Čudesne strukture u moru uvale Gradine kod Korčule oduševile su i tim arheologa sa zadarskog Sveučilišta koji su pronašli ostatke ceste stare sedam tisuća godina
Čudesno arheološko otkriće kod Korčule: Pod morem su pronašli cestu staru čak 7000 godina!
Arheolozi su ovog vikenda kod Korčule ispod naslaga morskog mulja otkrili cestu staru čak sedam tisuća godina.
Na pet metara dubine pronađene cesta i naselje
Voditelj istraživanja Igor Borzić sa studija Arheologije Sveučilišta u Zadru, primijetio je čudne strukture u moru uvale Gradine, nakon čega je arheološki tim utvrdio da se na četiri do pet metara dubine nalazi istovjetno naselje kao na Solinama.
Na lokalitetu su, osim ceste, pronađeni i neolitički artefakti poput kamenih sječiva, kamene sjekire i ulomci žrvnjeva.
Cesta spajala otok s obalom
Premda su u podvodno arheološko istraživanje krenuli zbog lokaliteta Soline, pronašli su cestu koja je spajala potopljeno prapovijesno naselje Hvarske kulture s obalom otoka Korčule.
Sa zadarskog Sveučilišta objašnjavaju da je "riječ o složenim kamenim pločama koje su bile dio komunikacije široke četiri
metra koja je spajala umjetno stvoreni otok s obalom".
Naselje ispod naslaga mulja datira od 5. stoljeća pr. Krista
Radiokarbonskom analizom očuvanog drva pronađenog u prošloj kampanji, cjelokupno naselje datira još od 5. stoljeća prije Krista, a ljudi su, dodaju, hodali ovom cestom prije sedam tisuća godina.
Ovo je istraživanje rezultat suradnje više institucija i tvrtku, a uz voditelja Matu Paricu sa Sveučilišta u Zadru bili su Domagoj Perkić (Dubrovački muzeji), Ivan Šuta i Vedran Katavić (Muzej grada Kaštela), Katarina Batur (Sveučilište u Zadru), Marta Kalebota (Gradski muzej Korčula), Eduard Visković (Kantharos), uz asistenciju Dalibora Ćosovića iz ronilačkog centra Lumbarda Blue.
Na drugom kraju otoka Korčule arheolozi Sveučilišta u Zadru vrše kopnena istraživanja u blizini uvale Gradina kod Vele Luke.