Radeljak je dva puta nepravomoćno kažnjen zbog falsificiranja potpisa, a onda bi Županijski sud u Zagrebu slučaj vraćao na početak. Za mene to samo znači da nije oslobođen, kaže nam Željan Radman
Dikan dužan pola milijuna kuna za sudske troškove: On je sad sirotinja, sve je prebacio na sina
Slučaj falsificiranja potpisa na dokumentu kojim Josip Radeljak od polubrata Željana Radmana želi preuzeti kultni splitski kafić Semafor otišao je u zastaru.
Radeljak je, naime, na Trgovačkom sudu u Splitu pokušavao “dokazati” da je Radman njemu prepisao Semafor još 1996. i da mu ga mora predati 2006., nakon deset godina korištenja. Taj spor je na Trgovačkom sudu pravomoćno izgubio, ali nije platio sudske troškove.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Draganu Mijoču, odvjetniku Željana Radmana, dužan je oko pola milijuna kuna, u što su uključene i kamate. Optužni akt zbog kaznenog djela krivotvorenja isprave još 2011. pred Općinskim sudom u Splitu podignulo je Općinsko državno odvjetništvo, no sve je otišlo u zastaru.
- Dva puta je nepravomoćno kažnjen zbog falsificiranja potpisa, a onda bi Županijski sud u Zagrebu slučaj vraćao na početak. Za mene to samo znači da nije oslobođen. Nije mene briga hoće li on biti kažnjen, ali cijeli taj dugogodišnji proces je smiješan - kaže nam Željan Radman.
Prema podacima Općinskog suda u Splitu, Josip Radeljak zbog krivotvorenja isprave prvi put nepravomoćno je osuđen 27. svibnja 2015., i to na kaznu zatvora u trajanju od sedam mjeseci, koja mu je zamijenjena radom za opće dobro. Međutim, ta je presuda ukinuta rješenjem Županijskog suda u Zagrebu u veljači 2016. te je ponovno vraćena u prvostupanjsko postupanje.
U ponovljenom suđenju, presudom od 12. veljače 2018. okrivljenik je ponovno proglašen krivim za isto kazneno djelo te mu je izrečena sankcija kao i ranijom presudom. No i ova presuda je ukinuta rješenjem Županijskog suda u Zagrebu, i to u srpnju 2019. te je predmet opet vraćen na početak. Sud u Zagrebu i prvi i drugi put vraćao je proces na doradu jer im je nedostajalo dodatno objašnjenje u postupku ili prilikom ispitivanja svjedoka. Tako cijeli slučaj oko falsificiranja nije “doživio” pravomoćnost presude jer je rješenjem Općinskog suda u Splitu od 8. lipnja 2020. kazneni postupak protiv Radeljaka obustavljen zbog nastupa zastare.
Odluka je postala pravomoćna 30. lipnja 2020. godine. No iako je slučaj pao u zastaru prije gotovo godinu dana, Radmanu je tema oko Semafora i dalje aktualna, jer Radeljak nije podmirio sudske troškove na Trgovačkom sudu.
- On je sirotinja i sud se nema kako naplatiti. Sve je prebacio na sina. Zato će se Vlatka Pokos i uspjeti naplatiti jer je nju tužio Leo Radeljak. Ne znam što više od njega mogu očekivati. Možda me opet tuži jer me patološki mrzi i meni je to stvarno dozlogrdilo - kaže nam Radman. Njegov odvjetnik Dragan Mijoč potvrdio nam kako je proces na Trgovačkom sudu, kojim je Radeljak pokušavao preuzeti Semafor, a u kojem je on zastupao Radmana, trajao dugo, a njegovi troškovi ostali su nepodmireni.
- Riječ je o velikoj vrijednosti spora predmeta koju je Radeljak sam postavio. Spor smo dobili, ali Radeljak je, po svemu sudeći, socijalni slučaj. Troškovi su 2015. bili 362,850 kuna, a u proteklih šest godina, sa zateznim kamatama, popeli su se na pola milijuna kuna. Prijedlog za ovrhu podnijeli smo 2019., no do danas moji troškovi nisu podmireni - kaže nam odvjetnik Mijoč. Radman nam kaže kako je cijeli proces na Trgovačkom sudu doveden do apsurda jer su dokazni materijali bili na njihovoj strani.
- Ma to su nevjerojatne stvari. Primjerice, u dokumentu kojim mu ja 1996. tobože prepuštam Semafor stoji da ga imam pravo koristiti deset godina. A onda on 2004., dakle dvije godine prije isteka tog tobožnjeg dogovora, gostuje na radiju i priča kako mu se ne dolazi u Split jer mu je ukraden Semafor. A kako on zna da mu je ukraden Semafor ako sam mu ga trebao predati tek za dvije godine? Postoji snimka toga gostovanja, a i voditelj je svjedočio da mu je Radeljak bio gost - otkriva nam Radman jedan detalj iz tog procesa.