Najljepši dio božićnih blagdana okupljanje je obitelji oko božićnog ručka - evo što se tradicionalno jede u različitim krajevima Hrvatske, uz recepte i savjete za pripremu objeda u kojem će svi uživati
Božićni ručak za najmilije: Evo recepata za janjetinu s povrćem, pečenu patku, istarski žgvacet...
Najljepši dio božićnih blagdana, zbog kojega sav posao oko priprema dobije pravi smisao, okupljanje je obitelji oko božićnog ručka. U mnogim krajevima kontinentalne Hrvatske, odnosno u Hrvatskom zagorju, pa i u Slavoniji, uvriježilo se da se taj dan jedu patka ili purica s mlincima.
POGLEDAJTE VIDEO: Savjeti za savršenu puricu
Pokretanje videa...
Uz patku i mlince često se servira i francuska ili ruska salata, no može to biti i bilo koja druga vrsta salate, od zelene, radiča, cikle i slično. U nekim krajevima u unutrašnjosti patka se pekla i na crvenom kupusu, koji je tad bio prilog uz meso.
U dijelu Istre oko Pazina na Božić se peku pijetao i teletina s krumpirom, a jedan od specijaliteta su i fuži sa šugom od kokoši (tjestenina sa saftom od kokoši) ili istarski žgvacet (razlika je u postupku pripreme). Za predjelo se jedu ombolo (vrsta sušenog mesa) i domaće kobasice s kiselim kupusom.
U Dalmaciji se, pak, uglavnom jela mlada janjetina, najčešće pečena, s krumpirom ili zeljem na lešo (s krumpirom, malo češnjaka i preliveno maslinovim uljem), a jedna od verzija blagdanskog jela je i lonac od mlade janjetine s povrćem. Riječ je o skromnijoj verziji bosanskog lonca. Priprema se i tuka (purica) i pašticada.
Ličani peku janjetinu s krumpirima, a na stolu se nađe i sarma. Slavoncima će se na blagdanskom stolu najčešće naći pečena svinjetina ili piletina.
Fuži sa šugom od kokoške
Sastojci: tijesto: 500 g brašna, 2 jaja, prstohvat soli, žlica ulja; šugo od kokoške: 1/2 kg luka, 2 češnja češnjaka,1 dl maslinova ulja, kokoška (1 kg) narezana na manje komade, sol, papar, 3 dl soka od rajčice
Postupak: Napravite tijesto za fuže od navedenih sastojaka i oblikujte ih pomoću štapića od ražnjića ili drške od kuhače. Stavite kuhati u vrelu vodu 10-ak minuta. Za šugo na maslinovu ulju pirjajte luk i dodajte piletinu. Podlijte umakom od rajčice i mesnim temeljcem ili vodom. Pirjajte 1,5 sati, posolite i popaprite te sjedinite s fužima.
Pečena patka na mediteranski način
Sastojci: 1 patka, 2 režnja češnjaka, 1 žlica brašna, 15 zelenih maslina, sol; Marinada: 300 ml vina, 3 žlice maslinova ulja, 2-3 limunova soka, papar, majčina dušica
Priprema: Očišćenu patku posolite i natrljajte nasjeckanim češnjakom. Vino, ulje, limunov sok, papar i majčinu dušicu pomiješajte pa prelijte patku i ostavite je da odstoji 1 sat.
Izvadite je iz marinade i stavite na malo zamašćeni lim za pečenje. Pecite na 225°C i često je zalijevajte marinadom. Prema potrebi dolijevajte i vode. Pečenu patku izrežite na komade i stavite na zagrijani tanjur. U sok od pečenja umiješajte brašno razmućeno s malo vode i maslinova ulja, kratko prokuhajte, pa umak prelijte preko mesa.
Punjena patka na zagorski način
Sastojci: 1 patka, 350 g bijeloga kruha, 50 g slanine, 2 luka, 1 pačja ili pileća jetrica, 100 ml mlijeka, 50 g kuhanoga graška, 2 jaja, 3 žlice masti, 2 žlice krušnih mrvica, 2 žlice soli
Priprema: Patku posolite iznutra i izvana. Kruh narežite na kockice te ga prepržite u tavi do zlatne boje. Stavite ga u dublju zdjelu i zalijte mlijekom. Na tavi prepržite slaninu, luk i jetrica. Kruh malo ocijedite od mlijeka, dodajte kuhani grašak, prepržene luk, slaninu i jetrica te jaja i mrvice. Lagano promiješajte da dobijete malo čvršću smjesu. Njome napunite patku, otvore zatvorite štapićima za ražnjiće, dobro namastite i stavite peći na 230°C. Često podlijevajte sokom od pečenja. Pecite 90-ak minuta.
