Kana je vrsta boje s egipatskog lišaja ili stabla kane, a tetovaže s kanom često se u raznim kulturama kao dio stoljetne tradicije nanose tijekom vjerskih proslava - poput vjenčanja i svetih dana
Crtanje po tijelu: Tetovaže s kanom sve su popularnije, no treba znati koja je prirodna
Kana se koristi za bojanje kože, kose, noktiju i tkanine, još od doba starih Egipćana. No, važno je razlikovati sigurnu, stoljetnu narančastu prirodnu kanu i opasnu novu crnu kanu.
POGLEDAJTE VIDEO: Njemačka baka prekrivena tetovažama
Pokretanje videa...
Međutim, riječ kana sada se često koristi za obje vrste, uključujući crnu koja je napravljena od raznih kemikalija, a ne na prirodan način.
Tetovaže s crnom kanom postale su moderne kao privremeni, ali realistični oblik body arta. Dostupne su posvuda, često i na raznim festivalima i sajmovima.
Međutim, britanske zdravstvene institucije upozoravaju da tetovaže od crne kane mogu sadržavati visoku razinu otrovne kemijske boje, koju je nezakonito koristiti na koži.
Ta crna hana u obliku paste sadrži sastojak koji se zove parafenilendiamin (PPD). U EU se ova kemikalija legalno može koristiti u bojama za kosu - ali ne i za tetovaže.
- Kada se nanese na kožu u obliku privremene tetovaže s crnom kanom, PPD može uzrokovati kemijske opekline i dovesti do alergijskih reakcija - istaknuo je Dr Chris Flower.
U ekstremnim slučajevima, tetovaže crnom kanom mogu dovesti do oticanja, stvaranja mjehurića i trajnih ožiljaka na koži.
Tetovaže crnom kanom također mogu povećati osjetljivost na PPD, što znači da biste mogli imati ozbiljnu alergijsku reakciju na klasične boje za kosu.
Jedna britanska mama nedavno je upozorila roditelje da se klone tetovaža nakon što je njezin sedmogodišnji sin imao strašnu reakciju na istu.
Šestogodišnja kći pjevačice Natashe Hamilton iz grupe Atomic Kitten, zatim 22-godišnja Sophie Akis i britanska školarka Teigan Koorts pretrpjele su ozbiljne alergijske reakcije zbog tetovaža kanom.
Britanka Julie McCabe (38) je 2012. godine umrla nakon što je pretrpjela strašnu alergijsku reakciju na boju za kosu L'Oreal koju je prije bez problema koristila. U istrazi je potvrđeno da je tetovaža od crne kane koju je Julie dobila 2007. povećala njezinu reakciju na bojanje kose.
Prava kana, koja je sigurna za uporabu, narančaste je boje - često s crvenom ili smeđom nijansom.
- Prava kana nikad nije crna, već je narančasto-smeđa. Svaku vrlo tamnu privremenu tetovažu treba tretirati s oprezom - dodaje Dr Flower.
Tetovažu kanom možete ukloniti i sami, proces traje više dana te više koraka. Trljajte lufom tijekom svakodnevnog tuširanja. Dok je suha, na tetovažu stavite pamučni jastučić, natopljen slanom vodom. Nanesite dva do tri puta dnevno te držite oko 20 minuta. Čistite tetovažu mješavinom sapuna, limunovog soka i sode bikarbone, piše The Sun.