Države s uskoumnim vođama će u sljedećih pet, šest godina doživjeti revolucije, uključujući Sjedinjene Američke Države, mišljenja je Mahmoud Ahmadinedžad
'Atomske bombe su bez svrhe jer ih nitko ne želi upotrijebiti'
Iranski predsjednik na odlasku s vlasti, Mahmoud Ahmadinedžad, je u intervjuu s novinarkom RT-a izjavio kako su atomske bombe 'najnehumanije oružje' i kako nema koristiti izrađivati ih, jer ih niti jedna država nema gdje upotrijebiti.
Ahmadinedžad priča kako je narod Irana u cijeloj svojoj povijesti bio 'branitelj i kako je koristio sam uobičajeno oružje'.
- Iran nikad nije koristio kemijsko oružje. Iran se još uvijek brani političko-kulturnom obranom - rekao je predsjednik čiji mandat istječe 3. kolovoza. Naglašava kako se 'nitko neće izvući ako bombardira iranska nuklearna postrojenja'. Što se tiče kontroverznog nuklearnog programa Iran je spreman na 'dijalog sa SAD-om', a ne na 'diktat i prisile'.
Iran i Rusija će zajedno graditi nuklearku
Podsjetimo, Ahmadinedžad izjavio je u utorak kako su završili pripremni razgovori s Rusijom oko njene pomoći pri izgradnji nove nuklearne elektrane. Projekt još treba odobrenje ruskog predsjednika Vladimira Putina.
Ne zna se hoće li se nuklearka graditi na jugu zemlje ili će biti sagrađena kao dodatni pogon uz već poznatu nuklearku Bushehr.
'Iran se čudesno ekonomski razvija'
- Svijet je suočen s ekonomskom recesijom, trenutna ekonomska kriza je međunarodne prirode i utječe na svaku zemlju, bio to Iran, Rusija, SAD ili Europska unija - prokomentirao je tu temu.
- Iran je bio pod unilateralnim, jednostranim, nepravednim sankcijama. Usprkos ozbiljnim neprimjerenim sankcijama zemlja se čudesno ekonomski razvija. Svi ekonomski indeksi se popravljaju, zarada po osobi raste, indeks razvoja ljudskih potencijala je u porastu - otkrio je Ahmadinedžad, kojeg zadovoljava i izvoz električne energije, čelika, cementa i nafte.
- U mnogim poljima povezanim s tehnologijom smo među prvih deset u svijetu - ponosan je.
'Možda nas i upravo sada prisluškuju'
- Ovo je svijet komunikacija, jednom kad se spojite na internet bit će problema ovakve prirode - zaključio je.
- Mislite da nas prisluškuju? Kako je ovo mjesto ozvučeno? Možda nas prisluškuju, to nije teško učiniti - nasmijao je svoju sugovornicu.
Otkrio je kako su iranske komunikacijske, bankovne, nuklearno-istraživačke i ostale mreže bile 'napadnute', ali su iranski stručnjaci 'odbili prijetnje i izveli protunapad'.
- Prirodno, u virtualnom svijetu odvija se softverski rat. To rade naše agencije, kad je potrebno. To je za nas rutina - bio je jasan predsjednik na odlasku s vlasti.
O ustancima: Niti jedan vođa ne smije se osjećati sigurno
O ustancima poput Ljiljan revolucije Ahmadinedžad kaže kako su kontrolirani izvana.
- Niti jedan vođa ne bi se trebao osjećati sigurno, ne samo u Iranu, nego u cijelom svijetu - prokomentirao je i dodao kako svijetom vlada oko tisuću ljudi , dok vlade dolaze i odlaze. Zakoni su nepotpuni, svjetski vođe moraju misliti o običnim ljudima ili će biti zbačeni s vlasti.
- Države s uskoumnim vođama će u sljedećih pet, šest godina doživjeti revolucije, uključujući Sjedinjene američke države - mišljenja je.
Muslimansko bratstvo u Egiptu ne može biti zbačeno dok se 'neka organizacija takve veličine ne pojavi'. Za Sirijce vrijedi isto, sirijski narod bi trebao imati pravo 'izabrati svoje vođe'.
- Zapadnjaci ne žele da se sirijsko pitanje završi - rekao je Mahmoud Ahmadinedžad, svrha upliva u sukob je 'krojenje nove mape Bliskog istoka' i pod cijenu da sve traje 20 godina.