Simptomi bakterijskog endokarditisa
Nema nekog glavnog, osnovnog simptoma koji bi vas upozorio da bolujete od te bolesti. Možete imati temperaturu, ali će ona rijetko biti viša od 39 °C. Uz to možete osjetiti i iznenadnu zimicu (naročito onda kad se dio bakterijske kolonije odvoji i oblikuje embolus), glavobolju, bolove u zglobovima, iscrpljenost i gubitak apetita. Ako je bolest zahvatila srčane zaliske, mogu se javiti simptomi zatajivanja srca.
Ostali simptomi ovise o lokalizaciji embolusa. Bolesnik može imati bolne kvržice u jagodicama prstiju na ruci ili male modrice iza noktiju. Embolusi se prilično često zadržavaju u mozgu, a to može uzrokovati privremenu slabost jedne strane tijela ili gubitak vida.
Učestalost bakterijskog endokarditisa
Bakterijski endokarditis je rijetka bolest, naročito medu djecom i starijim osobama. Najčešće se javlja između 15. i 55. godine života.
Više od 50% slučajeva bakterijskog endokarditisa javlja se medu osobama s oštećenjima srca od reumatske groznice. Drugi mogući uzroci (ali mnogo rjeđi) su prirođena srčana mana i sifilis, a bakterijska infekcija se katkada javlja i na mjestu transplantacije srčanih zalistaka. Bakterije mogu ući u krvotok za vrijeme manjih operacija, vađenja zuba i nekih dijagnostičkih pretraga, ali to rijetko dovodi do endokarditisa. Veća opasnost vezana je s velikim operacijama srca.
Osjetljivi ljudi - uglavnom oni koji već imaju neku srčanu bolest - općenito dobivaju kuru antibiotika, obično u tabletama neposredno prije općeg ili zubarskog kirurškog zahvata ili ako im se razviju furunkuli ili druge infekcije kože, budući da je od vitalne važnosti spriječiti ulaženje infekcije u endokard (usrčnicu) putem krvotoka.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu 24sata te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona .