"Supermame", žene koje uspješno usklađuju obitelj i posao, sklone su depresiji zato jer sve žele učiniti same, a ako ne uspiju, osjećaju se kao veliki neuspjeh
Depresija je kod žena dva puta češća nego prije 40-ak godina
Žene su dvostruko sklonije depresiji nego muškaraci, a većina ih obolijeva tijekom reproduktivnih godina, u dobi od 16. do 42. godine, otkriva studija Sveučilišta Dresden. Briga za djecu i odgovornost za obitelj te izgradnja vlastite karijere, razlog su zašto je stopa depresije kod žena danas dva puta veća nego 1970. godine. Upravo pokušaj da usklade dom i obiteljski život povećava vjerojatnost depresije za tri do četiri puta u odnosu na muškarce.
- Muškarci i žene jednako su skloni psihičkim problemima, ali neki poremećaji više pogađaju jedan spol nego drugi. Upravo je to slučaj kod žena, osobito udanih, koje vode brigu o kućanstvu i o poslovnoj karijeri - ističe voditelj istraživanja profesor Hans Ulrich Wittchen. I muškarci i žene sada pate od depresije ranije nego prije, a prvi simptomi se javljaju već u 19. godini života, a prije četiri desetljeća u 26.-oj.
Nitko ne može sve sam
Žene majke, koji ujedno imaju uspješnu poslovnu karijeru, sklonije su depresiji zato jer sve žele učiniti same, a ako ne uspiju, osjećaju se kao veliki neuspjeh, otkriva studija Sveučilišta Washington.
Neki stručnjaci tvrde kako su muškarci jednako skloni depresiji kao i žene. Razlika je jedino u tome, što ljudi najčešće ne žele priznati da nisu dobro, pa im depresija nikad nije dijagnosticirana.
- Jedan od razlog zašto je depresija češća kod žena je zato jer su žene spremne razgovarati od tome, za razliku od muškaraca. Muškarci teško pronalaze riječi kojima bi opisali svoju tjeskobu ili usamljenost - ističe Marjorie Wallace iz Društva za mentalno zdravlje Razuman.