Ministarstvo je odobrilo Splitu investicije u iznosu od 4 milijuna eura za neophodne potrebe koje će povećati kvalitetu zdravstvene zaštite, započeo je Beroš
Beroš iz Splita: Svjesni smo disfunkcionalnosti zdravstvenog sustava, ali mi tražimo rješenja
Obilježavanje Dana Kliničkog bolničkog centra Split započeo je obilaskom četiriju uređaja kupljenih iz Nacionalnog plana otpornosti i oporavka, nakon čega je održana konferencija za medije na kojoj su govorili ministar zdravstva Vili Beroš i ravnatelj KBC-a Split Julije Meštrović.
Potom će se u velikoj predavaonici Firule održati svečana sjednica Stručnog vijeća na kojoj će se prikazati plan razvoja KBC-a u ovoj godini te dugoročni razvojni projekti.
- Ministarstvo je odobrilo Splitu investicije u iznosu od 4 milijuna eura za neophodne potrebe koje će povećati kvalitetu zdravstvene zaštite - započeo je Beroš.
POGLEDAJTE VIDEO:
Ravnatelj splitskog KBC-a je najavio kako će ove godine imati puno projekata. Dodao ja kako su stigla četiri uređaja.
- Svjesni smo svih disfunkcionalnosti u zdravstvenom sustavu, lista čekanja, pozicija svih dionika u društvu i zdravstvu, ali nudimo i tražimo rješenje. Reforma je utemeljena - rekao je Beroš.
- Odlučnost administracije ili jednog ministra nije presudna, potrebna je odlučnost svih nas skupa i svatko treba dati svoj doprinos, od ministarstva, djelatnika i pacijenata - njih poziva na razumijevanje. Zdravstveni sustav je zanemarivan desetljećima - rekao je.
Rekao je kako ga liste čekanja najviše bole jer se odnose na sudbinu pacijenata.
- Od kad sam na čelu ministarstva odgovorili smo na pandemiju, ulovili smo se u koštac sa svim ložim disfunkcionalnostima, uključujući liste čekanja - rekao je te dodao kako je svjestan položaja određenih zdravstvenih djelatnika.
- Zajedno se moramo boriti za bolje materijalne uvjete, ne samo liječnika, nego svih dionika zdravstvenog sustav, ali prvi i osnovni interes je interes hrvatskih pacijenata, oni su mi na prvom mjestu. To nije floskula, borimo se svakodnevno da utemeljimo bolji zdravstveni sustav na dobrobit pacijenata, mi smo tu zbog njih - kaže Beroš
Osvrnuo se na aktualnu temu plaća zdravstvenih djelatnika u Hrvatskoj u odnosu na one u Sloveniji.
- Teško je boriti se protiv svega i za istinu ako iz dan u dan u medijima se namjerno ili slučajno tjeraju neke druge informacije. Evo jedan element koji mi je doista na duši. Bilo je govora ovih dana kako su u Sloveniji, neko je spominjao čak sedam puta veće plaće nego u RH. Istine radi ja vam moram pročitati informacije koje sam jučer dobio. Plaća specijalizanta u Sloveniji veće, a prosječna je 1674 eura, dok je u RH 1533 eura. To smo detektirali kao problem te ga rješavamo - rekao je Beroš.
- Kada je riječ o plaćama specijalizanta u RH je prosječna plaća 2797 eura, a u Sloveniji 2232 eura. Plaća subspecijalista u RH je 2965 eura, a u Sloveniji 2797 eura - naveo je Beroš te dodao kako su mu pacijenti na prvom mjestu.
Možete li nam objasniti ugovore koji se potpisuju sa specijalizantima?
- Država educira studente da završe medicinski fakultet da bi liječili građane. U drugom koraku država financira specijalizacije istih liječnika da bi ih usavršila u pojedinom području ne da odlaze van nego da liječe hrvatske građane - rekao je Beroš te dodao ako specijalizant ode prije reda mora vratiti troškove obrazovanja te da to isto traži i Europska komisija.
Nedavnim zdravstveno-inspekcijski nadzorom u KBC-u Split je utvrđeno 12 prekršajnih postupaka, 18 težih povreda obveza iz radnog odnosa: 15 za rad bez odobrenja i rad izvan ustanove tijekom radnog vremena te tri za odsutnost s posla u radno vrijeme.
- Još nismo dobili inspekciji nalaz. Kada ga dobijemo, postupit ćemo prema Zakonu o radu, najvjerojatnije disciplinski - kazao je ravnatelj Meštrović.