Prošloga su tjedna u Brazilu nestali britanski novinar Dom Phillips i lokalni stručnjak Bruno Pereira, dok su izvještavali iz dalekoga dijela amazonske prašume u kojemu vlada bezakonje, a koji se nalazi u blizini granice s Peruom
Blinken: Ugrožena je medijska sloboda u Latinskoj Americi
Američki državni tajnik Anthony Blinken kritizirao je pokušaje gušenja slobode medija u nekoliko latinoameričkih država, rekavši da Sjedinjene Države nastoje povećati zaštitu medija u regiji u kojoj je zabilježeno najviše ubojstava novinara.
Govoreći na događaju posvećenom slobodi medija uoči Samita Amerika, skupa na kojemu bi se trebalo raspravljati o gospodarskim problemima i migracijama, Blinken je rekao da vlade u toj regiji primjenjuju zakone i nadzor kojima je svrha ugušiti slobodu medija i zastrašiti novinare.
Izdvojio je Kubu, Nikaragvu i Venezuelu, tri zemlje koje je predsjednik Joe Biden isključio sa samita jer nisu demokratske, te rekao da je čin neovisnoga novinarstva u tim zemljama zločin.
"Nijedna regija u svijetu nije opasnija za novinare", rekao je Blinken dodavši da je ove godine na zapadnoj hemisferi ubijeno najmanje 17 medijskih radnika, navodeći podatke UNESCO-a o ubijenim novinarima.
Prošloga su tjedna u Brazilu nestali britanski novinar Dom Phillips i lokalni stručnjak Bruno Pereira, dok su izvještavali iz dalekoga dijela amazonske prašume u kojemu vlada bezakonje, a koji se nalazi u blizini granice s Peruom.
"Takvi su zločini prisutni jer ljudi koji ih zapovijedaju i provode rijetko za njih odgovaraju. Time se poručuje da se ti napadi mogu nekažnjeno nastaviti", rekao je Blinken.
Kritizirao je i Salvador.
"Vlade se služe zakonima kojima guše slobodu izražavanja, kao što smo vidjeli u nedavnom nizu amandmana koje je usvojio Salvador u ožujku i travnju ove godine", dodao je Blinken.