Kod 173 osobe sa depresijom koje su i svoju kvalitetu života ocijenili kao 'lošu' u mikrobiomu crijeva su nedostajale dvije vrste mikroba - Coprococcus i Dialister - koji su prisutni kod sretnih pojedinaca
Crijeva i raspoloženje: Odlazak na WC je dobar za našu psihu!
Nedavnim su istraživanjem znanstvenici utvrdili da je redovito pražnjenje crijeva zapravo dobro za mentalno zdravlje - jer navodno podiže raspoloženje i čini nas sretnijima. Studija Medicinskog odjela Beth Israel Deaconess u Massachusetts usredotočila se na povezanost između dobrog ili lošeg raspoloženja i kronične dijareje ili suprotno njoj, zatvora (opstipacije), za koji su znanstvenici dokazali da se češće javlja kod depresivnih ljudi.
Vodeća autorica Sarah Ballou objasnila je da su i kronična opstipacija i kronični proljev 'značajno rasprostranjeniji' kod osoba s depresijom, nego kod onih koji nisu depresivni, a ističe i kako nalazi ove studije neupitno dokazuju odnos između raspoloženja i velike nužde.
A razlog te povezanosti potpuno je fiziološki objašnjiv - i ponajviše leži u tome što je oko 90 posto serotonina (neurotransmitera) za koji se vjeruje da doprinosi osjećaju blagostanja i sreće - smješteno upravo u crijevima.
- Ako vam je aktivnost pražnjenja crijeva nepravilna i neredovita, vrlo je vjerojatno i da ste slabije raspoloženi, a postoje studije koje to podupiru - rekla je dr. Gill Hart, vodeća biokemičarka i znanstvena direktorica za ispitivanje intolerancije na hranu u York Test Laboratories
Naime, razna raspoloženja mentalno i fizički zdravih odraslih osoba povezana su sa sastavom mikrobioma (svim mikroorganizmima koji u nama žive). Ako su crijeva 'nezadovoljna', vjerojatno će utjecati i na opći boljitak, na fizičku i psihičku 'kondiciju'.
Biokemičarka kaže da je zbog toga ključno da sve bude 'usklađeno'; da se uravnoteženo hranimo i da eliminiramo onu hranu za koju se zna da izaziva reakcije.
- Rijetko obavljanje nužde loše utječe na raspoloženje, no kad dođe do zatvora, raspoloženje se poboljšava jer crijeva više rade i pokreću protok serotonina.
Do istog su ovog zaključka došli i znanstvenici na Katoličkom sveučilištu Leuven u Belgiji, točnije mikrobiolog Jeroen Raes koji je proučavao 1.054 osobe kako bi procijenio njihov 'normalan' mikrobiom.
Oni su kod 173 pojedinca sa dijagnosticiranom depresijom otkrili da im u mikrobiomu crijeva nedostaju dvije vrste mikroba - Coprococcus i Dialister - koje su pak prisutne kod sretnijih pojedinaca.
- Istraživači sada shvaćaju da imamo 'mozak u crijevima' koji proizvodi neurotransmitere, a koji izravno utječu na naše emocionalno stanje - rekao je bivši predsjednik Američkog saveza travara (AHG) dr. Steven Horne.
Ako razmislite, kaže dr. Horne, shvatit ćete i sami da zatvor utječe na vaše raspoloženje - kad ste fizički 'puni' osjećate težinu i imate manjak energije, a čim se toga riješite, osjećate se lakše - pa ste odmah i vedriji i bolje raspoloženi.
POGLEDAJTE NAJNOVIJU EPIZODU VIDEO SERIJALA 'ZENZACIJA' S IVANOM ŠARIĆEM:
Pokretanje videa...