U nesreći su ozlijeđena trojica muškaraca (40, 50 i 57). Prevezeni su u KBC Osijek, a nakon pružene prve pomoći su pušteni kućama. Radi se o lakšim ozljedama
Brod udario u četiri brodice na Dunavu, troje ljudi ozlijeđeno
Mislio sam prespavati na brodu. Te naše brodice s kojima idemo u ribolov napravljene su kao pokretne vikendice i na njima postoje svi uvjeti za život. Ali odlučio sam otići kući i tako sam si spasio život, rekao je Ivica Franić iz Vukovara.
Njegova Cesarica, brod dug 12 metara, potpuno je samljevena. Stradala je u noći na ponedjeljak u naletu njemačkog broda Linz koji je skrenuo s plovnog puta. Na 1375. kilometru Dunava zaorao je obalu kraj Dalja, na dijelu koji lokalni ribiči zovu Lakat. Cesaricu su našli nasukanu na sprud, 30 kilometara od mjesta na kojem je bila privezana.
- Samo da obavim sve formalnosti s lučkom kapetanijom te idem zapaliti svijeću i zahvaliti se Bogu što sam još živ. Današnji dan mogu slaviti kao datum drugog rođenja - rekao je potreseni ribič Ivica.
'Čuli smo lom i izletjeli van'
Brod Linz je toliko skrenuo s plovnog puta da je pokupio s obale sve ribičke štapove koji su ostali zabodeni u zemlju dok su ribiči spavali u brodicama. Ivan Budimir, poznatiji kao Šemso, u gluho doba noći spavao je na brodu Marija Magdalena, na kojem je bio i njegov prijatelj Alen Došen. Treći ribič Josip Majerski spavao je na svojoj brodici Ada.
- Kad je Linz zakačio Cesaricu, čuo se samo lom. Onako sneni izletjeli smo u majicama kratkih rukava vidjeti što se događa. Josip i Alen, koji su imali posjekline na rukama, uspjeli su dozvati kapetana koji je vrlo brzo zaustavio brod, a ja sam zvao pomoć na 112 - rekao je Šemso.
Ribiči zadobili lakše ozljede
Kapetan Linza i njegova posada pomogli su ozlijeđenim ribičima koji su zadobili lakše povrede. Ivica Franić kaže da su svi ribiči bili praktički uvučeni sa svojim brodicama u šumicu i da mjesto na kojem su spavali nije ni blizu plovnog puta kojim se kreću veliki riječni brodovi. Inače, ribiči u ovo doba godine na Dunavu najčešće love smuđ, ribu koju se naziva riječnim brancinom.
Još ne znaju koji je uzrok nesreće
U vukovarskoj Lučkoj kapetaniji još ne znaju točan uzrok nesreće.
- Zasad mogu samo pretpostaviti da se kapetan oslonio na radarsko navođenje po izuzetno gustoj magli, a to baš i nije najpouzdanije sredstvo za navigaciju. Linz je definitivno skrenuo s kursa, a utvrdit ćemo razloge koji su do toga doveli. Naše Vijeće za prekršaje, koje ima ovlasti suda, procijenit će što se dogodilo i donijeti odgovarajuće mjere. Moguće je kazniti brodara do 300.000 kuna, ali i kapetanu oduzeti licence za upravljanje brodovima - rekao nam je lučki kapetan Ivan Barović.
U ponedjeljak oko podneva brod Linz se dovezao do sidrišta Luke Vukovar, gdje će Vijeće za prekršaje Lučke kapetanije saslušati kapetana.