DRŽAVA PREUZIMA: Financiranje udruga za zaštitu potrošača Ministarstvo gospodarstva je ukinulo, a najavilo je natječaje za projekte
Bez budžeta: Savjetnici za potrošačka prava su na burzi
Baka starija od 80 godina dobila je račun za telefon veći od 90.000 kuna zbog poziva na vruće linije koje počinju brojem 060. Pozivi su se sami uspostavljali, prekidali i ponovno uspostavljali.
Slučaj otprije 10-ak godina prepričao nam je Igor Vujović, predsjednik Društva Potrošač.
- Tih godina imali smo poplavu prevara preko 060 brojeva. Izborili smo se za to da teleoperateri moraju zaštititi potrošače od zloporabe trećih osoba i da se pozivi prema 060 brojevima prekidaju nakon jednog sata – govori Vujović.
Svima smanjuju račune
Podsjeća i da su natjerali teleoperatere da pozive naplaćuju po sekundi.
- Naplaćivali su 65 sekundi razgovora kao dvije minute i uvjeravali da ne mogu obračunavati pozive po sekundama. Danas svi plaćamo sekunde razgovora - kaže Vujović.
I na kolektivnoj tužbi za kredite u švicarskim francima supotpisan je Ilija Rkman, sad već umirovljeni pionir borbe za potrošačka prava.
Politika je podupirala zaštitu potrošača i na godinu bi podijelili i 25.000 besplatnih savjeta.
Danas je civilni sektor zaštite potrošača na koljenima. Prvi put ove godine nije bilo natječaja za dodjelu novca savjetovalištima u Zagrebu, Osijeku, Puli, Splitu, Dugoj Resi i Varaždinu te su savjetnici završili na burzama. Obišli smo i savjetovališta u Puli i Osijeku, koja su do lani bila iznimno aktivna, a danas rade nekoliko sati na tjedan. Volonterski.
I Vujović je u Zagrebu na burzi rada, a u Bruxelles ga zovu da kreira potrošačku politiku EU.
Sustav smo gradili po uzoru na Njemačku i Veliku Britaniju. Na dan Međunarodnog dana zaštite potrošača ukratko predstavljamo njemačku krovnu potrošačku organizaciju Verbraucherzentrale Bundesverband.
Imaju 16 centara i 26 organizacija, a financira ih Federalno ministarstvo pravde i zaštite potrošača. Centrale dobivaju novac i od drugih državnih i lokalnih institucija.
Daju do 70.000 kuna
Budžet im je 2017. bio 37,3 milijuna eura ili oko 277 milijuna kuna. Imaju 2180 zaposlenika, a na godinu prime oko 200.000 pritužbi.
Hrvatska je lani imala šest savjetovališta s 19 savjetnika. Ministarstvo gospodarstva ih je od 2005. do 2017. kroz natječaje financiralo sa 16 milijuna kuna. Lani su dobila još 1,2 milijuna kuna, dijelom i od Grada Zagreba te Ministarstva financija.
Ministarstvo gospodarstva za 2019. predvidjelo je 1,4 milijuna kuna za zaštitu potrošača. Na natječajima će udrugama s inovativnim projektima za edukaciju i informiranje potrošača dijeliti između 20.000 i 70.000 kuna.