Inkontinencija je tegoba o kojoj se čita, potajno istražuje i o kojoj se malo priča. Većina smatra da je povezana sa starenjem, međutim ova se tegoba susreće u svim životnim dobima.
Bez briga sigurno koračajte opuštenom stranom života
Zapravo, jedna od deset osoba se suočava s tegobom inkontinecije. Potrebno je shvatiti da inkontinencija ima višestruki utjecaj na život te da uz fizičku postoji i psihička komponenta zbog koje se oboljeli zatvaraju u sebe i ne žele svoje probleme podijeliti sa svojim bližnjima, niti se posavjetovati s obiteljskim liječnikom.
Mnoge osobe pogođene ovim problemom gube interes za održavanjem aktivnog društvenog života, često su shrvane depresijom i tjeskobom zbog nemogućnosti kontroliranja osnovnih tjelesnih funkcija. Aktivnosti u životu s inkontinencijom postanu ograničene, mijenja se kvaliteta života, a narušeni su bliski i intimni odnosi s partnerom, obitelji i prijateljima, što dodatno pojačava osjećaj otuđenosti, depresije i osamljenosti. Čak i najobičnije stvari poput kašljanja, kihanja, trčanja za autobusom, plivanja ili igranja s djecom - postaju nepremostiva prepreka, kao i odlazak na posao, posjet prijateljima, odlazak u kino. Zazire se i od tjelesne intimnosti s partnerom da se ne bi dogodilo ono najgore i da se ne osjeti miris urina. Takvi strahovi i osjećaj poniženja razarujuće djeluju na dostojanstvo i samopouzdanje. Ponekad izgleda da je cijeli život prekinut radi problema s inkontinencijom. Također, osobe s tegobama neprestano se nalaze na oprezu, pod stresom te u neprekidnom strahu od mogućih nezgoda na javnim mjestima. Sve navedeno naprosto uzrokuje stalnu potrebu za kontroliranjem njihova stanja, kako na praktičan, tako i na psihološki način, uključujući neprestano planiranje, specifično ponašanje, izbjegavanje aktivnosti, što ih sve dijeli i udaljava od priznavanja problema i traženja pomoći, dok je tu naravno neprestano prisutan i strah od stigmatizacije.
Ponekad, osobe oboljele od inkontinencije, jednostavno ne znaju na koji način potražiti pomoć, niti gdje započeti, dok je njihovo mentalno zdravlje iz dana u dan sve opterećenije i pogođenije tim stanjem, a uključuje i osjećaj beznađa i neopisivu tjeskobu. Osobe koje se suočavaju s inkontinencijom oblikuju svoj cijeli život oko tegobe i prevencije nezgoda uzrokovanih oslabljenim mjehurom, uključujući gotovo sve fizičke aktivnosti.
Često ne traže pomoć, jer misle da pomoći nema i da je njihovo stanje trajno. To je daleko od istine, jer do 80% tegoba s inkontinencijom može biti uspješno liječeno, ukoliko se potraži pomoć. Izbjegavanjem otkrivanja problema, može se posegnuti za neadekvatnim pomagalima i rješenjima, koja mogu dovesti do daljnjeg narušavanja kako fizičkog, tako i psihičkog zdravlja.
Kako bi se osoba uspješno nosila s problemima uzrokovanih inkontinencijom, preporučuje se:
- otvoreni razgovor s liječnikom koji može kvalitetno dijagnosticirati stanje te savjetovati dodatna pomagala koja omogućuju zaštitu, bezbrižnost i diskreciju;
- sustavna tjelovježba, koja će ojačati mišiće zdjeličnog dna i omogućiti veću kontrolu nad funkcijom mokraćnog mjehura. Jedan od učinkovitih načina za minimiziranje ili sprječavanje istjecanja urina su i vježbe za mišiće zdjeličnog dna, zaustavljanje mokrenja i za potporu zdjeličnog dna;
- pravilna prehrana s mnogo svježeg voća i povrća, te izbjegavanje alkohola, čaja, kave i smanjivanje prekomjerne težine. Preporučuje se konzumiranje češćih i manjih obroka, te 8 do 10 čaša vode na dan. Svakom obroku trebalo bi dodati lisnato zeleno povrće i ograničiti unos margarina, majoneze, kolača, voćnih sokova, crvenog mesa i kofeina;
- prakticiranje tehnika za opuštanje i relaksaciju - dugoročno funkcioniranje pod stresom uzrokuje napetost koja postaje automatska navika koje se može biti teško riješiti. Kako biste se oslobodili nakupljenog stresa savjetuje se prakticiranje dostupnih samorazvojnih tehnika (tehnike ritmičkog disanja i ostale dostupne tehnike relaksacije) koje utječu na smanjenje anksioznosti, depresije, stresa i ostalih destruktivnih stanja;
- korištenje odgovarajućih pomagala (ulošci, gaćice i pelene) koja su prilagođena za upijanje urina te odstranjuju neugodne mirise. Primjerice, Hartmann MoliMed® ulošci za inkontinenciju posebno su kreirani da mogu kvalitetno upiti urin te ukloniti neugodne mirise. Uz to, pružaju antibakterijsku zaštitu, a svojim su anatomskim dizajnom savršeno su prilagođeni ljudskom tijelu. Prozračni materijali MoliMed® uložaka iznimno ugodni i nježni za kožu. pH neutralni Dry Plus sloj osigurava brzo upijanje i zadržavanje tekućine što smanjuje mogućnost iritacije i crvenila kože.
FOTO Od Dvornikovih do danas: Evo kako se Ella mijenjala kroz godine i koje je frizure 'furala'
FOTO Snijeg zameo Hrvatsku! Pogledajte kako izgledaju ceste. Zbog mećave su zatvorili dio A1
FOTO Tamia Šeme je pobjednica 11. sezone Supertalenta: Evo tko je sve odnio tu titulu prije nje...