Rezultati istraživanja Eurostata o tome kako se rađani pojedinih članica nose s neočekivanim troškovima za Hrvatsku su poražavajući. Čak 52 posto Hrvata ne može si priuštiti novu perilicu
Čak 52 posto Hrvata ne može kupiti perilicu ili platiti sprovod
Statistički ured Europske unije je objavio podatke o tome kako se građani pojedinih članica nose s neočekivanim, odnosno neplaniranim financijskim troškovima. Kroz istraživanje su prikupljeni relevantni podaci o tome koliko građana, primjerice, ne može platiti troškove bolničke operacije, sprovoda, nabavke nove perilice ili, primjerice, automobila.
Sposobnost građana EU da se nose s neočekivanim troškovima je znatno veća nego proteklih godina. Povećala se za 40 posto u odnosu na 2012. godinu pa su s te strane podaci pozitivni obzirom da dolazi krizno vrijeme. No čini se kako to ipak ne vrijedi za Hrvatsku jer smo po podacima Eurostata - najgori.
Prema Eurostatu, više od polovice Hrvata ne može pokriti neočekivane financijske troškove odnosno točnije, 52 posto Hrvata ne može financirati neočekivane troškove.
U toj su kategoriji nama blizu i Latvijci s 50 posto, Grci i stanovnici Cipra sa 48 posto i Rumunji - 44 posto. Najbolji su Maltežani (samo 15 posto građana imalo bi takvih financijskih problema) te Austrijanci, Luksemburžani i Šveđani (20 posto).
Prosjek Europske Unije je 32 posto, što znači da se svaka treća osoba Unije tijekom prošle godine nije mogla suočiti s neočekivanim financijskim troškovima. To je mnogo bolje nego 2012. kad je pokazatelj iznosio čak 40 posto.
Zbog strogih mjera u suzbijanju epidemije i gospodarske krize sposobnost suočavanja s neočekivanim financijskim troškovima presudan je pokazatelj, pogotovo u slučaju otkaza ili gubitka stalnih prihoda.