Obavijesti

Tech

Komentari 7

Australka 'progledala' nakon što su joj ugradili bioničko oko

Australka 'progledala' nakon što su joj ugradili bioničko oko
2

Iako trenutno vidi samo signale koje šalju znanstvenici preko elektroda, cilj je da usavršavanjem i ugradnjom kamere slijepim ljudima omoguće puno normalniji život

Slijepa Australka Diane Ashworth opet je progledala nakon što su joj liječnici u Melbourneu operacijom ugradili bioničko oko. Diane je zbog retinitis pigmentose ostala potpuno slijepa prije 20 godina, a operaciju su obavili u svibnju. Mjesec dana kasnije liječnici su aktivirali uređaj. 

- Nisam znala što očekivati, no iznenada, vidjela sam mali bljesak i to je bilo nevjerojatno. Svaki put kada bi aktivirali uređaj vidjela sam drugi oblik - rekla je Diane. 

Uređaj se sastoji od 24 elektrode koje su spojene na mrežnicu. Svaki puta kad im stigne signal, elektrode stimuliraju mrežnicu, koja potom šalje impuls u mozak. Do sada, znanstvenici su uz pomoć bioničkog oka uspjeli stvoriti jednostavne simbole poput stabla ili kuće, kako bi vidjeli može li ih pacijentica prepoznati. 

- Bila sam toliko sretna što ovo radi, ali sam bila sretna i zbog cijelog tima. Ovo je napokon bilo nešto što im mogu dati nazad nakon svog njihovog posla i više sam bila sretnija zbog toga, no zbog samog vida - rekla je Diane za The Age. 

Znanstvenici će tijekom sljedećih 18 mjeseci raditi s Diane i još dvoje pacijenata. Analizirat će se kako mozak reagira na signale i razvijati sofisticiraniji uređaj.  Sljedeći veliki cilj bit će ugradnja kamere, kako bi pacijenti mogli dobiti slike stvarnih objekata ispred sebe, a ne onih koje su stvorili znanstvenici. I u toj fazi signali neće biti kao normalan vid, no cilj izuma je da bude praktičan.

- Ono što ćemo činiti je povratiti vid koji će vjerojatno biti crno-bijeli, no nadamo se da ćemo pacijentima, omogućiti mobilnost - kaže Penny Allen, prenosi RT. 

Većim brojem elektroda kasnije bi pacijentima u mozak mogla dolaziti i detaljnija slika, ali znanstvenici žele uređaj zadržati pristupačnim. 

- Nismo htjeli uređaj koji će biti toliko kompleksan za kiruršku ugradnju koja je komplicirana za naučiti - dodaje Allen. 

Svjetska zdravstvena organizacija navodi da je u svijetu slijepo 39 milijuna ljudi, a da je čak 250 milijuna slabovidnih. 

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 7
ANKETA Amerikancima na jedan dan zabranili TikTok: Treba li i Hrvatska ukinuti tu aplikaciju?
ZABRANITI ILI NE?

ANKETA Amerikancima na jedan dan zabranili TikTok: Treba li i Hrvatska ukinuti tu aplikaciju?

Vlasti u SAD-u ukinule su aplikaciju zbog straha da kineska tvrtka koja je vlasnik TikToka prikuplja podatke o korisnicima, ali je aplikacija na kraju vraćena. Treba li Hrvatska razmišljati o zabrani?
Prosječna starost vozila u RH 14,6 godina, isto kao i 2023.
STATISTIKA

Prosječna starost vozila u RH 14,6 godina, isto kao i 2023.

Prosječna starost osobnih automobila bila je 13,9 godina dok ukupna starost vozila iznosi 14,6 godina, što nakon dugo vremena prvi put predstavlja stagnaciju prosječne starosti u vozila u Hrvatskoj
HDU: Hrvatska je drugo najbrže rastuće tržište streaminga
SVE VIŠE PRETPLATNIKA

HDU: Hrvatska je drugo najbrže rastuće tržište streaminga

Hrvatska je drugo najuspješnije glazbeno tržište na svijetu po usponu premium streaminga, stoji u godišnjem izvještaju Luminate 2024 Year-End Music Report, a prenosi Hrvatska diskografska udruga (HDU)