Obavijesti

Native sadržaj

Komentari 0
Foto: Tima Miroshnichenko/ Pexels
SAVJETI OFTALMOLOGA

Dijete možda ni ne zna da je slabovidno, a bez liječenja vid mu se nepovratno pogoršava

Kad je vid djeteta oslabljen samo na jednom oku, ni roditelji ni dijete neće primijetiti problem jer se dijete koristi boljim okom da bi vidjelo. Doznajte zašto to u konačnici može dovesti do velikog problema i kako ga spriječiti

Sadržaj donosi McDonald's

Prema definiciji Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ), slabovidnost ili ambliopija najčešće je oštećenje vida u djece - vidne oštrine, percepcije kretanja, osjećaja dubine prostora i razlikovanja kontrasta - te vodeći uzrok sljepoće na jednom oku. Pritom nije prisutna vidljiva bolest oka, zbog čega se djeca u pravilu ne žale na smetnje vida. 

Alarmantno je to što, ako se slabovidnost ne liječi u ranom razdoblju djetetova života, slabovidno oko više nikad neće vratiti dobar vid. Uz to, može postati funkcionalno slijepo jer je nakon sedme godine života razvoj vidnog dijela mozga najvećim dijelom završen. Zato su vrlo važni pravodobni oftalmološki pregledi.

S obzirom na to da u Hrvatskoj svake godine na pregled oftalmologa čeka više od 2000 djece, a čekanje traje dulje od 250 dana, dobra je vijest da će obnovom Poliklinike za oftalmologiju Klinike za dječje bolesti Zagreb (KDB) sada doći do pozitivnog pomaka i u protoku pacijenata.

U razgovoru s ravnateljem klinike, prof. dr. sc. Goranom Roićem, dr. med., i prim. dr. sc. Nedom Striber, dr. med. specijalistom oftalmologije te subspecijalistom dječje oftalmologije i strabologije, doznali smo kako će obnova utjecati na kvalitetu liječenja i dijagnostiku, zašto je danas sve više kratkovidne djece te kako ovo stanje prepoznati.

Pred ekranima od ranog djetinjstva

Prim. dr. sc. Striber kaže kako roditelji danas djecu dovode na pregled najčešće zbog sumnje na slabiju vidnu funkciju ili strabizam (bježanje oka, škiljenje, razrokost). 

- Kod nas, kao i svijetu, postoji trend povećanja broja djece s kratkovidnošću, a za koju se smatra da je rezultat višesatnog boravka djece na digitalnim medijima, od najranijeg djetinjstva - objašnjava oftalmologinja.

Tako, primjerice, kada dijete satima zuri u ekran mobitela ili tableta koji mu je preblizu, mozak i oko prilagođavaju se da bi povećali vid na blizinu. Tijekom vremena stiskanje mišića može promijeniti oblik ili blago izdužiti očnu jabučicu, zbog čega se svjetlosne zrake tad lome ispred mrežnice, umjesto na njoj.

Za razliku od kratkovidnosti, slabovidnost se ne ubraja u refrakcijske pogreške oka jer je ovdje riječ o funkcionalnoj pogrešci. Ona se definira kao smanjena oštrina vida uzrokovana neaktivnošću oka, odnosno oslabljenim prijenosom ili izostankom prijenosa vidne slike u mozak. Naime, centar za vid prima samo vizualne podražaje zdravog oka, a informacije koje dolaze iz slabijeg oka ostaju neobrađene. Često se naziva i ''lijeno oko''.

Kad posjetiti oftalmologa?

Zato je vrlo važno ograničiti vrijeme koje dijete provodi ispred digitalnih ekrana, prema smjernicama HZJZ-a, djeca u dobi do dvije godine ne bi uopće trebala provoditi vrijeme pred ekranima, a djeci od dvije do četiri godine trebalo bi ograničiti vrijeme na najviše 60 minuta na dan. Također je izrazito važno na vrijeme obavljati preventivni oftalmološki pregled.

- Preporuka je da roditelji koji nose naočale, bilo da je riječ o jednom ili oba roditelja, obavezno provjere vid djeteta. Važno je obratiti pozornost na to približava li se dijete televizoru, prinosi li predmete blizu oku ili krivi glavu kad nešto fiksira - upozorava liječnica te dodaje da je prvi pregled obavezan s četiri godine, kako je predviđeno Nacionalnim preventivnim programom ranog otkrivanja slabovidnosti, ali i ranije u slučaju uočavanja bilo kakvog odstupanja vidne funkcije.

- Na prvom pregledu liječnik savjetuje koliko često treba dalje provoditi kontrole. Preporuka je da dijete obavezno prije polaska u školu obavi pregled vida, ako do tada to nije učinilo - ističe oftalmologinja Striber te dodaje kako je spomenuti preventivni program hvalevrijedna mjera te da ima najveći odaziv od svih preventivnih programa koji se provode u Hrvatskoj. 

Pregledu se odazove više od 50% pozvanih, no ravnatelj klinike, Goran Roić, dodaje kako je Odjelu oftalmologije trenutno najveći izazov osigurati termine za pregled djece u okviru spomenutog programa, s obzirom na to da se za pregled u KDB-u odlučuje vrlo mnogo roditelja.

