Neoporezivi iznos napojnice od 1. siječnja 2024. godinu iznosit će 3360 eura, a svota iznad toga iznosa oporezivat će se kao drugi dohodak po stopi od 20 posto
ANKETA Ostavite li ugostiteljima veću napojnicu otkad su euri?
Otkako je Hrvatska početkom godine uvela euro to često znači dobru napojnicu jer dobar dio građana u glavi najčešće povezuje jedan euro s kunom, osobito kada je riječ o manjim svotama.
Inače, Hrvatska je zemlja u kojoj pravila o davanju napojnica ne postoje. Ugostitelji, frizeri, kumice s placa... ostavljate li im sada više novca?
ANKETA:
Neoporezivi iznos napojnice od 1. siječnja 2024. godinu iznosit će 3360 eura, a svota iznad toga iznosa oporezivat će se kao drugi dohodak po stopi od 20 posto.
Prema zakonu koji treba biti u primjeni s Novom godinom manča ostavljena putem kartice uplaćivat će se na račun poslodavca, a kako bi je on isplatio zaposleniku. Ako je napojnica dana u gotovini ona bi se trebala pratiti kroz posebnu evidenciju koja se nalazi u blagajni, a prijavljuje se kroz fiskalizirani račun. Mjesečni iznos prikupljene napojnice poslodavac iskazuje kroz JOPPD obrazac po OIBU-u zaposlenika.
Tako glasi propis koji se odnosi na napojnice, no primjena u praksi, odnosno kako će se napojnice o knjigovodstveno voditi, čeka poseban Pravilnik.