Ujednačavanje školarina na fakultetima Sveučilišta u Zagrebu rezultiralo je rastom cijena, a nova pravila najteže su pala studentima PMF-a. Skuplji su i ECTS bodovi
Bjeliš: Neće svi biti zadovoljni, ali vodila nas je pravednost
Senat Sveučilišta u Zagrebu odlučio je 11. rujna o ujednačavanju sustava participacija u troškovima studija redovitih studenata na višim godinama. Rektor Aleksa Bjeliš priznao je kako neće svi biti zadovoljni s novim modelom, ali da su se vodili idejom pravednosti koja bi trebala izgledati ovako: studenti koji ne postignu 55 ili više ECTS bodova, morat će platiti svaki bod koji im nedostaje 120 kuna. Na tehničkim, prirodoslovnim i biotehničkim studijima bod će biti 140, a na umjetničkim i biomedicinskim 160 kuna. Razlike u cijeni, tvrde, nužne su jer skuplji fakulteti moraju osigurati više materijalnih sredstava za provođenje studija, poput laboratorijske opreme. Pravo upisa na višu godinu imat će samo studenti koji su položili manje od 30 ECTS-a pa bi školarine na društveno-humanističkim područjima biti 7.200 kuna, na prirodnim 8.400, a na biomedicinskim 9.600 kuna.
Ova odluka najteže bi mogla pasti studentima PMF-a koji su zbog zahtjevnosti fakulteta imali upola niži prag za upis u višu godinu, 16 ECTS-a. Sveučilište je odlučilo da će zbog toga primjenu ove odluke na PMF-u odgoditi na godinu dana.
Rektor Bjeliš smatra kako države općenito neće još dugo moći subvencionirati školarine, piše tportal.