Voditeljica iskopavanja dr. Elena Kogen Zehavi rekla je kako ovi ostaci omogućavaju arheolozima da 'ponovno stvore tradicionalni proizvodni proces industrije sapuna'
Arheolozi otkrili kako su se sapuni radili prije 1200 godina
Nakon što su arheolozi u Izraelskoj pustinji Negev, u pretežno beduinskom gradu Rahatu, pronašli radionicu sapuna iz 9. stoljeća, otkrili su i od čega su ih izrađivali te na koji način.
Postupak nije bio nimalo jednostavan, trajao je mjesecima, a baza sapuna bilo je maslinovo ulje.
Kažu da su tadašnji sapuni bili učinkoviti, a proizvodili su ih od mješavine maslinovog ulja, vode i pepela biljke kalijske solnjače (salsola kali) koja sadrži mineralne soli kalij i kalcij.
To je jednogodišnja zeljasta biljka koja raste na slanom pjeskovitom, šljunkovitom ili laporastom tlu na područjima uz more.
Naime, kalcinirani prah iz pepela pepeo ove biljke sadrži i do 30 posto natrijevog karbonata - alkalnu sol važnu u proizvodnji sapuna i stakla.
Smjesa za sapun se kuhala oko sedam dana. Potom su je usipali u plitki bazen i ostavljali da se stvrdne, to je trajalo oko deset dana i na kraju su sapun izrezali na komade.
No tu nije bio kraj, ti komadi su se sušili naredna dva mjeseca i tek tada su ih transportirali do trgovaca.
Voditeljica iskopavanja dr. Elena Kogen Zehavi rekla je kako ovi ostaci omogućavaju arheolozima da 'ponovno stvore tradicionalni proizvodni proces industrije sapuna'.
- Iz tog je razloga to prilično jedinstveno iskustvo - dodala je.
Na istom lokalitetu otkrili su i kako se tamošnje stanovništvo zabavljalo u to doma. U jednoj od podzemnih prostorija pronašli su okruglu vapnenačku ploču za stratešku igru koju su zvali 'Vjetrenjača'. Arheolozi kažu da zapisi o toj igri postoje od drugog i trećeg stoljeća.
Našli su još jednu ploču za igru poznatu kao 'Goniči i šakali' ili '58 rupa'. Ova igra prvi put se igrala u Egiptu odakle se proširila na druge dijelove mediteranskog područja i u Mezopotamiju, prenosi timesofisrael.com.