Obavijesti

Tech

Komentari 30

Budućnost svog zdravlja moći ćete vidjeti za 25.000 dolara

Budućnost svog zdravlja moći ćete vidjeti za 25.000 dolara
1

Craig Venter pokrenuo je startup kojim namjerava nuditi futurističke zdravstvene testove, ne bi li otkrio potencijalne uzroke bolesti i prije, nego se bolesti razviju

Tehnologija bi nam u skoroj budućnosti trebala još više unaprijediti zdravstvene mogućnosti. Sve bliže su dani individualnih dijagnosticiranja zahvaljujući snažnim računalima koji će u kratkom vremenu moći izračunati cijeli genom svakog pacijenta. 

Vizionar biotehnologije Craig Venter pokrenuo je startup Human Longevity (Dug život čovjeka), kojim namjerava korisnicima nuditi futurističke zdravstvene testove i nalaze, ne bi li otkrio potencijalne uzroke bolesti i prije, nego se bolesti razviju. Poput, otkrivanja rizika na Alzheimerovu bolest. No, svoj set futurističkih liječničkih pregleda i testova bi i skupo naplaćivao, pogled u budućnost vlastitog zdravlja stajao bi čak 25.000 dolara

Luksuzna usluga uključivala bi sve moguće sofisticirane testove od sekvenciranja genoma do snimanja mozga. 

Za sad još ne obećavaju da bi testovi pomogli u sigurnim dijagnozama potencijalnih budućih bolesti. Program Human Nucleus samo nudi uslugu istraživanja za bogate klijente i da budu bolje upoznati sa stanjem svog tijela. 

Ali, nadaju se da će s vremenom prikupiti dovoljno klijenata, a time i dovoljno podataka za uspoređivanje, kako bi se sigurnije moglo povezivati slijedove DNK s bolestima ili strukture mozga s Alzheimerovom bolesti. 

Testovi od 25.000 dolara bi specifično sadržavali sljedeće usluge: 

Dvije vrste sekvenciranja cijelog DNK koda. To uključuje sekvenciranje vlastitog genoma, kao i genoma mikroba koje žive u tijelu. Testovi krvi mjere širok raspon metaboličkih sadržaja u tijelu 'pacijenta', ali i mikroba. Za snimanje kardiovaskularnog sustava koristili bi metodu 4D ehokardiografije, koja snima trodimenzionalne oblike srca. Tu je i tehnika mjerenja membrane krvnih stanica. 

Korisnici na uslugu dobivaju i snažan skener magnetske rezonancije. Skeniranjem se otkrivaju najsitniji dijelovi mozga, uključujući i stanje krvnih stanica u mozgu. Posebnom metodom snimaju i trodimenzionalnu sliku tijela koja može otkriti sve masne naslage u tijelu, kao i potencijalno otkrivanje malenih tumora, koji se potom mogu puno sigurnije ukloniti, nego kada se uoče kasnije. 

Na kraju korisnik dobije detaljni personalizirani plan preporuke terapije, koja je potom spremna za upućivanje liječniku opće prakse ili privatnom liječniku kojeg korisnik odabere. 

No, mnogi liječnici skeptični su prema takvim testovima i projektima. Za sada cijeli je projekt tek skupa usluga za bogate klijente, te znanstvena verzija spa vikenda u nekom resortu. No, s vremenom bi ovakva istraživanja i testiranja mogla doći i do znanstvenih otkrića, možda i zdravstvenog sustava budućnosti. 

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 30
Velika promjena na Facebooku, Zuckerberg odlučio ugasiti fact checkere: 'Previše su pristrani'
'RADUJEMO SE OVOME'

Velika promjena na Facebooku, Zuckerberg odlučio ugasiti fact checkere: 'Previše su pristrani'

Kritičari, uključujući Real Facebook Oversight Board, upozorili su da ove promjene predstavljaju "odstupanje od razumnog i sigurnog pristupa moderiranju sadržaja" te ih nazivaju "političkim dodvoravanjem."
Kineska firma napravila hibridni auto, a u gepeku - helikopter!
PRVI AUTO S HELIKOPTEROM

Kineska firma napravila hibridni auto, a u gepeku - helikopter!

Xpeng AeroHT predstavio je automobil koji ima šest kotača, izgleda futuristički, koristi revolucionarnu bateriju, ali ima i nesvakidašnju dodatnu opremu
Telemach među prvima testirao 5,5G, u Zagrebu postigli brzinu skidanja od ogromnih 10 Gbit/s
RAZVOJ MREŽE

Telemach među prvima testirao 5,5G, u Zagrebu postigli brzinu skidanja od ogromnih 10 Gbit/s

Ključne prednosti 5.5G tehnologije su još niža latencija i znatno veća učinkovitost u smislu potrošnje energije, a sve to zahvaljujući umjetnoj inteligenciji koja postaje sastavni dio mrežne infrastrukture.