Iako uskoro odlazi iz Microsofta, Steve Ballmer i dalje je vrlo energično govorio o kompaniji koju vodi od 2000., ali i o budućnosti za koju je jako bitno obrazovanje
Ballmer studentima u Zagrebu podijelio lekcije za budućnost
Microsoftov šef na odlasku Steve Ballmer rekao je na kraju svog boravka u Zagrebu kako ga je impresionirao premijer Milanović s kojim je razgovarao o tehnologiji, pogotovo u raznim dijelovima svijeta poput Kine. Ovo mu je prvi put da je u Hrvatskoj, a nada se da će uskoro doći i privatno.
Ballmer je u Hrvatsku stigao zbog velikih projekata kojima Microsoft nastavlja svoja ulaganja u zemlju. Velik naglasak stavili su na obrazovanje, a Ballmer je poručio kako je transformacija obrazovanja ključna za dugoročni uspjeh zemlje. Nakon razgovora sa Zoranom Milanovićem, s ministrom obrazovanja Željkom Jovanovićem potpisao je sporazum koji bi trebao poboljšati hrvatski obrazovni sustav. Njime bi oko 550.000 učenika, studenata, nastavnika i profesora trebalo besplatno dobiti Microsoftov uredski paket Office 365, što je investicija vrijedna oko 12,5 milijuna dolara. Uz besplatni softver, uključene su i druge Microsoftove inicijative i pristup softveru. S osječkim gradonačelnikom Ivicom Vrkićem, najavio je i da će u Osijeku Microsoft do kraja godine otvoriti svoj treći inovacijski centar u državi, što bi dodatno trebalo pomoći u razvoju lokalne softverske industrije.
- Okrećemo se novim tehnologijama i to je mogućnost za novo zapošljavanje i novi razvoj - rekao je kratko Vrkić.
Najveća vještina na svijetu pisanje je softvera i ako želite prijateljima nešto preporučiti, recite im da nauče pisati softver, kaže Ballmer
'Treba isticati koliko se kreativan može biti sa softverom'
- Tehnologija je danas nekako postala više, ali i manje kul u isto vrijeme - kaže Ballmer i dodaje da je popularnija zbog gadgeta, društvenih mreža, igara, dok je za neke shvaćanje tehnologije kao nešto gdje sjediš i tipkaš pred ekranom.
Glavna stvar prema Ballmeru je u tome da industrija, Microsoft i druge kompanije trebaju pričati priču o tome koliko kreativan možeš biti kroz stvaranje softvera.
Šef hrvatskog Microsofta Ivan Vidaković istaknuo je kako je izvoz softvera od 2011. rastao za 49 posto. U te dvije godine, softverske tvrtke zaposlile su 1300 novih ljudi. Kao uspješan primjer istaknuo je zagrebačku tvrtku IN2, koja je dobila Microsoftovu nagradu za rješenja u zdravstvu.
Ballmer je na predavanju pred 50-ak studenata nekoliko puta istaknuo važnost obrazovanja, navodeći i primjere Kine i Indije iz kojih, kaže, dolazi 50 posto svih diplomiranih iz informatičke industrije. Na pitanje studenata koje karakteristike zahtijeva od svojih zaposlenika, naglasio je:
1. Strast - morate to voljeti
2. Ustrajnost - izgurajte kroz prepreke
3. Kreativnost - donosite ideje
Tijekom rasprave dotaknuli su se i područja koja bi u budućnosti mogla biti najviše pod utjecajem informatičkih tehnologija, a prema Ballmeru to su:
1. Obrazovanje
2. Zdravstvo
3. Pametniji strojevi
- Da ste prije 30 godina Billa Gatesa i mene pitali kako će izgledati svijet danas, puno stvari bi pogodili, ali bi i puno toga krivo prognozirali - rekao je Ballmer.
Za 30 godina, kaže kako bi trebali razmišljati o 'osobnim asistentima' koji su stalno dostupni i spremni nam pomoći u tome da budemo produktivniji, učinkovitiji, da se bolje zabavimo, bez obzira kako će taj uređaj izgledati. Misli kako će nas takvi uređaji razumjeti, ono što želimo i trebamo te ne smatra takve ideje ludima.
- Hej, pa 30 godina je dugo razdoblje i ako ne možemo sanjati lude stvari, zaboravite sve, onda ne trebamo biti ovdje. Ja sam uzbuđen - rekao je Ballmer. No, dodaje da će tada imati 87 godina i da se prvenstveno nada da će doživjeti budućnost o kojoj danas maštamo, a s druge strane nada se kako će se moći sjetiti onoga što je vidio.
O promjenama u svijetu i u Microsoftu
- Najveća vještina na svijetu pisanje je softvera i ako želite prijateljima nešto preporučiti, recite im da nauče pisati softver - rekao je Ballmer na predavanju u Zagrebu. Dodao je kako nove mogućnosti, poput servisa 'u oblaku' otvaraju nove izazove i mogućnosti, a tako se mijenja i Microsoft. Web stranice, aplikacije, sve se to promijenilo dramatično u proteklih 10 godina, rekao je Ballmer.
- Druga promjena za nas bila je suptilnija. Otkrili smo da naša sposobnost da u potpunosti izrazimo svoju inovativnost zahtijeva inovacije u softveru i hardveru - kaže Ballmer navodeći kako su se tek u posljednje dvije godine razvili proizvodi o kojima se priča već godina.
Šef Microsofta: Obrazovanje je ključ za trajni uspjeh Hrvatske