Zainteresirani građani će od tima stručnjaka u radionicama moći dobiti informacije o raku dojke, simptomima, samopregledu...
Dan otvorenih vrata u riječkoj Klinici za tumore: Organizirali su razne preventivne radionice
U povodu mjeseca borbe protiv raka dojke, na Klinici za tumore u riječkoj bolnici u četvrtak se održava Dan otvorenih vrata s preventivnim i edukativnim aktivnostima i radionicama za građane, kako bi se povećala svjesnost o važnosti prevencije i ranog otkrivanja raka dojke.
Zainteresirani građani će od tima stručnjaka u radionicama moći dobiti informacije o raku dojke, simptomima, samopregledu, dobi u kojoj treba započeti s ultrazvučnim i mamografskim pregledima, povišenim čimbenicima rizika, zdravim navikama te o ulozi obiteljskih liječnika u prevenciji i selekcioniranju osoba povišenog rizika za rak dojke.
Za osobe s rizičnim čimbenicima za razvoj bolesti, koje će procijeniti liječnici, osigurani su termini za mamografski pregled, ultrazvuk dojki i ginekološki pregled. Predviđena su savjetovanja i preventivni pregledi za žene s pozitivnom obiteljskom anamnezom i povišenim rizikom za obolijevanje od nasljednog oblika raka dojke i jajnika.
Po podacima iz bolnice, rak dojke je prema incidenciji na prvom mjestu kod žena u Hrvatskoj i svijetu, a u Hrvatskoj zauzima drugo mjesto prema mortalitetu, iza raka pluća.
Svaka osma žena će tijekom života oboljeti od raka dojke, a budući da je izlječivost u ranom stadiju preko 90 posto ključ uspješnog liječenja i izlječenja je u ranom otkrivanju.
Populacija s povišenim rizikom za rak dojke
Iz riječke bolnice ističu da je zabrinjavajući trend porasta incidencije kod mlađih žena koje nisu obuhvaćene Nacionalnim programom probira za rano otkrivanja raka dojke, a poznato je da od raka dojke najčešće obolijevaju žene starije od 50 godina, koje su obuhvaćene screening programom.
Većina je prosječnog rizika za obolijevanje, no izdvaja se populacija s povišenim rizikom, koji se odnosi na obiteljsku anamnezu raka dojke. Rizik za rak dojke je udvostručen za ženu čija majka, sestra ili kćer imaju ili su imale rak dojke, posebno u mlađoj životnoj dobi, ispod 50. godine života.
Također, nasljedni oblik raka dojke, koji se pojavljuje u oko 10 do15 posto slučajeva i povezan je s nasljednom mutacijom u genima, najčešće BRCA 1 i 2, koji se promijenjeni prenose unutar obitelji, značajno povećava cjeloživotni rizik od obolijevanja od raka dojke i jajnika kod žena, za čak 70 posto. Te osobe trebaju započeti s preventivnim pregledima u ranijoj dobi u odnosu na one prosječnog rizika.
Iz riječke bolnice upozoravaju kako je važno imati na umu da od raka dojke obolijevaju i muškarci, kod kojih je to rijetka bolest i čini oko jedan posto svih slučajeva. No, trebamo biti svjesni da ta bolest postoji i da treba obraditi svaku sumnjivu promjene u tkivu dojke kod muškaraca.