Izvješće. Ured je, kaže, tijekom 2011. godine radio na 1391 predmetu. Otvoreno je 308 predmeta.
- U gotovo 64 posto slučajeva diskriminirane su bile žene. U 77 posto slučajeva pritužbe su se odnosile na spolnu diskriminaciju. Najviše pritužbi, njih 46,5 posto, stiglo je iz Zagreba. Većina pritužitelja i pritužiteljica ima visoku stručnu spremu i u dobi su od 35 do 44 godine - rekla je pravobraniteljica.
Istaknula je kako žene i dalje čine većinu nezaposlenih u Hrvatskoj, a zaposlene u prosjeku ostvare 80,9 posto bruto plaće koju mjesečno ostvare muškarci.
- Žene čine tek 19 posto članica uprava, samo 9 posto žena je na čelu uprave, samo 20 posto žena su članice nadzornih odbora i 11 posto na čelu odbora - kaže Višnja Ljubičić.