Vojni helikopter s devet članova GSS-a priključio se potrazi u petak ujutro, a potragu za nestalima su usmjerili na područje Struga i Babinog dolca
Cessna s četvero ljudi pala na Velebitu u minsko polje
U zrakoplovu Cessna tipa 303 koji se u četvrtak poslijepodne srušio na području Velebita, kraj Vaganskog vrha, bilo je četvero ljudi, a ne troje, kako se isprva nagađalo. Prema posljednjim informacijama, spasioci tragaju za pilotom Gerdom Govejšekom (63), Walterom Aleksandrom (49), Miljenkom Bartolićem (61) i Zvonkom Kelekom (68). Sva četvorica su iskusni piloti. Gorska služba spašavanja se oko 22 sata približila mogućoj lokaciji pada zrakoplova. No kako doznajemo od voditelja GSS-a Vinka Prizmića, vidljivost je loša, a područje je minirano, te je neizvjesan ishod potrage. U petak se oko 5.30 sati u potragu priključilo više ekipa GSS-a iz Zagreba, Rijeke i Ogulina i desetak vozila specijalne policije. U sedam sati u petak se u potragu uključio i helikopter HRZ-a s 9 članova GSS-a. Cessna 303 letjela je iz Zagreba prema Zadru, a kontrola leta posljednji je put s posadom kontaktirala u 14.55 sati. U trenutku nestanka s radara zrakoplov je bio na visini od 1665 metara. Čim su izgubili avion s radara, alarmirali su Centar za spašavanje i Gorsku službu spašavanja. Spasioci su odmah izašli na teren, no potragu za ljudima otežavaju velika magla i mrak. Problem predstavlja i to što je Vaganski vrh dijelom miniran. U akciju spašavanja nakratko je bio uključen i vojni avion, no i on se zbog mraka ubrzo vratio u Zemunik. MUP je apelirao i na mještane okolnog područja da jave ako su nešto vidjeli. Tijekom cijelog dana u akciju traženja uključilo se više od stotinu spasioca, a navečer im se pridružilo i 15-ak specijalaca.
- Visina snijega je gore mjestimično i do tri metra. Dobro je što ne puše i što nisu niske temperature, pa je mogućnost pothlađivanja manja. S morske strane od Paklenice treba hodati 3-4 sata, a spašavanje s ličke strane je neprihvatljivo jer treba hodati više od šest sati - rekao je Tomislav Čanić iz Planinarskog društva Hrvatske. Avion je u vlasništvu Josipa Crnčevića, predsjednika Aerokluba Ban.
- Ja sam supruga očito preminulog supruga - šokirano nam je nakon nesreće rekla žena nestalog pilota.
PRVA CESSNA PROIZVEDENA 1978. GODINE
Cessna 303 spada u skupinu ultralakih zrakoplova koje pokreću dva motora. Prva je proizvedena 1978. godine. Duga je oko 10 metara, a raspon krila je oko 12 metara. U nju stane pet putnika i pilot. Maksimalna brzina koju može postići je čak 400 kilometara na sat, a može se uzdići na 1800 metara.
TRI HRVATA POGINULA U PADU CESSNE
Hrvatski avion Cessna T 300 je u prosincu 2007. letio iz Zagreba u Slovačku na servis. Srušio se iznad Bratislave. Poginula su tri Hrvata, pilot, mehaničar i mladić (19). Pokušali su prislino sletjeti.
U ZADNJE DVIJE GODINE...
• London: Avion pao na kuće, pet mrtvih
• Hrvatski piloti preživjeli pad u Turskoj
• Lani u veljači Cessna pala kraj Čakovca
• U srpnju Cessna pala u more kraj Grčke
• Srušili se na kuću i ubili troje djece
• SAD: Srušili se pri pokušaju slijetanja
• Sidney: Dvoje poginulih u sudaru aviona