Obavijesti

News

Komentari 5

Careva abdikacija: Prijestolje bi odsada mogle naslijediti žene?

Careva abdikacija: Prijestolje bi odsada mogle naslijediti žene?
3

Japanska carska obitelj je najstarija neprekinuta monarhija na svijetu. Akihito je diretkni nasljednik prvog japanskog cara Jimmua koji je vladao otprilike 660. prije Krista

Japanski car Akihito (82) u ponedjeljak je izrazio zabrinutost da neće moći obavljati svoje dužnosti zbog zdravlja. Iako nije eksplicitno rekao da će abdicirati dao je naslutiti da želi dužnosti prepustiti prestolonasljedniku Naruhitu (56).
Bio bi to gotovo presedan, jer je posljednjih japanski car koji je abdicirao bio Kokaku 1817.

Što ako car abdicira?

Japanska carska obitelj je najstarija neprekinuta monarhija na svijetu. Akihito je direktni nasljednik prvog japanskog cara Jimmua koji je vladao otprilike 660. prije Krista. 

Emperor Akihito pledges to observe the Constitution of Japan during the ceremonies marking his accession to Japan


Uloga cara u Japanu je ceremonijalna i prema ustavu, car nema nikakvu političku moć. Kada bi Akihito izravno rekao da želi napustiti prijestolje, to moglo smatrati miješanjem u politiku.

Abdikacija cara nije predviđena japanskim zakonima i da bi se to dogodilo potrebno je izmijeniti pravni okvir. To bi moglo izazvati širu debatu o ulozi cara u Japanu i zakona o nasljeđivanju. Naime, po zakonu prijestolje može naslijediti samo muški potomak, no Liberalna demokratska stranka, akademici i političari zalažu se za to da se to promijeni, piše CNN.

No, abdikaciji se protive konzervativci premijera Shinzoa Abea, zabrinuti da bi se rasprava o budućnosti carske obitelji mogla proširiti i na nasljeđivanje krune ženskom linijom, posve neprihvatljivo tradicionalistima. Abe je nakon careva obraćanja rekao da će vlada "ozbiljno razmotriti" izmjene ustava i zakona.

Japan

Ponizni car koji je modernizirao zemlju

Akihito, 125. japanski car, na vlasti 27 godina, malim je koracima uspio modernizirati kruti imperijalni sustav i, šireći poruke mira odbaciti japanski nacionalizam iz Drugoga svjetskog rata. Krhki osamdesetogodišnjak tiha glasa, glava najstarije dinastije na svijetu čiji korijeni po mitologiji sežu 2600 godina unatrag ili po povjesničarima od 7. stoljeća, ponovno je u ponedjeljak iznenadio jednom novinom, javnom bojazni da zbog zdravlja možda neće moći obnašati dužnost i time utro put mogućoj abdikaciji, nezabilježenoj u modernoj japanskoj povijesti.

Akihito je rođen 23. prosinca 1933. kada je militaristički Japan bio u punom zamahu osvajanja azijskih zemalja. Bilo mu je jedanaest kada mu je otac Hirohito ostao bez božanskog statusa poslije japanske ratne predaje u kolovozu 1945. Car je postao 1989. godine. Taj skromni i mudri vladar jedini je monarh na svijetu s titulom cara. Po poslijeratnom demokratskom i pacifističkom ustavu, ceremonijalni je predstavnik države i "simbol je nacije i njezina jedinstva" Većina Japanaca iznimno ga poštuje. Iako mu ustav brani bilo kakve političke komentare, Akihito je uspio suptilno pomaknuti granice šireći poruke mira i time ublažavajući japanski nacionalizam. Odbacivši kult cara i glorifikaciju japanske nacije,

Akihito je nespojiv s netolerantnim nacionalizmom. "Mislim da nismo imali čovječnijeg i iskrenijeg cara", rekao Masayasu Hosaka, autor knjiga o Akihitu i njegovu ocu. Prošle je godine dojmio ljude izrazivši duboko žaljenje zbog djela koja je Japan počinio u 20. stoljeću.

Tijekom gotovo tri desetljeća vladavine pokušao je ublažiti ratne rane posjetama mjestima na kojima je japanska vojska počinila zločine, od Kine do Filipina, od Sapiana do Palaua. I prije nego što je naslijedio Prijestolje krizantema prekršio je jednu tradiciju, vjenčavši se 1959. s pučankom Michikom Shoda, kćeri trgovca žitom koju je upoznao u teniskom klubu. Odustavši od sustava tutora, Akihito i Michiko sami su odgajali dvojicu sinova, prestolonasljednika Naruhita i mlađeg Akishina i kćer Sayako.

Akihito je u skladu s japanskom tradicijom u dobi od tri godine odvojen od svojih roditelja, cara Hirohita i carice Nagako, i predan odgojiteljima. Imao je tužno i usamljeno djetinjstvo, rekla je Amerikanka Elizabeth Gray Vining, njegova privatna učiteljica poslije rata. Zaljubljenik u botaniku, biologiju mora i ihtiologiju, obziran prema energetskim i ekološkim problemima, studirao je političke znanosti na prestižnom japanskom fakultetu Gakushuinu.

"Njegovo najveće nasljeđe bit će trajno korištenje carskog prestiža u korist najslabijih pripadnika japanskog društva", rekao je Kenneth Ruoff, stručnjak za Japan na Portlandskom sveučilištu. Pet dana nakon razornog potresa i cunamija koji je u ožujku 2011. razorio sjeveroistok Japana i za sobom ostavio 18,5 tisuća mrtvih, Akihito je prvi put u izravnom prijenosu obratio naciji i rekao da "moli za sigurnost žrtava i zemlje". Drugi put se izravno obratio javnosti u ponedjeljak.

U novom presedanu naglasio je zabrinutost da zbog lošeg zdravlja možda neće moći obavljati svoje dužnosti. Akihito nije izrijekom kazao da će abdicirati, ali je dao naslutiti da bi rado predao svoje dužnosti. "Uzimajući u obzir da mi se zdravlje s vremenom pogoršava, zabrinut sam da bi moglo postati teško obavljati dužnosti simbola države punim srcem, kako sam to radio dosad", rekao je Akihito.

 

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 5
Grmoja rekao Plenkoviću: Ti si glava koruptivne hobotnice. Odrezat ću je! Ovaj mu vratio
KAOS NA SJEDNICI

Grmoja rekao Plenkoviću: Ti si glava koruptivne hobotnice. Odrezat ću je! Ovaj mu vratio

Zastupnik Mosta Nikola Grmoja poručio je Plenkoviću da je glava koruptivne hobotnice u Hrvatskoj
Nijemci se spremaju za rat: 'Pozivamo građane da pretvore svoje podrume u bunkere'
STRAH OD RUSA

Nijemci se spremaju za rat: 'Pozivamo građane da pretvore svoje podrume u bunkere'

Njemačka u ovom trenutku ima 579 bunkera. Većina njih je izgrađena za vrijeme Trećeg Reicha i hladnog rata. Oko 480 000 ljudi stane u tih 579 bunkera