SVE JE KORISNO Meso bundeve dijetna je namirnica bogata važnim mineralima. Sjemenke liječe prostatu, kora gljivične infekcije, a dobra je i za zdravlje očiju i kostiju te imunitet...
Bundeva pomaže kod artritisa, povišenog šećera, upala, akni...
Bundeva (Cucurbita pepo) prošla je dalek put. Ovo povrće bilo je među glavnim namirnicama američkih Indijanaca.
Uzgajali su je s kukuruzom i grahom, a ta je biljna zajednica bila poznata kao “tri sestre”. Krupni listovi bundeve pokrivali su tlo i štitili ga od isušivanja, dok su stabljike kukuruza pružale savršen potporanj za vitice graha.
U Europu bundeva je stigla u 16. stoljeću. Njezine sjemenke su se prerađivale u visokovrijedno ulje, koje je brzo pronašlo svoje mjesto u narodnoj medicini. Suvremena znanost potvrdila je opravdanost te primjene. Istraživanja pokazuju da sjemenke bundeve sadrže spojeve koji se uspješno bore protiv kancerogenih stanica, ali dobre su i u borbi protiv lošeg raspoloženja. One su bogate proteinima, manganom, vlaknima, magnezijem i fosforom. Sadrže visok postotak cinka, što je vrlo važno za imunitet, utječu na san i popravljaju vid.
Njemačko istraživanje pokazuje da žene koje prolaze kroz menopauzu i svakodnevno jedu sjemenke od bundeve imaju 23% manji rizik od raka dojke. Istraživanja upućuju na smanjenu učestalost oboljenja prostate u područjima u kojima se redovito jedu sjemenke bundeve. Kao vrlo dobar izvor magnezija pomažu regulirati visoki krvni tlak i prevenirati napadaje migrene, a zahvaljujući obilju bakra, pomažu u smanjenju upalnih stanja povezanih s reumatoidnim artritisom. Bogate su i željezom, zbog čega su osobito preporučljive veganima, kojima često nedostaje ovaj važan mineral. Neke od posljedica nedostatka željeza su umor, podložnost infekcijama te smanjena sposobnost učenja i koncentracije.
Iako se na meso bundeve dugo gledalo s prezirom i smatralo stočnom hranom, danas se bundeva kao povrće sve češće koristi za spravljanje ukusnih mesnih i slatkih jela. Za novu popularnost bundeve najzaslužnije su malene sorte kao što su hokaido i butternut, no ni velike domaće sorte ne zaostaju za njima.
Meso bundeve bogato je antioksidansima, vlaknima, magnezijem, kalijem te vitaminima B, C, E i K. Provitamin A te alfa i beta karoteni nalaze se u narančasto, crveno i žuto obojenim biljkama, brane organizam od oštećenja slobodnim radikalima, poboljšavaju zdravlje kože i smanjuju učinke starenja. Od neprocjenjive je važnosti i za zdravlje očiju, djeluje u prevenciji neurodegenerativnih bolesti, osigurava zdravlje kostiju, mokraćnog i probavnog sustava te, u konačnici, pojačava imunitet.
Unatoč svojoj slatkoći, bundeva se preporučuje i dijabetičarima jer ima nizak glikemijski indeks, odnosno samo neznatno povisuje razine šećera u krvi. Također djeluje na obnavljanje stanica gušterače. Ljekoviti sastojci iz bundeve štite organizam od različitih alergija i infekcija, a to je posebno važno u jesenskom i zimskom razdoblju.
Čak je i kora bundeve ljekovita budući da sadrži bjelančevine koje se uspješno bore s mikroorganizmima i sprečavaju infekcije, a posebice razvitak gljivice vrste Candida albicans, odgovorne za vaginalne infekcije, pelenski osip u djece i brojne druge tegobe. Kušate li neku osobito ukusnu bundevu, sačuvajte njezine sjemenke kako biste ih nagodinu mogli posijati u vrt.
20 ljekovitih recepata
1. Povećana prostata - Triput na tjedan pojedite po šaku sjemenki bundeve – najbolje je nabaviti sirove ili ih ispržiti kod kuće. I dodavanje bučina ulja salatama može pomoći u liječenju povećane prostate.
2. Maska protiv akni - Izmiksajte pola šalice svježe bundeve i nanesite na lice. Ostavite da djeluje od 15 do 20 minuta i potom isperite mlakom vodom. Maska će očistiti i suziti pore, a bundeva, koja regulira rad žlijezda lojnica, smirit će upalu.
3. Protiv kolesterola - Sameljite po 100 g sjemenki bundeve, lana, suncokreta i sezama. Dodajte 50 g cimeta i stavite u staklenku. Svake večeri veliku žlicu mješavine umiješajte u čašu jogurta. Ujutro pojedite i odmah napravite istu smjesu za navečer.
4. Grickalica za dojilje - Za poticanje laktacije dobro je jesti lanene sjemenke, koštice bundeve i suncokret te sjemenke sezama. Također jedite zelenu salatu, šampinjone, lišće maslačka, bademe, zob i ječam.
5. Pomaže i ljubimcima - Pate li pas ili mačka od probavnih tegoba poput zatvora, proljeva ili nadraženog želuca, posegnite za bundevom. Ona je bogata vodom i vlaknima, pa omogućuje redovitu stolicu, a ujedno je bogata vitaminima. U hranu im dodajte malo kuhane ili pečene bundeve.
6. Pire za lakši san - Pečenu bundevu zdrobite u pire, začinite prema želji ili upotrijebite za izradu krem juhe. Možete ga i zamrznuti kako biste ga imali cijele godine. Patite li od nesanice ili nervoze, jedite ga što češće.