Pečena teleća rebra s krumpirima
Sastojci: 500 g telećih rebara, 1 kg krumpira, 1 mrkva, 2 režnja češnjaka, 1 paprika, 1 luk, 80 ml ulja, sol, ružmarin
Priprema: Meso operite, posušite, natrljajte solju i stavite u lim za pečenje. U lončiću zagrijte ulje pa prelijte po mesu. Pospite ružmarinom, prekrijte aluminijskom folijom i stavite peći 15-ak minuta na 250°C, pa smanjite na 180°C. U međuvremenu očistite i narežite (ako su veći) krumpire i drugo povrće. Kad je meso napola pečeno, nakratko ga izvadite. U lim stavite krumpire s povrćem. Malo posolite i polijte uljem. Vratite meso na krumpire, dodajte šalicu vruće vode i ponovno prekrijte folijom. Pecite oko sat vremena, pola sata na donjoj rešetki, a onda dignite na srednju.
Lonac od janjetine s povrćem
Sastojci za 4 osobe: 1,5 kg janjetine (plećka i rebra), korjenasto povrće (mrkva, celer, peršin), 8-10 manjih krumpira, češnjak, lovorov list, 3 luka, malo maslinova ulja, sol, papar, svježi list peršina
Priprema: Prije kuhanja operite janjetinu da isperete sve sitne kosti. Posložite meso u dublji i širi lonac. Ogulite mrkvu, luk, celer, peršin, narežite ih na krupne komade i posložite po janjetini. Dodajte sol, lovor, papar i malo maslinova ulja te stavite kuhati. Voda treba biti što hladnija, a kuha se na slabom plamenu, oko 45 minuta. Janjetinu treba kuhati pomalo, vrlo sporo i u pravilu nije potrebno dodavati puno začina. Pjenu koja se pojavi na vrhu pokupite žlicom. Janjetinu možete poslužiti s kuhanim krumpirom i šalšom od rajčice.
Rolada od odojka s nadjevom
Sastojci: oko 2 kg otkoštenih prsa od odojka, 5 šnita staroga kruha, 2 šnite mesnate slanine, zagrijano mlijeko po potrebi, po nekoliko grančica svježeg timijana i peršina, 1/4 žličice češnjaka u prahu, sol, papar, 5 žlica ulja, 150 ml svijetlog piva
Priprema: Na tavi prepržite na sitne komade nasjeckanu slaninu i dodajte u zdjelu s natrganim kruhom. Dodajte sol, papar, češnjak u prahu te nasjeckani timijan i peršin. Malo pomalo ulijevajte zagrijano mlijeko i miješajte da od kruha nastane gusta smjesa kojom ćete nadjenuti prsa od odojka. Odojak posolite sa svih strana i stavite nadjev te zarolajte. Zavežite kuhinjskim konopcem kako bi rolada zadržala oblik tijekom pečenja. Stavite u namašćenu keramičku posudu za pečenje i prelijte pivom. Pecite na 170°C uz povremeno okretanje oko 2 sata ili dok meso ne bude u potpunosti pečeno. Pečenu roladu izvadite na kuhinjsku dasku, uklonite konopac i ostavite da odstoji desetak minuta prije rezanja.
Istarski žgvacet
Sastojci: 60 dag kokošjeg ili pilećeg mesa, 2 veće glavice luka, 40 dag pasate (ili domaće šalše), 1 dl maslinova ulja, 2-3 režnja češnjaka, peršin, majčina dušica, lovor, ružmarin, sol, papar, 2 dl vina, malo vode
Priprema: Kokošje ili pileće meso narežite na veće komade. Luk i češnjak sitno nasjeckajte. U posudi zagrijte maslinovo ulje, pa prvo popržite komade mesa da se zarumene. Tad mesu dodajte nasjeckani luk, promiješajte i pirjajte dok sva tekućina ne zavrije. Podlijte vinom, posolite, popaprite, poklopite i nastavite pirjati na slabijoj vatri dok se luk ne pretvori u staklastu masu. Tad dodajte narezanu rajčicu, pasatu ili domaću šalšu, pa češnjak i još jednom promiješajte. Nastavite pirjati dok se sastojci ne povežu. Po potrebi, možete još malo podlijevati vinom i vodom ili pilećim temeljcem. Pred kraj dodajte začine. Žgvacet je gotov kad se šugo oko mesa dobro zgusne.
Poslužite s palentom ili fužima.
Purica s mlincima
Sastojci: 1 purica ili puran (oko 3,5 kg), 460 g luka, 2 mrkve i pola naranče, malo svinjske masti, malo soli, 500 g mlinaca
Priprema: Puricu dobro nasolito i namastite dan ranije. Stavite je u dublji lim s komadima povrća i podlijte s 500 ml vode. Pecite na 200°C stupnjeva oko jedan sat i nakon toga okrenite. Pecite je još dva sata, a zatim 15 minuta prije kraja pečenja temperaturu pećnice pojačajte na 230-240°C stupnjeva, kako bi se purica dobro zažarila.
