Odvjetnik Rafael Krešić, ne ulazeći u konkretni slučaj, objašnjava da je u slučaju prijenosa imovine, otežana naplata u kaznenim postupcima i blokada imovine osumnjičenog. Vlasnici 250 kvadrata su supruge
Bandić i njegov brat također prebacili stanove na supruge
Milan Bandić nije prijavio u imovinskoj kartici još jednu veliku promjenu. Ako pogledate njegovu imovinsku karticu, on je u biti beskućnik. Eventualno se može povući na imanje na Slavagori pored Samobora koja još glasi na njegovo ime. Ali u Zagrebu, gradu koji vodi 20 godina i u kojem živi, gradonačelnik nema ništa. Niti njegov brat Drago također.
U zemljišnim knjigama je vidljivo da je Milan Bandić prebacio vlasništvo penthausa u Bužanovoj od 125 četvornih metara na suprugu Vesnu. Supruga je inače u prosincu dala 720.000 kuna u gotovini za kupnju stana kćeri Ana-Mariji o čemu smo već pisali.
Pravni manevar: Ženo, evo ti stan
Ali pravni manevar u kojem se Bandić riješava imovine dosad nije bio poznat. U prosincu je bračnim ugovorom bračnim ugovorom prepustio supruzi Vesni stan koji je sam procijenio na 1,7 milijuna kuna.
Stan iste veličine, na istom, četvrtom katu je imao i njegov brat Drago.
Prema ugovoru, on je taj stan platio čak 332.000 eura sa spremištem i parkiralištem. Istražitelji USKOK-a su u utvrdili da je Drago samo formalni vlasnik, a da stan koriste Milan i njegova supruga.
Stanovi su spojeni.
USKOK je blokirao zato obojici imovinu, kao i druge stanove za koje je smatrao da su pravo vlasništvo Milana Bandića. No, sve blokade su skinute, jednom zbog pada dijela optužnice za utaju poreza, a druga zbog dugotrajnosti postupka protiv Bandića.
I Drago je sklopio bračni ugovor i od kraja prosinca je vlasnica stana Stana Bandić. Ukoliko bi USKOK ponovno pokušao blokirati tu imovinu, prijenosom vlasništva bi mu to bilo dodatno otežano. Kao i svakome tko se pokuša naplatiti od braće Bandić.
Odvjetnik Rafael Krešić nije htio ulaziti u ovaj pojedinačni slučaj, nego nam je komentirao što znači prepisivanje imovine na članove obitelji kada je vlasnik optužen ili mu prijeti sudska blokada imovine.
- Postoje dva objašnjenja zašto se imovina prepisuje na drugu osobu kako ona ne bi bila blokirana ili oduzeta. U slučaju da se tužitelj ne može naplatiti, onda se gleda imovina bračnog druga ili djece, a posebice se promatra ako je bilo darovnih ugovora. Ali u tom slučaju, tužitelj mora pokrenuti građansku parnicu protiv osobe na koju je imovina prenesena, a to je izuzetno dug i kompliciran proces. Mora dokazati da je ovršenik prebacio imovinu na drugu osobu s namjerom izbjegavanja blokade ili oduzimanje imovine. Drugi slučaj je kada se imovina blokira jer netko ne može dokazati podrijetlo novca kojim ju je stekao. I tada, ako je ona prebačena na člana obitelji, opet mora ići posebni dugotrajni i komplicirani proces - kaže odvjetnik Rafael Krešić.