Obnova odjela smanjit će listu čekanja

Naime, u Hrvatskoj je ukupno 20 dječjih oftalmologa, od kojih je četvero zaposleno u Klinici za dječje bolesti Zagreb. U ustanovu ovog tipa i razine gravitira vrlo velik broj pacijenata koji žele obaviti pregled, a to, objašnjava ravnatelj klinike, predstavlja kontinuirani izazov da svojim pacijentima osiguraju pregled ili potrebnu medicinsku uslugu u prihvatljivom roku.

- Otprilike dvije trećine naših malih pacijenata je iz Grada Zagreba i Zagrebačke županije, a jedna trećina pacijenata dolazi iz ostalih dijelova Republike Hrvatske i iz regije. Kontinuirano analiziramo liste čekanja i nastojimo ih učiniti kraćim za sve medicinske postupke i usluge, pa tako i za oftalmološki pregled, no to nije uvijek lako i jednostavno - objašnjava ravnatelj Roić.

Upravo je zato obnova Poliklinike za oftalmologiju nakon potresa bila važan korak prema pronalasku rješenja. Ovaj projekt rezultat je partnerskog odnosa brenda McDonald's i KDB-a, koji traje gotovo 13 godina, a vrijednost donacije iznosi 250.000 kuna te uključuje obnovu odjela i kupnju uređaja. 

Projekt je pokrenut 2021., a realiziran 2023. godine. Bez obzira na to što je odjel bio označen sigurnim za korištenje nakon potresa, djeca su se u njemu osjećala nelagodno, a oprema je bila zastarjela i otežavala rad. Zbog toga će spomenuta donacija pomoći klinici u unapređenju usluge te pridonijeti boljoj i bržoj dijagnostici.

- Cilj nam je držati korak s visokim standardima moderne dječje medicine u svakom segmentu, pa tako i u sofisticiranoj medicinskoj opremi koju koristimo. Naravno, nova oprema izravno utječe na kvalitetu dijagnostike i liječenja, olakšava posao liječnicima i medicinskom osoblju, i na taj način utječe na dostupnost potrebnih medicinskih postupaka te povećava protočnost pacijenata - objašnjava ravnatelj klinike te dodaje kako se udobnost i ugodnost bolničkog interijera također odražavaju na raspoloženju zaposlenika, što se posljedično reflektira i na odnos zaposlenika i bolesnika, kao i na smanjenje stresa kod djece pri dolasku na pregled.

Sisters,Smiling,And,Lying,In,Bed,In,The,Hospital,Together.

Malim koracima do velikih promjena

Prethodnih godina kroz donacije McDonald’sa uređeni su i Odjel kirurgije glave i vrata te Odjel pedijatrije, u kojima se sad nalazi šest McDonald’s soba. Mališanima su time osigurani najmoderniji bolesnički kreveti, preuređene su čekaonice te su nabavljeni ormarići i udobni stolci za roditelje, čime su poboljšani uvjeti smještaja pacijenata i boravka roditelja tijekom hospitalizacije. Liječnicima je istodobno osigurana moderna oprema, odnosno tehnologija koja im olakšava posao i ubrzava dijagnostiku.

- Uvjeren sam da će se partnerstvo i, rekao bih, prijateljstvo, nastaviti i da ćemo zajednički realizirati niz novih projekata. Veseli me spoznaja da iz godine u godinu raste broj donacija i humanitarnih aktivnosti usmjerenih prema dječjoj bolnici - navodi ravnatelj Roić te dodaje kako je to pokazatelj sve izraženije svijesti o potrebi pomoći i podrške svojoj zajednici, bilo da je riječ o tvrtki ili instituciji, i to osobito kad je u pitanju posebno osjetljiva skupina - djeca kojoj je potrebno liječenje ili medicinska pomoć.

- Izraz je to visoke društvene odgovornosti i socijalne osjetljivosti, što doživljavam kao izraz civilizacijske razine društva i zajednice. Naravno, izuzetno smo zahvalni i cijenimo svaku takvu akciju i inicijativu, ne samo zbog financijske i materijalne pomoći nego i zbog iskazane podrške, pomoći i senzibiliteta za ono što radimo - zaključuje ravnatelj klinike Goran Roić.

Sadržaj donosi McDonald's

Komentari 0
Zagrebački Advent donosi čaroliju blagdana: Što nas još očekuje?
JESTE LI VEĆ POSJETILI ADVENT ZAGREB?

Zagrebački Advent donosi čaroliju blagdana: Što nas još očekuje?

Iako adventska čarolija već traje, doznajte što nas to sve još od programa i iznenađenja očekuje
Kristijan Iličić: Na Maliju sam ležao 50 sati pokriven u jednom čamcu, skrivao se od terorista
EKSKLUZIVAN INTERVJU ZA 24SATA

Kristijan Iličić: Na Maliju sam ležao 50 sati pokriven u jednom čamcu, skrivao se od terorista

Poznati travel influencer prvi je Hrvat koji je proputovao svih 197. država svijeta. Šri Lanka mu je bila posljednja na listi, otkriva nam u koju se zemlju ne bi vraćao, koja mu je najdraža, ali i kako je sve krenulo
Veliki tjedni horoskop: Bik će briljirati na poslu, Djevica uživati, a Jarac se zaljubiti
OD 22. DO 28. PROSINCA

Veliki tjedni horoskop: Bik će briljirati na poslu, Djevica uživati, a Jarac se zaljubiti

Kod Jarca je moguća velika ljubav i zaljubljenost pa će mnogi ovih dana ući u novu vezu. A oni koji su već u vezi bit će privrženiji jedno drugom i razveseliti se darovima