Danci su u posjedu dokumenta koji je izdao Sportradar, analitička tvrtka koja je vodeća u svijetu kada je u pitanju otkrivanje namještanja utakmica. Javno su naveli imena našeg rukometnog sudačkog para
Danski mediji tvrde: Najbolji hrvatski sudački par nalazi se u centru skandala namještanja
Čak osam sudačkih parova iz samog vrha europskog rukometa upleteno je u skandal namještanja utakmica, objavio je danski TV2.dk. Ono što je danski medij gurnuo u prvi plan je činjenica da je poimence prozvao najpoznatiji hrvatski sudački par Matiju Gubicu i Borisa Miloševića.
U izvještaju koje TV2.dk posjeduje, samo su dva sudačka para spomenuta punim imenom i prezimenom. Hrvatski sudački par i makedonski Slave Nikolov i Gjorgji Načevski.
Danci pišu da se Gubicu i Miloševića sumnjiči za namještanje ukupno sedam utakmica u europskim kupovima. Izvješće u kojem to piše je još 2018. pripremio Sportradar. Radi se o analitičkoj tvrtki koja je vodeća u svijetu kada je u pitanju otkrivanje namještanja utakmica.
Sportradar je naveo ukupno 26 utakmica Lige prvaka i domaćih prvenstava između rujna 2016. i studenog 2017., na kojima je, po njima, bilo "očitih znakova namještanja".
- Sumnja se da su suci tih utakmica utjecali na ishod u cilju stjecanja nezakonite dobiti - stoji u izvještaju.
Gubica i Milošević negirali sve
Oko svega se oglasio Chris Kronow Rasmussen, stručnjak u predviđanju igara na sreću s dugogodišnjim iskustvom.
- Činjenica da na ovom SP utakmice sudi nekoliko parova umiješanih u namještanje dokaz je da EHF ne reagira unatoč vrlo preciznim informacijama iz izvještaja. Sportradar rijetko objavljuje izvještaje s tako jasnim i konkretnim upozorenjima kao što je sad napravio - rekao je Rasmussen.
Zbog svega, danski medij obratio se hrvatskom i makedonskom sudačkom paru. I jedni i drugi opovrgnuli su optužbe te negirali umiješanost u namještanje utakmica.
Gubica i Milošević istaknuli su da ne znaju o čemu se radi niti da imaju saznanja o Sportradarovu izvješću. Navode i da ih EHF ni policija nisu kontaktirali.
EHF je već davno trebao reagirati, smatra Rasmussen navodeći da je izvješće staro i da je EHF trebao nešto učiniti bez obzira na policiju.
- Trebali su odmah suspendirati suce. Ne postoje pisana pravila koja zahtijevaju od sudaca da sude određeni broj utakmica godišnje. Dakle, dok ne saznamo detalje, ti suci moraju ostati na tribini - rekao je.