7. Kosti i zglobovi - Navečer umiješajte žlicu zobenih pahuljica i na vrh žličice u šalicu jogurta dodajte kurkumu pa ostavite tijekom noći u hladnjaku. Ujutro premjestite u veću zdjelicu. Sameljite ili u mužaru usitnite po žličicu sjemenki bundeve i lana te dodajte jogurtu sa žličicom sezama i pola žličice svježe naribanog đumbira, naribajte jednu jabuku pa sve dobro pomiješajte, zasladite prema želji i pojedite za doručak.
8. Upala mjehura - Oboljelima od upale bubrega ili mjehura savjetuje se da svakodnevno jedu po jedan obrok od pirjane bundeve s malo rajčice i sjeckanog luka. Ovo jelo dobro je začiniti s 1-2 žlice kiselog vrhnja, no ne bi ga se smjelo soliti.
9. Juha od bundeve - Bundevu ogulite, izvadite sjemenke i narežite na kockice. Iz čili papričice izvadite sjemenke i nasjeckajte je. Đumbir ogulite i sitno naribajte. Kockice bundeve stavite kuhati u temeljac. Kad omekšaju, izmiksajte ih. Umiješajte čili papričicu i đumbir. Zagrijte vrhnje i dodajte mu sir narezan na kockice. Miješajte dok se sir ne otopi i umiješajte u juhu. Posolite i kuhajte još nekoliko minuta.
10. Čaj od kore - Kora bundeve bogata je cinkom i beta karotenom, koji štiti od srčanih bolesti, a sadrži i spojeve koji djeluju kao prirodni antibiotik. Sastružite dio kore najbliži pulpi kako biste dobili više hranjivih sastojaka, osušite na toplome mjestu i dodajte zimskim čajevima.
11. Njega kože protiv bora - Maske od bundeva dobre su za svaki tip kože. Bogate su vitaminom A i C te cinkom, koji pomažu u obnovi i hidratizaciji kože. Narančasta boja dolazi iz karotenoida, pigmenta koji usporava starenje i pojavu bora. U posudu stavite dvije žličice kuhane pasirane bundeve, dodajte pola žličice meda i četvrtinu žličice mlijeka. Ostavite da djeluje oko 15 minuta i potom isperite.
12. Artritis - Znanstvenici su ustanovili da sjemenke bundeve imaju antiupalno djelovanje koje ublažava simptome artritisa. Ako patite od artritisa, svaki dan pojedite oko 30 g sjemenki bundeve kako biste olakšali simptome.
13. Osteoporoza - Osobe kojima u tijelu nedostaje cinka trebaju razmisliti o tome da počnu grickati sjemenke bundeve. One su odličan izvor cinka, minerala koji je potreban za izgradnju kostiju. Samo 1/4 šalice sjemenki bundeve sadrži čak 17% preporučene dnevne vrijednosti cinka.
14. Sirup od bundeve i meda - Izrežite vrh bundeve te uklonite unutrašnjost. U rupu stavite šećer ili med te poklopite vrhom bundeve. Ostavite da odstoji 10 dana na hladnom. Čuvajte u hladnjaku, najdulje mjesec dana. Prokuhan će trajati dulje, ali će se tad izgubiti dio hranjivosti. Uzimajte 2-3 žlice na dan. Jača imunitet, pomaže kod zatvora i tegoba debelog crijeva, izlučivanja žuči, problema s jetrom i bubrezima, liječi mokraćne putove i snižava kolesterol.
15. Proširene vene - Za ublažavanje bolova od proširenih vena dobro je da se svježe strugana bundeva stavi kao blog na oboljela mjesta i drži što dulje, najbolje tijekom noći, omotana zavojem.
16. Maska za njegu kose - Meso bundeve narežite na kockice i kuhajte ga u loncu s malo vode dok ne omekša i pretvori se u kašastu smjesu. Izgnječite drobilicom za krumpir, ohladite i dodajte 180 ml jogurta, žlicu meda, pola žličice cimeta i centimetar naribanog đumbira. Nanesite na cijelu dužinu kose i tijelo. Ostavite da djeluje 10-15 minuta, a zatim isperite vodom. Kosu
operite na uobičajen način.
17. Protiv parazita - U blenderu izmiksajte šalicu sirovih sjemenki bundeve s pola šalice kokosova mlijeka (kravlje mlijeko “hrani” parazite) i pola šalice vode. Trebali biste dobiti glatku pastu, pa vodu dodajte malo-pomalo. Ako želite, možete zasladiti stevijom. Pojedite ujutro na prazan želudac, a zatim u roku od jednog sata popijte veliku čašu vode ili nekoliko čaša.
18. Masna koža - Da biste napravili masku za masnu kožu, u posudu stavite dvije žličice pasirane bundeve, četvrtinu žličice jabučnog octa ili četvrtinu žličice soka od brusnice i pomiješajte. Smjesu koju ste dobili nanesite na lice i ostavite da djeluju 10-15 minuta. Jabučni ocat povećava cirkulaciju krvi i regulira pH kože, a bundeve hidratiziraju i usporavaju starenje.
19. Suha koža - Pomiješajte dvije žličice kuhane pasirane bundeve s jednom četvrtinom žličice vrhnja i pola žličice smeđeg šećera. Ostavite 10-15 minuta i potom isperite mlakom vodom. Šećer će pomoći u uklanjanju mrtvih stanica kože, a vrhnje i bundeva će je hidratizirati.
20. Uljem protiv opeklina i ispucalih peta - U narodnoj medicini se protiv opeklina, ispucale kože, rana od ležanja i drugih tegoba s kožom preporučuje mazanje uljem od sjemenki bundeva. Kod ispucalih peta uljem bundeve namažite stopala prije spavanja, navucite stare pamučne čarape, prespavajte u njima te ujutro operite noge toplom vodom i sapunom.