Knjige mijenjaju arhitekturu mozga, pomažu djeci da budu suosjećajnija i socijaliziranija zbog čega imaju bolje odnose s drugim ljudima te znaju voditi timove
Čitanjem knjiga u mladosti do boljeg posla u budućnosti
Glazbena poduka, sportska natjecanja i izleti u kazalište dobre su izvanškolske aktivnosti, ali samo čitanje povećava izglede tinejdžera za dobrom karijerom, pokazalo je istraživanje na Oxfordu na 17.200 ljudi. Oni 16-godišnjaci koji čitaju barem jednu knjigu na mjesec vjerojatnije će pronaći menadžerski posao u dobi od 33. godine za razliku od onih koji ne čitaju knjige. Nijedna druga aktivnost, od sporta do druženja s prijateljima, odlaska u muzeje ili praktičnih aktivnosti kao što su kuhanje ili šivanje ne utječu tako na karijeru, kao čitanje, prenosi Daily Mail. Mladi koji provedu puno vremena igrajući računalne igre smanjuju svoje šanse za odlazak na fakultet, iako nisu ugrozili svoje izglede za zapošljavanje.
- Čitanje pomaže djeci da postanu suosjećajna i da se više druže. To je zapravo promjena u arhitekturi mozga. Ne samo da imaju više akademskih mogućnosti, već su im odnosi s drugim ljudima puno bolji te su stoga sposobni biti na rukovodećim pozicijama na radnom mjestu - rekla je voditeljica istraživanja Sue Palmer.
Do 33. godine života 39 posto djevojaka bit će na stručnim ili menadžerskim poslovima ako su čitale knjige sa 16., dok njih 25 posto neće imati tu priliku jer se nisu dovoljno književno obrazovale. Kod dječaka postotak onih koji će biti na menadžerskim poslovima varira između 48 i 58 posto.