Njegovo ime je Mathew, ima 26 godina, a njegovi pristalice nadaju se da će slučaj dovesti do Europskog suda za ljudska prava u Strasbourgu
Čimpanza na sudu traži da je priznaju kao "osobu"
No problem je što on neće sam moći dati iskaz jer je čimpanza. Aktivisti za prava životinja pod vodstvom Britanke Paule Stibbe (36) bore se da Mathewa sud proglasi osobom kako bi zakonski mogao dobiti skrbnika. On je donedavno živio u bečkom utočištu za životinje koje je zatvoreno zbog bankrota. Anonimni biznismen ponudio je da financira brigu o njemu, ali prema austrijskome zakonu, samo ljudi mogu imati zakonske skrbnike. Vrhovni sud u Austriji odbio je njihove zahtjeve pa se sada Paula sprema doći sve do Strasbourga. Paula, koja je živjela nekoliko godina u Beču, kaže da ne želi Mathewa proglasiti čovjekom nego osobom.
- Svatko tko ga je upoznao osobno, gleda ga kao osobu. U prirodnom okruženju u Africi on bi mogao brinuti za sebe bez skrbnika. No kako je otet i zatvoren u njemu neprirodnom okruženju, nemoguće je da preživi bez pomoći ljudi. Kako nema bližih srodnika, ja sam osoba koja će se pobrinuti da skupimo novac i izbjegnemo deportaciju - govori Stibbe. Pravna zavrzlama počela je u veljači 2007. kad je utočište, u kojem je Mathew živio s drugom čimpanzom Rosi i krokodilom, bankrotiralo. Aktivisti samo žele da životinje ne završe kao beskućnici. Obje čimpanze su zarobljene kao bebe u Sierra Leoneu 1982. i prokrijumčarene u Austriju kao životinje na kojima će biti testirani novi lijekovi. Uzdržavanje čimpanzi stoji 40.000 kuna na mjesec, a u zatočeništvu mogu živjeti i do 60 godina. Donatori su se javili pa jedini problem predstavlja strogi austrijski zakon.