Obavijesti

Tech

Komentari 11

Čak i ako imaju vašu lozinku, ovako hakeri neće moći ništa

Čak i ako imaju vašu lozinku, ovako hakeri neće moći ništa
1

Koristite alate za upravljanje lozinkama i ne klikajte na sumnjive linkove u pošti, a ako se hakeri i domognu vaše lozinke, ovako im možete otežati posao toliko da one postaju bezvrijedne

Gotovo svakog dana čitamo kako se neka skupina hakera domogla gomile lozinki i podataka o nama kako bi mogli unijeti kaos u naš život ili prodati te podatke. Kako bi bili sigurni u ovakvim napadima, lozinke bi trebale biti što kvalitetnije, međutim ponekad ni to nije dovoljno. Najbolji način da zaštitimo svoje online račune je da hakerima lozinka bude bezvrijedna bez dodatne metode provjere vašeg identiteta. 

Koristite upravitelj lozinki

Mnogi servisi ne nude verifikaciju u više koraka (uz pomoć telefona i sl.), što znači da ih samo lozinka dijeli od vaših podataka. Lozinke poput "123456" ili "lozinka" nisu sigurne i to je kao da ste ostavili otvorena vrata svoje kuće. Kako bi lozinkom otežali posao hakerima, ona bi trebala biti duža i što teža za probijanje, ali i trebali bi ih mijenjati češće. Ovo su stvari koje su mnogima od nas naporne, zbog čega upravitelji lozinki taj posao mogu preuzeti na sebe. To su alati koji će čuvati sve vaše lozinke, a vi trebate samo zapamtiti lozinku za njega koja bi u tom slučaju trebala biti nešto sigurno. Dobra stvar kod ovakvih alata je i da mogu detektirati ako na različitim stranicama imate identične lozinke te ih promijeniti za vas ili poboljšati one loše lozinke. 

Ne klikajte

Osim krađe lozinki, najčešća metoda krađe podataka je phishing - prevara preko pošte, gdje se kroz naoko uobičajenu poruku pokušava korisnika natjerati da klikne na link. Takav mail može izgledati kao poruka PayPala ili nekog online servisa koja izgleda relativno autentično. No klik na taj link vas može i odvesti na lažnu stranicu prije nego vas preusmjeri na željenu adresu, a malware krade vaše podatke kako ih tipkate. Najbolji lijek je da ne otvarate linkove u pošti za koje niste apsolutno sigurni da su autentični. Obratite pažnju na linkove jer hakeri svakog trena rade na novim načinima kako bi vas uvjerili da kliknete na linkove.

Verifikacija u više koraka

Wikimedia Commons

Kako nam čuvanje i pamćenje dobrih lozinki ne ide najbolje, sve veći broj servisa nudi opciju dodatne razine provjere i potvrde našeg identiteta. Uz upisivanje lozinke, tako se na nekim društvenim mrežama ili servisima može tražiti i dodatni kod koji nam šalje aplikacija na naš mobitel. Tu su još i opcije potvrđivanja identiteta preko skeniranja šarenice, lica ili otiska prsta. Sve su ovo dobre metode u slučaju da se netko pokušava ulogirati u vašu poštu s drugog uređaja jer u tom slučaju lozinka mu nije dovoljna. 

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 11
Velika promjena na Facebooku, Zuckerberg odlučio ugasiti fact checkere: 'Previše su pristrani'
'RADUJEMO SE OVOME'

Velika promjena na Facebooku, Zuckerberg odlučio ugasiti fact checkere: 'Previše su pristrani'

Kritičari, uključujući Real Facebook Oversight Board, upozorili su da ove promjene predstavljaju "odstupanje od razumnog i sigurnog pristupa moderiranju sadržaja" te ih nazivaju "političkim dodvoravanjem."
Telemach među prvima testirao 5,5G, u Zagrebu postigli brzinu skidanja od ogromnih 10 Gbit/s
RAZVOJ MREŽE

Telemach među prvima testirao 5,5G, u Zagrebu postigli brzinu skidanja od ogromnih 10 Gbit/s

Ključne prednosti 5.5G tehnologije su još niža latencija i znatno veća učinkovitost u smislu potrošnje energije, a sve to zahvaljujući umjetnoj inteligenciji koja postaje sastavni dio mrežne infrastrukture.