Mlince natrgajte na manje komade, stavite ih u lonac i prelijte slanom ključalom vodom. Poklopite ih i ostavite stajati nekoliko minuta dok ne omekšaju. Povremeno ih promiješajte i potom ocijedite. Masnoću na kojoj se pekla purica zagrijte, stavite na nju mlince i ostavite da se sve dobro poveže. Dodatno začinite po ukusu.
Pašticada ‘na brzinu’
Sastojci (za 8 osoba): Špikovanje: 2 kg junećeg buta, 100 g mrkve, 4 režnja češnjaka, 100 g kiselih krastavaca, 50 g pancete, 5-6 klinčića; Marinada: 1 l vode, 2 dcl vinskog octa, 200 g mrkve, 4 režnja češnjaka, 100 g crvenog luka, 150 g jabuka, 50 g korijen celera, 50 g korijen peršina, lovorov list, klinčić, peršin list; Kuhanje: 2,5 dcl maslinova ulja, 2,5 dcl biljnog ulja, 0,5 l crnog vina, 1 dcl prošeka, 1,5 l goveđeg temeljca, sol, papar
Priprema: Očistite povrće, narežite na štapiće i nožem napravite udubinu u mesu u koju ćete puniti povrće i pancetu. Dodajte nekoliko klinčića. Za marinadu očistite povrće i narežite na veće komade, prekrijte preko mesa te dolijte vodu i ocat. Ostavite 48 sati da se meso marinira. Potom meso procijedite i dobro posušite.
Prepržite ga na malo ulja sa svih strana da uhvati finu koricu. Izvadite ga na pladanj i na istoj masnoći prepržite povrće iz marinade. Kad malo zažuti, dodajte dvije žlice koncentrata od rajčice, prepržite i vratite meso. Podlijte s crnim vinom, a kad ishlapi, podlijevajte temeljcem dok se meso ne skuha. Začinite solju i paprom.
Kad je meso gotovo, izvadite ga ponovno na pladanj. Iz umaka izvadite lovor list i umak protisnite kroz cjedilo ili štapnim mikserom dobro usitnite kako biste dobili fini gusti umak. Dodajte suhe šljive i vratite kuhati desetak minuta. Meso narežite na kriške pa prelijte umakom od kuhanja. Uz pašticadu servirajte domaće njoke i suhe šljive.
Janjeći kotleti
Sastojci: 1 kg janjećih rebara, sol, ružmarin, 1/2 žličice sušene mente, šareni papar u zrnu, 300 g krumpira, 200 g mrkve, 300 g kelja pupčara, maslinovo ulje
Priprema: Rebrima odstranite meso s jedne strane pa premažite solju, začinite ružmarinom, mentom, šarenim zrnima mljevenog papra i maslinovim uljem. Kratko zapecite u ulju na tavi pa posložite u posudu za pečenje i stavite u pećnicu na 200°C. Ogulite krumpire i očistite povrće, izrežite na ploške i posložite nakon 20 minuta na dno posude pokraj mesa. Po potrebi dolijte još vode ili bijelog vina, pa ‘grilajte’ još 20 minuta, na najvišoj rešetki pećnice.
Odojak omotan slaninom s povrćem
Sastojci: 200 g cherry rajčica, 200 g mini šampinjona (prepolovljenih), 2 žute paprike narezane na trakice, 1 manja butternut tikva (oko 300 g), 2 glavice brokule, 2 veća luka, 60 ml maslinova ulja, sol i papar, 300 g slanine, 600 g filea odojka
Priprema: Zagrijte pećnicu na 250 stupnjeva. U lim na papir za pečenje poslažite u redovima povrće. Pokapajte ga maslinovim uljem, posolite i popaprite. Na dasku poslažite slaninu jedan komad do drugog i stavite na nju file - posolite i popaprite meso te zamotajte u slaninu i postavite tako zamotano na povrće na sredinu lima.
Pecite oko 45 minuta, odnosno dok meso i povrće ne budu pečeni. Pečeno meso i povrće izvadite iz pećnice i ostavite 10 minuta da se odmori pa meso narežite na komade od otprilike 2-3 cm širine. Poslužite toplo, a oko svakog komada mesa stavite nekoliko komadića povrća i poslužite uz svježu sezonsku ili francusku salatu.
Francuska salata
Sastojci: 450 g zamrznutoga graška, 450 g krumpira, 450 g mrkve, 400 g kiselih krastavaca, 5 jaja, 300 g majoneze, 1 vrhnje kiselo, 1 žličica senfa, sol i papar
Priprema: Povrće skuhajte zasebno, kako biste bili sigurni da nešto neće biti prekuhano, a nešto pretvrdo. Skuhajte jaja. Potom sve sastojke koji se trebaju sjeckati nasjeckajte na podjednake komadiće. Pomiješajte s majonezom, vrhnjem i začinima te stavite u hladnjak.