Bankari su spremni na nagodbu i žele odštetu, a ako ne bude po njihovu, prijete bijegom iz zemlje, uskratom kredita vladi i sudovanjem. U Franku kažu: Neka idu, doći će drugi...
Bankari nam opet prijete: "Ili nagodba ili odlazimo iz zemlje"
Na mogućnost da vlada uvede porez na aktivu banaka kao protumjeru zbog tužbe, čelnik udruge banaka Zdenko Adrović reagirao je najavom kontrapoteza.
Adrović kaže da bi se hrvatske banke u tom slučaju vratile pod skute banaka majki, u matičnim državama, pa bismo u tom slučaju ovdje umjesto Zagrebačke, Privredne i drugih banaka imali poslovnice Intese, Unicredita i drugih banaka.
- Vlasnici bi, teoretski, možda čak mogli spojiti domaće banke sa svojim bankama te bi time ovdje nestale banke u obliku pravnih osoba i ostale bi samo poslovnice. Poslovnice u tom slučaju ne mogu biti aktivne ni u financiranju države. Teško će onda biti financirati i druge elemente. A to bi sigurno značilo da će biti bitno osiromašena ponuda svih kredita u praksi - rekao je Zdenko Adrović, čelni čovjek udruge banaka.
Prepiska hrvatske vlade i Europske komisije nije poznata, kao ni zahtjevi banaka. Prema onome što je procurilo u javnost, banke traže do 3,8 milijardi kuna odštete zbog konverzije, i to iz proračuna, kroz porezne olakšice, smanjivanjem rezervacija za loše kredite ili izdavanjem državnih obveznica.
Banke, kažu naši izvori, mjesečno od hrvatske države ubiru milijardu kuna dobiti, pa bi, u slučaju povlačenja iz Hrvatske zbog 3,8 milijardi kuna, već u jednom kvartalu izgubile iznos koji bi nakog godina sudovanja mogle dobiti ako im sud ili arbitraža budu skloni - a to je vrlo upitno. U Americi, majci liberalnog kapitalizma, sud je zbog sličnih špekulacija kaznio Goldman Sachs s čak pet milijardi dolara. Hrvatske banke, s druge strane, u ovoj zemlji posluju sjajno - često puta na rubu zakona, pa i s one strane tog ruba - da je nemoguće povjerovati kako bi tako sočnu livadu prepustile drugima koji čekaju u koloni. Australske, ruske ili američke banke sigurno bi ušle na hrvatsko tržište.
- Banke prijete svim i svačim - kaže jedan naš sugovornik iz oporbe pa dodaje:
- Zašto onda nisu pobjegli iz drugih zemalja? Ovdje ekstra dobro zarađuju i imaju veliku štednju građana. O tim poslovnicama govore već godinama, nevezano za CHF. Plaše i prijete, prije građanima, a sad i državi. Pa najveću dobit imaju od poslova s državom!
- To je blef. Ako to učine, doći će ovdje druge banke - kažu nam u Udruzi Franak.
“Uostalom, njima tek dolaze teška vremena kad krene prekršajno kažnjavanje, a uskoro će i odluka Ustavnoga suda”, objavljeno je u Večernjem.